کد خبر: ۴۲۱۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰
فریدون حسن
در خبرها آمده بود که مدیر یکی از تیم‌های فوتبال آلمان در نشستی رودررو با 250 نفر از هواداران تیمش به بررسی مشکلات و راه‌حل‌های آنها پرداخت. دیدن تصاویر این دیدار صمیمی و به دور از حاشیه باید درس عبرتی باشد برای مدیران پرطمطراق فوتبال ایران که جز مقابل دوربین حاضر نمی‌شوند و البته مقابل دوربین هم بهتر از هر جای دیگری صحبت می‌کنند.
 
امروز تیم‌های بزرگ فوتبال ایران درگیر  مشکلات ریز و درشت و عجیب و غریبی هستند که بر هیچ کس پوشیده نیست. پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی، سپاهان، ذوب‌آهن و فولاد تیم‌هایی هستند که هر روز خبری ناگوار از معضلات درون آنها به گوش می‌رسد. حجم این اخبار و شایعات اینقدر زیاد است که اگر کسی از اصل ماجرا خبر نداشته باشد به راحتی اسیر جو حاکم شده و شایعات را باور می‌کند و اصولاً نمی‌توان در چنین فضایی اصل ماجرا و حقیقت را به خوبی درک کرد.
در این میان تنها یک راه‌حل باقی می‌ماند و آن اینکه مسئولان تیم‌ها بدون رودربایستی و بدون واسطه با هواداران و علاقه‌مندان حرف بزنند، مشکلات را بگویند و شرایط را روشن کنند.
تراکتورسازی محروم می‌شود ولی کسی پاسخگو نیست، پرسپولیس با انواع و اقسام شایعات روبه‌روست، ولی مدیریت آن فایل صوتی و تصویری منتشر می‌کند، استقلال اسیر اعتصاب است، ولی مسئولان آن به جای پاسخگویی در رسانه‌ها به جان هم افتاده‌اند، سپاهان اوضاع وخیم دیگری دارد و البته آنها هم پاسخگو نیستند.
 
خب هر کسی جای هواداران این تیم‌ها باشد قاعدتاً اسیر جو و شرایط شده و نمی‌تواند حقیقت را به روشنی دریافت کند، اما اوضاع در فوتبال حرفه‌ای دنیا کاملاً متفاوت است. در فوتبال حرفه‌ای دنیا مدیر می‌آید و رودررو با هواداران تیمش ارتباط برقرار و مشکلات را بازگو می‌کند، این است که هوادار به واقع خود را عضوی از تیم می‌داند نه اینکه تنها به واسطه داشتن یک کارت یا یک بوق خود را چسبیده به تیم بنامد!
 
مشکل فوتبال ایران همین عدم شفاف‌سازی‌هاست. حقایق فوتبال باشگاهی ایران به درستی برای هواداران بازگو نمی‌شود و این می‌شود که فلان مدیرعامل از هوادار طلب کمک می‌کند و دیگری دائماً با صدور بیانیه فقط هندوانه زیر بغل هواداران تیمش می‌گذارد.
مدیریت فوتبال حرفه‌ای ایران درست مانند خود فوتبال تنها به اسم حرفه‌ای شده، مدیران حرفه‌ای فوتبال ایران هم مثل بازیکنان تنها پول حرفه‌ای می‌گیرند و حرف می‌زنند و پنهان‌کاری می‌کنند بدون اینکه مجبور به پاسخگویی باشند.
دیدار رودرروی مدیران باشگاه‌های اروپایی با هواداران تیم‌هایشان می‌تواند یک درس آموزنده و بزرگ برای مدیریت فوتبال ایران باشد، درسی که امیدواریم به بهترین شکل از سوی مدیران فوتبال ایران آموخته و به کار گرفته شود.
 
البته باید توجه داشت که این مسئله نیز مثل بسیاری از مسائل دیگر می‌تواند تنها با ظاهرسازی پیش برود و مثلاً مدیران باشگاه‌هایی که گفته شد در آینده چند هوادار مدنظر را مقابل خود قرار دهند و عکس بگیرند که اگر این اتفاق رخ دهد هیچ تغییری در رویه کنونی فوتبال باشگاهی دیده نخواهد شد.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر