کد خبر: ۴۳۴۸۱۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۲
در حالی که فضای مجازی به جزئی لاینفک از فضای حقیقی زندگی افراد تبدیل شده و به نوعی حریم خصوصی زندگی را در نوردیده، حکایت عکس پروفایل، خود دروازه ای گشوده برای ورود به حریم خصوصی کاربران فضای مجازی است.
به گزارش شفاف، حالا با ورود فضای مجازی به زندگی افراد، بسیاری از مسائل و رویکردها تغییر کرده، دنیا رنگ و رویی دیگر گرفته و ارتباطات در فضای مجازی به سهولت جای خود را به دنیای واقعی بخشیده تا آنجا که بخش وسیعی از اوقات فراغت زندگی اکثر افراد در فضای مجازی سپری می شود.
هر چند دنیای مجازی دسترسی به ارتباطات را در هر جای دنیا سهل کرده و مزایای فراوانی را با خود همراه دارد اما نباید این فضا را به عنوان تیغی 2 لبه که مخاطرات زیادی را نیز به همراه دارد به دست فراموشی سپرد.
یکی از مسائل مبتلابه فضای مجازی، قرار دادن عکس های مختلف در قسمت پروفایل است که این خود می تواند فرهنگ، رویکردها و دیدگاه افراد و در برخی موارد حالات روحی کاربران فضای مجازی را به نمایش بگذارد.
پروفایل افراد به نوعی معرف شخصیت و نگاه آدم ها به دنیا است که با دیدن چند تصویر و یا حتی چند خط شعر یا جمله می توان به رمز و رازهای شخصیت آنها پی برد.
ورق زدن آلبوم پروفایل افراد حالا به یکی از سرگرمی های روزمره کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
این در حالی است برخی افراد با قرار دادن تصویرهای بسیار خصوصی که در گذشته ای نه چندان دور برای مراقبت از چنین عکس هایی هر کسی جایی امن از خانه اش را در نظر می گرفت، به نوعی آلبوم شخصی و یا حتی خانوادگی خود را به نمایش می گذارند.
گاهی گذاردن عکس هایی که با فرهنگ و منش هیچ مسلمانی همخوانی ندارد راه را برای شکستن قبح مواردی چون بدحجابی، بدزبانی و یا هر منکر دیگری بیش از پیش باز می کند و این کاربران ناخواسته علیرغم اینکه خود را در معرض تهدیدهای مختلف قرار می دهند جو عمومی جامعه را به سمت و سویی می برند که در دراز مدت به نفع هیچکس نیست . کاربران فضای مجازی و سایرین بازخورد ریختن قبح زشتی ها و منکرات را زمانی درک می کنند که ریشه در خانه هایشان دوانده باشد و دامان پاک خانواده را گرفته باشد.
این در حالی است که برنامه ریزی دستگاه های فرهنگی که کم هم نیستند در این راستا می تواند ضمن استفاده از ظرفیت های فضای مجازی بخصوص آلبوم های پروفایل کاربران در بسیاری از امور زمینه نهادینه کردن اهداف والا و مقدس اسلام را فراهم کند.
با توجه به اینکه امروز نسل جدید را نمی توان از فضای مجازی جدا کرد و این فضا جزیی از زندگی آنهاست، پس در نظر نگرفتن این ظرفیت عظیم می تواند عرصه را برای ورود فرهنگ های منحط غربی و رسوخ در جسم و جان جامعه ما از این طریق باز کند.
ایجاد پویش هایی که منجر به جمع شدن افراد معتقد و البته مخالف با هتک حرمت ها و شکستن قبح موارد منکر شود، می تواند زنگی برای هوشیاری برخی از کاربران فضای مجازی باشد که بی توجه به عواقب برخی مسائل پا به این حریم گذارده اند.
می طلبد مسئولان دستگاه های فرهنگی و در کنار آنها کاربران معتقد فضای مجازی به عنوان بازویی کارآمد با مشارکت این بخش در راستای فرهنگ سازی در بخش های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و غیره در راستای اهداف دین انسان ساز اسلام اقدام کنند.
 
 
 
 
منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر