کد خبر: ۴۳۴۹۳۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
مهمترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت، به مدت 10 روز در تهران و 4 شهر تاریخی کشور اجرا می‌شود.
به گزارش شفاف،  مهمترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت، با هدف ارتباط، معرفی و شناساندن فرهنگ دو کشور ویتنام و ایران به مدت 10 روز در تهران و 4 شهر تاریخی کشور اجرا می‌شود. نمایش عروسک‌های آبی ویتنام، تنها اجرای عروسکی جهان است که در ویتنام و در شالیزارهای کشت برنج، رودخانه‌ها و دریا اجرا می‌شود.

نمایش عروسک‌های آبی ویتنام بیش از هزار سال قدمت دارد و ویتنام در حال تدوین پرونده آن برای ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس جهان در یونسکو است. نمایش میراث ناملموس آسیای شرقی با عنوان عروسک‌های آبی قرار است در ایران و در شهرهای تهران، اصفهان، یزد، شیراز و کاشان به روی صحنه برود و سفارت ویتنام در تهران در حال رایزنی با شهرهای کشور برای اجرای این نمایش در خانه های تاریخی است.

این نمایش که در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار دارد، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد در دنیا بسیار مورد توجه است و بازیگران و عروسک‌گردان‌های آن در کشورهای مختلف جهان به اجرای این میراث یک هزارساله پرداخته‌اند.

دولت ویتنام با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگ دو کشور ایران و ویتنام تصمیم گرفته است، این نمایش را در 27 تیرماه در برج میلاد تهران به اجرا درآورد و به مدت 10 روز نیز در شهرهای کرمان، اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به نمایش میراث کهن ویتنامی‌ها بپردازد.

«دانگ هو فوک» دبیر اول سفارت ویتنام در تهران در خصوص ارزش‌ این میراث فرهنگی ویتنام گفت: ریشه این نمایش سنتی در طول هزار سال نشأت گرفته از زندگی روزمره مردم ویتنام، قصه ها، افسانه ها و اسطوره های ویتنامی است.

او با اعلام این که نمایش عروسکی ویتنام که در اجراهای عروسکی جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، تنها اجرای عروسکی در آب جهان است که بیش از 10 قرن قدمت دارد و نمایشگر تمدن و سمبل های باستانی ویتنام است.

وی افزود: از آنجا که آب عنصر مهمی در زندگی مردم ویتنام است و کشت برنج نیز محصول اصلی کشاورزی ویتنام بوده است، در گذشته کشاورزان پس از فصل برداشت برنج به اجرای این نمایش کهن می‌پرداختند.

دبیر اول سفارت ویتنام در تهران تاکید کرد: در این میراث ناملموس ویتنام، هر عروسک نماد یک شخصیت خاص است و کاراکترهای مختلف در این نمایش حضور دارند.

گفتنی است؛ در سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به ویتنام، دو کشور بر تعاملات فرهنگی و توسعه گردشگری تاکید کردند. پس از آن نیز سفیر ویتنام در تهران در دیدار با زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تفاهم گردشگری میان دو کشور ایران و ویتنام بررسی کرد و در گام نخست قرار شد، کارگروه توسعه روابط گردشگری ایران و ویتنام با حضور کارشناسانی از سفارت ویتنام و کارشناسان گردشگری ایران تشکیل شود.

 

مطالب مرتبط
برچسب ها: شفاف ، فرهنگ ، ویتنام
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر