کد خبر: ۴۳۴۹۴۱
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
در مصاحبه با ژورنال دودیمانشماکرون:

رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با یک نشریه فرانسوی با اشاره به پیشرفت‌های پاریس و مسکو در خصوص پرونده سوریه، نسبت به پاسخ قاطع و بی‌درنگ فرانسه در صورت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در این کشور هشدار داد.

به گزارش شفاف، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با یک هفته‌نامه فرانسوی با اشاره به پیشرفت پاریس و مسکو در خصوص مسئله سوریه، از ارتقای قابل توجه سطح همکاری سرویس‌‌های ویژه دو کشور خبر داد.

«امانوئل ماکرون» در گفت‌وگو با نشریه «ژورنال دو دیمانش» در اظهاراتی اعلام کرد: «مذاکرات با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در ورسای به پیشرفت فرانسه و روسیه در خصوص مسئله سوریه کمک کرد. من معتقدم پس از گفت‌وگوهایی که با رئیس‌جمهور روسیه در کاخ ورسای داشتیم، پیشرفت‌هایی در دو زمینه حاصل شد و همکاری میان سرویس‌های ویژه ما به سطحی کاملا متفاوت از سطح قبلی رسید.»

وی افزود: «من معتقدم که باید برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه از جانب هر طرفی شرایط دشواری را ایجاد کرد و  اطمینان خاطر می‌دهم که در صورت تحقق این امر، فرانسه بلافاصله پاسخ خواهد داد. من همچنین خواستار تأمین کمک‌های بشردوستانه بمنظور نجات غیرنظامیان گرفتار در مناطق جنگی سوریه هستم و باید بگویم که این دو موضوع خطوط قرمز من در خصوص پرونده این کشور محسوب می‌شوند.»

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه با اشاره به اختلاف نظرهای موحود میان فرانسه و روسیه در خصوص پرونده سوریه خاطرنشان کرد: «در شرایطی که موضع من اینست که حذف و کناره‌گیری بشار اسد از قدرت پیش‌شرط الزامی هرگونه ابتکارعمل و اقدامات بیشتر در سوریه نیست، ولادیمیر پوتین متحد بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه است. اما در عین حال من به دنبال اقدامات و تدابیری هستم که ضمن پایان دادن به تروریسم شرایط منطقه را نیز احیا و ترمیم کند و این اختلاف نظر و موضع من با «فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور پیشین فرانسه است.»

امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور فرانسه و روسیه نخستین بار در روز 29 می گذشته در قالب نشستی 3 ساعته با یکدیگر به گفت‌وگو و رایزنی پرداختند و در پی آن رئیس‌جمهور روسیه در سفری به دعوت همتای فرانسوی خود از این کشور دیدن کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: