کد خبر: ۴۱۴۳۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۶

ارتش عراق اعلام کرده که در عملیات تازه‌ای برای تصرف شمال موصل توانسته است عناصر گروه تروریستی داعش را به عقب براند، ولی پیشروی در برخی دیگر از مناطق این شهر به کندی صورت می‌گیرد.

ارتش عراق موصل
 
به گزارش شفاف، به نقل از «رویترز»، مقام‌های نظامی عراق می‌گویند، نیروهای ارتش این کشور توانسته‌اند شهر‌ها و روستا‌های اطراف شهر موصل و همچنین دو سوم شرق این شهر را به طور کامل تصرف کنند و روز یکشنبه این نیروها به رودخانه دجله رسیدند.

گزارش‌ها حاکی است که غیرنظامیانی که در جریان درگیری‌های هفته های اخیر در موصل مجروح شده‌اند می‌گویند، عناصر گروه تروریستی داعش به هنگام عقب‌نشینی، غیرنظامیان در حال فرار را هدف قرار می‌دهند.

«ینس لائرکه» سخنگوی دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، نیز روز سه شنبه با اشاره به افزایش تلفات غیرنظامیان گفته است، طی هفته گذشته دست کم 700 غیرنظامی مجروح به بیمارستان‌های تحت کنترل نیروهای کرد منتقل شده‌اند. یک هفته پیش از آن نیز 817 غیرنظامی مجروح بستری شده بودند.

سخنگوی دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اضافه کرده است: تلفات غیرنظامیان بسیار بالا است به‌ویژه در خطوط اول درگیری.

عملیات آزاد سازی موصل توسط نیروهای ارتش عراق، نیروهای پیشمرگه و نیروهای «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) با حمایت نیروهای آمریکایی را آغاز کردند. دولت عراق امیدوار بود بتواند تا پایان سال 2016 با موفقیت شهر موصل را از تروریست‌ها بازپس بگیرد، اما داعش همچنان بخش غربی رود دجله را در کنترل دارد.

یکی از دلایل اصلی کند پیشروی در موصل ورود نیروهای دولتی به منطقه شهری و درگیری‌های خیابانی است. گفته می‌شود چند هزار عنصر تروریستی داعش همچنان در موصل حضور دارند.

حملات انتحاری و استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی باعث شده است که نیروهای دولتی نتوانند در مناطق شهری پیشروی سریعی داشته باشند.

مقام‌های عراقی می‌گویند، عناصر تروریستی داعش اخیرا بخش‌هایی از دو پل که بخش شرق و غرب موصل را به هم وصل می‌کرد را تخریب کرده‌اند. «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، روز سه‌شنبه تأکید کرد، تخریب پل‌ها در موصل مانع آزاد سازی این شهر نخواهد شد.


منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: