کد خبر: ۴۲۴۵۴۸
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹

به گزارششفاف، سلام ، سال ٧٦ عقد کردم، دو تا فرزند پسر ١٦ساله و ٨ ساله دارم. از همان ابتدا متوجه حساسیت بیش از اندازه همسرم در مورد تمییز بودن اشیا و کلا محیط زندگی شدم، از ده سال پیش ایشان به بیماری ام اس مبتلا شد، و حالا به سختی قادر به انجام وظایف شخصی خودش می باشد، از طرفی روز به روز به حساسیت ایشان افزوده می شود، بسیار غر میزند، و تمام امورات خانه را خودم انجام می دهم، هر بار من و بچه ها را تهدید به رفتن می کند،آیا با توجه به شرایطی که توضیح دادم می توانم تقاضای طلاق بدهم،؟ آیا با وجود مریضی ایشان و حساسیت بیش از اندازه اش ممکنه حضانت فرزند را له ایشان بدهند؟ و آیا در صورت تقاضای طلاق از طرف من و اثبات ویژگیهای رفتاری فوق الذکر باید اموالم را با ایشان تقسیم کنم؟ ممنونم


 حق طلاق حکم طلاق 

پاسخ:
مطابق ماده 1133 قانون مدنی مرد می‌تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد. در حقوق ایران، حق طلاق در دست مرد است. مرد هر وقت بخواهد می‌تواند دادخواست طلاق بدهد و  ملزم نیست دلیل خاصی را برای تصمیم خود ذکر کند و این قاعده مبتنی بر فقه اسلامی عنوان می شود که حق طلاق را به دست مرد داده است. ولی این محدودیت برای مرد وجود دارد که اگر بخواهد زن خود را طلاق بدهد باید حتما به دادگاه مراجعه کند .
 در این صورت، دادگاه گواهی عدم سازش صادر خواهد کرد و ثبت طلاق فقط با این گواهی ممکن خواهد بود. اما باید بیان داشت شان و جایگاه خانواده و نیز ضرورت عقلی توجه به آینده فرزندان ایجاب می نماید صرفاً بواسطه وسواس و نیز بیماری های قابل کنترل، زوجین پشت یکدیگر را خالی ننمایند چه اینکه اساس ازدواج توجه و حمایت زن و مرد از یکدیگر در شرایط و روزهای سخت زندگی می باشد. امری که در خصوص ابتلای زوجین به امراض سخت بسیار نمودار می گردد. اما در خصوص پرسش دوم باید بیان داشت بعد از طلاق از طرف مرد در صورتیکه فرزند دختر داشته باشند حضانتش تا سن 7 سالگی با مادر و تا سن 9 سالگی با پدر است و در صورتیکه فرزند پسر باشد حضانتش تا سن 7 سالگی با مادر و تا سن 15 سالگی با پدر خواهد بود. نفقه فرزند نیز توسط پدر باید پرداخت شود. بعد از رسیدن دختر به سن 9 و پسر به سن 15 از سن حضانت خارج شده و میتوانند به اختیار خود با پدر و یا مادر زندگی کنند.
برچسب ها: طلاق ، وسواس ، شفاف
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر