کد خبر: ۴۳۶۴۷۳
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸

محمد مهدی رحیمی

در سده اخیر و بویژه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شاهد شکل گیری و تقابل دو نوع اسلام در سطح منطقه و جهان بوده ایم. یکی اسلام امریکایی و دیگری اسلامی که با عنوان اسلام انقلابی یا اسلام ناب محمدی شناخته می شود. تقابل این دو در عرصه ها و زمینه های مختلف جریان داشته است. بدون تردید در شرایط فعلی یکی از بارزترین عرصه ها برای تقابل این دو اسلام، موضوع حج و مناسک آن است.

از منظر اسلام انقلابی حج به عنوان یک فریضه غیر شخصی و اجتماعی شناخته می شود زیرا اسلام انقلابی تاکید ویژه ای بر کنش اجتماعی و نقش آفرینی مثبت مسلمانان در جامعه پیرامونی خودشان و حتی فراتر از آن در مسائل بین المللی دارد موضوعی که چندان به مذاق اسلام آمریکایی خوش نمی آید و پیروان آن مانند بعضی از ادیان منحرف شده دیگر، دین را یک امر شخصی که نباید به حوزه مسائل سیاسی، اجتماعی و حکومت داری ورود پیدا کند، تعریف می کنند.

از این رو وقتی موضوعی نظیر حج یک فریضه  اجتماعی تلقی شود طبیعتا توقعی که از حجاج می رود و کارکردی که برای آنها در موسم حج تعریف می شود نیز متفاوت با تعریف اسلام آمریکایی از این فریضه و مناسک آن خواهد بود. بنابراین اگر حج را در جایگاه حقیقی خود و در بستر زمانه کنونی تحلیل و بررسی کنیم، سه کارکرد و رویکرد در خصوص آن باید مورد توجه قرار بگیرد:

۱- «حج به عنوان یک اجتماع گسترده از مسلمانان» که مشابه آن را با این حجم از گستردگی قومیت، ملیت و مذهب در طول سال شاهد نیستیم و به عنوان بزرگترین اجتماع همه مذاهب اسلامی در طول سال باید محملی باشد برای نشان دادن وحدت مسلمانان.  

 در شرایط  کنونی که با آتش افروزی دشمنان اسلام و مستکبران، بسیاری از کشورهای اسلامی شاهد نزاع و جنگ مذهبی هستند طبیعتا مسئله وحدت بین مذاهب اهمیت مضاعفی پیدا می کند. امروز که آتش نزاع داخلی در کشورهایی همچون سوریه، بحرین، یمن و عراق دامن گیر مسلمین است بیش از پیش نقش حج در وحدت مسلمانان اهمیت پیدا می کند.

۲- «مسئله ظلم ستیزی و مقابله با تعرض به حقوق مسلمانان» است، زیرا فریضه حج بر این مبنا بنا نهاده شده است که حاجی پس از انجام مناسک آن از هر گونه پلشتی و پستی پاک شود اما اکنون که حکام زیاده خواه و مستکبر بر اریکه قدرت در جهان تکیه زده اند و نقش آفرینی می کنند، زمینه برای زندگی اسلامی مصون از معصیت فراهم نیست. در واقع همانطور که در مناسک حج حاجیان بر نماد شیطان چندین بار سنگ می زنند و اعلام برائت می نمایند طبیعتا در سطح عمومی و اجتماعی این برائت باید از شیاطینی که امروز در قامت حکومت های مسکتبر خود نمایی می کنند، صورت بگیرد.

از همین باب است که آل سعود به عنوان یکی از مبلغان اسلام آمریکایی همیشه با مراسم برائت از مشرکین در مناسک حج مخالفت داشته است اما این مراسم هر سال پرشکوه تر و با حضور تعداد بیشتری از حاجیان صورت گرفته و خواهد گرفت.

۳- «توجه به مسئله اساسی و اصلی جهان اسلام؛ فلسطین»، علی رغم همه آتش افروزی هایی که در کشورهای اسلامی وجود دارد مهمترین مسئله ای که جهان اسلام باید به آن توجه نماید تسخیر قبله اول مسلمانان و اشغال سرزمین تاریخی آنها یعنی فلسطین و بیت المقدس است. امروز برهیچ کسی پوشیده نیست که مصیبت جنگ افروزی تکفیری ها به این منظور صورت گرفته است که توجه مسلمانان از موضوع فلسطین منحرف شده و رژیم صهیونیستی در سایه جنگ های مسلمانان به اشغال گریش ادامه بدهد.

لیکن حج به عنوان مانور قدرت مسلمانان باید محملی باشد برای اینکه مسلمانان با صدای رسا حمایت خودشان را از بیت المقدس، مسجد الاقصی و فلسطین اعلام بکنند. متاسفانه دولت های مستکبر و دست نشاندگان غرب در منطقه، این روزها تلاش می کنند که با جابجایی حقایق، انقلاب اسلامی ایران را به عنوان دشمن اول مسلمانان معرفی کرده و فضای تنفس برای صهیونیست ها ایجاد کنند.

اما این روزها جنایت های رژیم اشغالگر قدس علیه مسجد الاقصی و بستن درب های ان به مدت چند روز  و حواشی بعدی آن، باعث شده است یک وحدت قابل قبول و توجه مناسبی نسبت به موضوع فلسطین در بین مسلمانان شکل بگیرد که آنرا در نزدیکی موسم حج باید عنایت حق تعالی دانسته و به فال نیک گرفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: