کد خبر: ۴۳۴۹۳۲
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹

دانشجویان و مهاجرین قرقیز در ترکیه به دیدار «چوبک حاجی جلیل‌اف» مفتی اعظم سابق قرقیزستان با «فتح الله گولن» رهبر اپوزیسیون ترکیه اعتراض کردند.

به گزارش شفاف، دانشجویان و مهاجرین قرقیز در ترکیه در اعتراض به دیدار «چوبک حاجی جلیل‌اف» مفتی اعظم سابق قرقیزستان با «فتح الله گولن» رهبر اپوزیسیون ترکیه طوماری را امضا کردند.

در این متن آماده است: تصویر دیدار و حمایت جلیل‌اف از گولن در رسانه‌های ترکیه بسیار سریع و پررنگ منعکس شد و چنین حوادثی در آینده نزدیک بر وضعیت شهروندان قرقیزستان در ترکیه تأثیر منفی خواهد گذشت.

بیش از 200 شهروند قرقیزستان در ترکیه این طومار را امضا کردند.

در حال حاضر حاجی جلیل‌اف یکی از اشخاص بانفوذ در حوزه مذهبی قرقیزستان بوده و دارای طرفداران زیادی می‌باشد که دیدار وی با گولن واکنش جدی شهروندان، مقامات قرقیزستان و مقامات وزارت امور خارجه ترکیه را به همراه داشت.

وی به دلیل اظهارات تند خود در سال گذشته در رسانه‌های رسمی ممنوع التصویر شد.

اختلافات بین «بیشکک» و «آنکارا» درباره فعالیت نهادهای گولن از جمله مدارس و دانشگاه‌‌ها به طور قابل توجهی افزایش یافته و به تشدید تضاد فکری بین مقامات 2 کشور منجر شده است.

دولت ترکیه، گولن را عامل کودتای ناموفق تابستان سال گذشته می‌داند و در حال حاضر در تلاش برای نابودی طرفداران وی در ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی است.

البته دولت قرقیزستان از درخواست‌های وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با تعطیلی نهادهای آموزشی گولن در این کشور حمایت نکرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: