کد خبر: ۴۳۴۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
هیچ تفکری برای برنامه‌ریزی بلند مدت و موفقیت در ورزش ما وجود ندارد

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان گفت: بهترین کشتی‌گیران دنیا را من دارم و تمام آنها فقط برای طلا روی تشک خواهند رفت چون هیچ کدام باخت را دوست ندارند.

به گزارش شفاف، علیرضا لرستانی در گفت‌وگویی درباره شرایط فرنگی‌کاران نوجوان برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: شرایط بچه‌ها بد نیست؛ هر چند به دلیل برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی تمرینات با وقفه‌ای 12-13 روزه مواجه شد، اما بچه‌ها خوب و سرحال هستند و امیدوارم بهترین نتیجه را بگیرند.

وی افزود: حتما تمام تیم‌ها با بهترین نفرات خود خواهند آمد، اما با تیم‌های دیگر کاری نداریم که قوی هستند یا ضعیف. می‌دانم که بهترین کشتی‌گیران دنیا را من دارم و تمام آنها فقط برای طلا روی تشک خواهند رفت چون هیچ کدام باخت را دوست ندارند.با این دید مطمئنم همین اتفاق خواهد افتاد. شک نکنید.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان درباره افت و خیز کشتی فرنگی در این سال‌ها و ضرورت اهمیت به پشتوانه سازی در رده‌های پایه گفت: این موضوع بحث امروز و دیروز نیست؛ کشتی فرنگی از سالیان قبل دچار فراز و نشیب بوده است؛ چند سال خوب بودیم و چند سال بد. بیشتر اینها به خاطر بی‌برنامگی است چون برنامه مدونی نداریم. از سال‌های گذشته گرفتار این موضوع بوده‌ایم و تنها مختص کشتی فرنگی نیست بلکه در کشتی آزاد هم با این مشکل مواجه بوده‌ایم.

لرستانی تصریح کرد:‌ شاید تنها در کشتی اینطور است چون مربیان هیچ قرارداد بلندمدتی ندارند و نمی‌دانند فردا هستند یا نه که به هیچ عنوان زیبنده نیست. مربی باید بداند چند سال فرصت دارد تا بر اساس آن برنامه‌ریزی کند تا نتیجه کارش را ببیند. وقتی آینده شغلی مربی مشخص نیست و حتی مدیریت فدراسیون از آینده خود خبر ندارد، دچار بی‌برنامگی و روزمرگی می‌شویم. 

وی با بیان اینکه متاسفانه سیستم ورزش ما مشکل دارد و تمام فدراسیون‌ها با این چالش مواجه هستند گفت: متاسفانه در کشور ما به تخصص اهمیتی داده نمی‌شود و بر اساس رفاقت می‌توان به پست و مقام رسید. اتاق فکری که شامل نخبگان ورزش باشد وجود ندارد که ورزش ما همواره از این سیستم لطمه خورده و تک ستاره بوده است. هیچ تفکری برای برنامه‌ریزی بلند مدت و موفقیت وجود ندارد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان گفت: متاسفانه در کشور ما متملقان و چاپلوسان خیلی خوب رشد می‌کنند و کسانی که خوب چاپلوسی می‌کنند، بدون تخصص، موق‌تر خواهند بود. مدیرانی که این روش را دوست دارند بیشتر به این افراد بها می‌دهند. وقتی مدیری اختلال شخصیت دارد نمی‌توان خیلی روی او حساب کرد چون تصمیماتش به خاطر روحیه متملق دوستانه‌اش است. آقای روحانی گفته بود چاپلوسان در دولت جایی ندارند، اما این موضوع در حد شعار ماند و نفراتی که سر کار آمدند بر خلاف شعارهای دولت بود.

لرستانی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توانیم باز هم در کشتی فرنگی شاهد ظهور ستاره‌هایی مانند سوریان باشیم، افزود: امسال سوریان متعلق به این کشور و همین ورزش هستند؛ مگر می‌شود که نشود. قول می‌دهم با همین نوجوانان و نونهالان همان روزهای اوج را به دست آوریم، اما خودمان از فردا خبر نداریم. ممکن است روزی عده‌ای بیایند و همه چیز را عوض کنند؛ از فدراسیون گرفته تا مربیان. وقتی قراردادهای ما 6 ماهه است،‌ برنامه‌هایمان هم 6 ماهه می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: تا جایی که من هستم سعی می‌کنم به عنوان رهبر گروه بهترین راهنما باشم و بهترین مسیر را نشان شاگردانم دهم. امیدوارم در مسیر طولانی که در عرصه قهرمانی هستند راهنما و مشاور خوبی برای آنها باشم و حداقل شروع راه را به خوبی به آنها آموزش دهیم و به گونه‌ای تربیت کنیم که تا پایان مسیر راه را به درستی طی کنند.

قهرمان سابق آسیا درباره حمایت‌های فدراسیون کشتی از کشتی پایه عنوان کرد: خادم تمام تلاشش را انجام می‌دهد و وظیفه دارد حمایت کند، اما از طرفی با اضافه شدن رشته‌های مختلف به فدراسیون کشتی در رده بانوان و مردان کار سخت شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: