کد خبر: ۴۳۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۵

دولت به فکر حل مشکلات مردم باشد،انتشار بیانیه و متهم کردن مجلس و قراردادن مجلس در برابر مردم یا قراردادن قوه قضائیه در مقابل رهبری مشکلات را حل نمی کند.

مهر: رئیس کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از اقدام رئیس جمهور در انتشار عمومی نامه گلایه آمیز به مجلس، آن را اتهامی بزرگ خواند و گفت: دولت به فکر حل مشکلات مردم باشد،انتشار بیانیه و متهم کردن مجلس و قراردادن مجلس در برابر مردم یا قراردادن قوه قضائیه در مقابل رهبری مشکلات را حل نمی کند.

حمیدرضا کاتوزیان در گفتگو با مهر، با اشاره به نامه رئیس جمهور به مجلس و انتقاد از دو قوه مقننه و قضائیه، اظهارداشت: نامه رئیس جمهور حاکی از اختلاف قوا است و از آنجا که اختلاف قوا باید از سوی مقام معظم رهبری تعیین تکلیف شود، آقای احمدی نژاد نباید نامه خود را به صورت عمومی منتشر می کرد.

وی ادامه داد: 3- 4 ماه قبل نیز چنین بحثی بین قوا مطرح شد و با نظر مقام معظم رهبری شورای نگهبان وارد این بحث شد و پس از تشکیل 14 جلسه با حضور نمایندگانی از مجلس، دولت و شورای نگهبان نهایتا مسئله به مقام معظم رهبری منعکس شد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: بهتر بود این مسئله نیز به رهبری منعکس می شد . آقای رئیس جمهور در نامه خود تاکید زیادی روی اجرای قانون دارند اما همین اقدامشان با قانون هماهنگی ندارد.

کاتوزیان گفت: هم اکنون قانون هدفمند کردن یارانه ها در حال اجراست همه ما تلا ش می کنیم این قانون به خوبی اجرا شود علی رغم اینکه می دانیم تخلفات قانونی در اجرای طرح وجود دارد با این حال داریم کمک می کنیم قانون بدون سرو صدا و ایجاد مشکل اجرا شود.

نماینده تهران تصریح کرد: متاسفانه این خود رئیس جمهور است که ایجاد تنش و بحران می کند درحالی که این برای رئیس قوه مجریه پسندیده نیست .

وی ادامه داد: ضمن اینکه تلاش شده تا نامه رئیس جمهور حقوقی جلوه داده شود اما متاسفانه بیشتر سیاسی به نظر می رسد. در این نامه تلاش شده تا نشان دهد تبانی بین قوه مقننه و مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد و این دو نهاد با هم هماهنگی کرده و اقدامات خلاف قانون انجام می دهند و قوه قضائیه از این اقدام حمایت می کند.

کاتوزیان گفت: معتقدم این اتهام بزرگی است که به قوا زده می شود و برای رئیس جمهور هم بار حقوقی دارد زیرا اصلا چنین تبانی و هماهنگی وجود ندارد. تصور بیشتر نمایندگان نیز چنین است که این اظهارات درباره عملکرد مجلس یک توهم است.

وی افزود: متاسفانه امروز به صورت غیر منصفانه مجلس متهم به کار غیر قانونی می شود درحالی که کار مجلس درچارچوب قانون است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: رئیس جمهور در این نامه نوشته است که آیا مجلس می تواند اعلان جنگ دهد؟ واقعا این چه سئوالی است؟ همه می دانند که در قانون اساسی چه کسی متولی اعلان جنگ است. مجلس طبق قانون اساسی در همه امور کشور می تواند دخالت کند.

کاتوزیان ادامه داد: آیا اینکه مجلس تصمیم بگیرد مرجع تعیین رئیس بانک مرکزی چه کسی باشد این خلاف قانون اساسی است؟ کجای قانون اساسی آمده که مجلس حق ندارد درباره بانک مرکزی نظر دهد؟ چطور مجلس می تواند درباره عزل و نسب وزیران نظر دهد اما درباره بانک مرکزی که تمام ثروت کشور دستش است نمی توانیم حرف بزنیم و باید سکوت کنیم.

وی گفت: اتفاقا ما در مجلس هیچ حساسیتی در بانک مرکزی نمی بینیم که ورود پیدا کردیم ما در کلان موضوع معتقدیم استقلال بانک مرکزی در مخاطره است و همیشه همینطور بوده است نه اینکه خاص این دولت باشد. به همین جهت تصمیم گرفتیم انتخاب رئیس بانک مرکزی با نظر نمایندگان و قوا باشد.

نماینده تهران افزود: دولتها اصولا با حساسیت نسبت به بانک مرکزی برخورد می کنند زیرا تمام ثروت کشور است آیا قانون اساسی این حق را از مجلس گرفته است که وارد این بحث شود؟ مجلس حتی می تواند وارد مباحثی شود که خلاف قانون اساسی باشد و نهایتا با نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام قانونی اجرا شود که مغایر قانون اساسی باشد.

کاتوزیان تصریح کرد: ما هم اکنون در بهبوهه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها هستیم بخش تولید، صنعت، بهداشت، انرژی و کشاورزی به شدت با مشکل مواجه هستند و هنوز یارانه بخش کشاورزی و صنعت پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: دولت هم اکنون باید تلاش کند این مشکلات را حل کند آمار بیکاری در کشور در تابستان 14 درصد بود هم اکنون که به زمستان رسیدیم این آمار بالای 14 درصد است. دولت باید به فکر حل مشکلات مردم باشد، انتشار بیانیه و متهم کردن مجلس و قراردادن مجلس در برابر مردم یا قراردادن قوه قضائیه در مقابل رهبری مشکلات را حل نمی کند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: اگر رئیس جمهور اینقدر که در نامه خود به قانون گرایی تاکید کرده، موافق اجرای قانون است چرا پول مترو را پرداخت نمی کند. مردم واقعا برای عبور و مرور مشکل دارند. کسی نمی تواند قانون را برای اجرا سبک و سنگین کند و بد وخوب آن را تعیین کند.

کاتوزیان گفت: ما سال گذشته قیمت بنزین را 65 دلار تعیین کردیم اما آیا کسی از حساب ذخیره ارزی مطلع است؟ مازاد درآمد دولت باید به حساب ذخیره واریز می شد اما طبق اعلام دیوان محاسبات کشور 10 میلیارد دلار درآمد دولت بیش از آنچه بوده که در بودجه تعیین شده است و دولت درآمد مازاد به دست آورده را واریز نکرده است.

وی ادامه داد: اجرای قانون هدفمند کردی یارانه ها و اصل 44 قانون اساسی با تخلف از قانون همراه بوده است، یک میلیارد دلار برخلاف بودجه مصوب به صداوسیما پرداخت شده است و معلوم نیست طبق چه قانونی این پرداخت انجام شده است. رئیس جمهور در آغاز ریاست جمهوری خود 27 شورا را منحل کرد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل کرد و هنوز مصوبات دولت به طور کامل به هیئت تطبیق مصوبات مجلس ارائه نمی شود.

کاتوزیان گفت: موارد خلاف قانون در دولت بسیار است واگر دولت به دنبال قانونگرایی است بهتر است خود قانون را اجرا کند چرا دیگران را متهم به تخلف از قانون می کند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور پیشنهاد کرده تا مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شود، سئوال این است چرا مذاکرات دولت که به طور مستمر در جلساتش به دیگر قوا توهین می شود منتشر نمی شود؟

رئیس کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: رئیس جمهور از تاخیر در تصویب برنامه پنجم گلایه می کند درحالی این برنامه با تاخیر بسیار به مجلس ارائه شد. لایحه بودجه سال 90 نیز که براساس قانون 15 آذر باید به مجلس تقدیم می شد هنوز به مجلس نرسیده و ما پیش بینی می کنیم این لایحه اواخر بهمن ماه به مجلس برسد و در این صورت مجبوریم بودجه را دو دوازدهم یا سه دوازدهم تصویب کنیم.

کاتوزیان در پایان این گفتگو از رئیس جمهور خواست تا پس از این موارد اختلاف نظر میان قوا را صرفا به مقام معظم رهبری منعکس کند و از انتشار عمومی آن خودداری کند تا مسئله در چارچوب قانون حل و فصل شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: