کد خبر: ۴۲۱۶۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
مسعود یارضوی
_چند ماه قبل طی تحلیلی با عنوان «واقعیت‌هایی درباره ایران که دولت نمی‌گوید» به مثبتات مهم اقتصاد کلان ایران اشاره کردم...

این مطلب البته با وسعت نظر و نگاه دانشی مدیران خبرگزاری فارس بود که در این رسانه وزین منتشر شد.

در همان مطلب ضمن توضیح اینکه چرا دولتی‌ها به این واقعیت‌های مهم کشور اشاره‌ای ندارند و چرا صرفاً تقلّا می‌کنند درباره چیزی به نام اوضاع بد و «برجام» صحبت کنند؟! توضیحاتی ارائه کردم و در ادامه این گفته مقام معظم رهبری در سالروز عید سعید غدیر را مورد اشاره قرار دادم که فرموده بودند:

«اینکه ما مرتّب راجع به مسئله‌ی اقتصاد، اقتصاد مقاومتی و مانند اینها در این چند سال مرتّب اوّل سال، وسط سال، آخر سال می‌گوییم، تکرار میکنیم، به‌خاطر این است که دشمن به این نقطه‌ی خاص توجّه کرده است. [میخواهند] اقتصاد کشور را خراب کنند، وضع مردم بد باشد، جیب مردم خالی بشود، امکانات مردم کم بشود، پول مردم بی‌ارزش بشود، قدرت خریدشان کم بشود تا ناراضی بشوند؛ هدف، این است. مردم را از اسلام و از نظام اسلامی ناراضی کنند؛ این، هدف دشمن است. لذا روی اقتصاد تکیه می‌کنند برای اینکه وضع مردم خراب بشود تا به‌خاطر خرابی وضع، از اسلام و از نظام اسلامی منصرف بشوند.

خب این وظیفه‌ی کیست که در مقابل این وضعیّت ایستادگی کند؟ وظیفه‌ی همه؛ وظیفه‌ی دولت هست، وظیفه‌ی مجلس هست، وظیفه‌ی مسئولین گوناگون هست، وظیفه‌ی آحاد مردم هم هست. همه وظیفه داریم، باید انجام بدهیم.»[1]

از آن روزها گذشت...

مقام معظم رهبری، در بیانات اخیرشان در جمع دست‌اندرکاران راهیان نور اما از زاویه دیگری هم به این مسئله پرداخته و فرمودند:

«احساس ضعف شما، موجب تشویق دشمن به حمله‌ی به شما است؛ این یک قاعده‌ی کلّی است. اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم به خودتان منصرف کنید، سعی کنید اظهار ضعف نکنید. نمی‌گویم بدروغ بگوییم قوی هستیم، [بلکه] میگویم قوّت خودمان را آشکار کنیم. ما نقاط قوّت زیادی داریم، این نقاط قوّت را آشکار کنیم. در زمینه‌ی اقتصادی هم همین‌جور است، در زمینه‌ی فرهنگی هم همین‌جور است.»[2]

با تمام این صحبت‌ها اما سؤال اصلی همچنان پابرجاست و آن اینکه «چرا آقای روحانی و ارکانی از دولت و حامیانش مرتکب این‌همه اظهار ضعف شدند»؟!

آنها چرا لام تا کام درباره «سیاست بستن شیرهای نفت» و «راه‌های تحریم اقتصادی دشمن توسط ایران اسلامی» که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز گرفته سخنی نگفتند و نمی‌گویند؟!


به راستی زخم دردناکی که با این صحبت‌های دولتی‌ها و چهره‌های جریان سیاسی خاص بر گرده مردم، کشور و نظام اسلامی نشست و البته دشمنان ما را جری‌تر کرد؛ چگونه باید درمان شود؟!

از نمونه‌های آنها بخوانید:

 

_در شرایط «ته درّه» هستیم.(اسحاق جهانگیری)

_تحریم‌ها ایران را فلج کرده است.(محسن رهامی)

_ خزانه خالیست...(حسن روحانی)

_ اقتصاد ایران غارت زده است.(محسن صفایی‌فراهانی)

_ مشکل آب خوردن ایران با توافق حل می‌شود.(حسن روحانی)

_ و ما ادریک مالتحریم...!(سعید حجاریان)

_ تحریم‌ها طناب داری بر گردن اقتصاد ایران است.(حمیدرضا جلایی‌پور)

_ ایران 10 میلیون بیکار دارد! (محسن رنانی)

_ قدرت رقابت در هیچ صنعتی جز قرمه‌سبزی و آبگوشت بزباش را نداریم.(اکبر ترکان)

_ شاخص‌های اقتصادی ما غیر قابل قبول است.(عبدالرضا رحمانی فضلی)

_ با مردم گرسنه نمی‌توان امنیت را تأمین کرد.(عبدالرضا رحمانی فضلی)

_ آمریکا می‌تواند با یک بمب تمام زیرساخت‌های دفاعی ما را از بین ببرد.(محمدجواد ظریف)

 

***

 راستش این است که اشاره من به انگیزه خواسته یا ناخواسته‌ی این رفتارهاست و نمی‌خواهم از احتمالات پاسخ حرف بزنم.

واقعا این هجم از «سیاه‌نمایی بلاانقطاع و بدون مرز» چه دلیلی یا دلایلی داشته است؟!

بگذارید واضح‌تر صحبت کنیم... هجم سیاه‌نمایی‌ها به قدری بوده است که امروز دولت حتی نمی‌تواند درباره چند موفقیتی که داشته هم صحبت کند!

یعنی آنها نمی‌توانند حتی درباره کاهش 3 درصدی بیکاری نسبت به سال 85 و کاهش 50 درصدی کشته‌های جاده‌ای در ایران نسبت به سال‌های قبل با مردم حرف بزنند و در این زمینه لکنت شدیدی دارند. و مثلاً هرچه تقلا می‌کنند به مردم بگویند تعداد بیکاران فقط  2.5 یا 3 میلیون هستند نه «10 میلیون نفر»! اما نمی‌توانند.

برای همین یا مجبورند همچنان از دستاوردتراشی برای برجام بی‌دستاورد صحبت کنند، یا از «فوتبال عاشورایی» حرف بزنند و یا به ناسزاگویی رو بیاورند و از بی‌عقلی و شغال‌صفتی رقبای سیاسی و اجرایی خود بگویند!

چرا...؟

 

*کدام حقایق ناگفته مانده است؟!

عرض کردم که منهای احتمالات پاسخ؛ به هر حال نمی‌توان برگه‌های مربوط به انگیزه‌های خواسته یا ناخواسته‌ی اینهمه سیاه‌نمایی را از پرونده دولت اعتدال پاره کرد و دور انداخت.

برگه‌هایی که ده‌ها سؤال بی‌پاسخ با مواردی مثل «تبدیل شدن یک‌باره ده‌ها چهره سیاسی اصلاح‌طلب به چهره‌های اقتصاددان!»، «پر زور جلوه دادن یک‌شبه تحریم‌ها»(دقت شود که مسئله زیاد شدن تحریم‌ها به دلایل مختلف، یک تئوری غلط است چون به این معنیست که آمریکا تا قبل از آن مشغول تخفیف دادن به ما بوده است!)، «پول گرفتن مستقیم حسین موسویان از کاخ سفید»،‌ «تز غیر قابل باور و بلااثبات برد_برد»، «اقدامات نابجای دیپلماتیک دولت در قبال آمریکا»، «تأکید تلویحی اما رسمی بر خروج حزب‌الله از سوریه توسط آقای ظریف»[3] و غیره در آنها وجود دارد.

قرار بود سلیس‌تر حرف بزنیم...

کسانی بوده‌اند که سه و نیم سال قبل سه مسئله «بی‌دستاوردی قطعی توافق نهایی روحانی با غرب»، «حضور جاسوس‌های اصطلاحی و شبه‌موسویان‌ها در تیم دولتی مرتبط با مذاکرات» و «شکست رسمی برجام همچون تجربه سال 84» را پیش‌بینی کرده و هشدار داده بودند.

از این 3 تفرّس و آینده‌بینی تحلیلی، که به شدت هم مورد بی‌مهری قرار گرفتند؛ دو مورد اول محقق، محرز و اثبات شده است (سخنگوی دستگاه قضایی نیز به تازگی از صدور کیفرخواست برای یک کارشناس مبرّز تیم هسته‌ای دولت خبر داد!) و فقط گزینه سوم مانده که در قبال آن هم شاهدیم که صحبت‌هایی درباره شکستن برجام، گزینه‌های غیر از برجام و آتش زدن برجام به گوش می‌رسد.

شاید این تحلیل‌های صحیح فقط از واکاوی و کنکاش در انگیزه‌های عمدی یا سهوی آن‌همه سیاه‌نمایی بود که به دست آمدند...

اما آیا حقایق دیگری هم هست که در لابه‌لای آن انگیزه‌ها مکتوم مانده باشد؟!

 

***

 

1_http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=34429

2_http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=35917

3_http://www.mashreghnews.ir/news/279918

 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱
توپانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
0
0
امام خمینی (ره)فرمودند:هرگاه دشمن از شما تعریف کرد بدانیدکه بی راهه رفته ایید.درانتخابات ببینیددشمن ورسانه هایشان ازچه جناهی حمایت خواهندکرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر