کد خبر: ۴۳۸۱۳۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۲

معاون اول دولت در دفاع از وزرای پیشنهادی دوازدهم، از شرایطی یاد کرد که دولت یازدهم زمام امور را به دست گرفت و در چهارسال به دستاوردهای بزرگی دست یافت.

به گزارش شفاف، اسحاق جهانگیری که به جای رئیس جمهور در پایان سخنان موافقان ومخالفان کابینه پیشنهادی در جایگاه ناطقان قرار گرفت، با اشاره به اینکه چهارسال پیش در همین ایام، کابینه معرفی شده بود و پس از بحث درباره کلیات و جهت‎گیری‌های موافقان و مخالفان، او با نمایندگان سخن گفته بود، یادآورشد: آن زمان وقتی به وضعیت اقتصاد کشور، سیاست خارجی و فضای علیه ایران و ...می نگریستم، فکر می کردم که وارد دوره مسئولیت جدیدی شده ایم و جرات می‎خواست که قاطع بمانیم. ما با اطمینان در این مسیر گام برداشتیم و توانستیم این مسائل را با شرایط مطلوب پشت سر بگذاریم.
 
وی با اشاره به اینکه دستاوردهای قابل قبولی در این چهار سال ایجاد شده است، ادامه داد: در سیاست خارجی به جایی رسیده ایم که به دولت اعتراض می شود چرا منابع خارجی زیادی به کشور وارد نکردید! به ما می گویند در منطقه ای که تکفیری‌ها فعالیت دارند، چرا مسائل منطقه ای را حل نکردید؟ این سوالات نشان می دهد که دیگر با مشکل ایران هراسی روبرو نیستیم. دیگر به هویت و گذرنامه ایرانیان اهانت نمی شود که مورد سوال باشد. ما از فصل هفتم شورای امنیت خارج شده ایم و رئیس جمهورمان از جهان عاری از خشونت در سازمان ملل سخن گفته و برایش رای گرفته است.

جهانگیری با بیان اینکه در فضای داخلی کشور دیگر کسی دیگری را متهم نمی کند و فرزندان امام و انقلاب با هدف توسعه و پیشرفت کشور دور هم جمع شده اند، خاطرنشان کرد: یادتان رفته در همین مجلس سی دی علیه برادر رئیس مجلس پخش می کردند؟ الان سه قوه علی رغم انتقادی که به عملکرد هم دارند، با یکدیگر کار می کنند. دستاورد کمی است این مساله؟
 
وی با اشاره به اینکه در بخش اقتصادی، در دولت یازدهم به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری توجه شده است، گفت: تورم 40 درصدی به کمتر از 10 درصد کاهش یافته است. هیچ اقتصاددانی چهارسال پیش چنین تصوری نداشت. ببینید چه اتفاق افتاده که چنین دستاوردی حاصل شده است. کاش آقای زنگنه بگویند که چه محدودیت‎هایی برای صادرات نفت داشتیم. به ایشان اصرار کردیم در این حوزه همچنان به مسئولیت خود ادامه دهند چون ما هنوز همه مسائل را در این حوزه به مردم نگفته ایم که ذخایر ارزی کشور را کجاها خرج کرده بودند! نگفتیم ارز بانک مرکزی کجا سرمایه گذاری شده بود. آقای زنگنه روی پارس جنوبی تمرکز کرد و نتیجه اش را دیدید. ندیدید که به دلیل بی عرضگی در مدیریت‎های کلان کشور چقدر از ذخایر کشور بر باد رفت؟

جهانگیری در ادامه گفت: این دولت به روستاها توجه کرده است. ما در اوج کمبود منابع با تکیه بر خلاقیت های داخلی، توجه ویژه ای به حاشیه نشسن ها داشتیم. مگر یکی از مشکلات ما 3 میلیون گندم مازاد نیست؟ یکی از ریاضت‎های اقتصاد مقاومتی امنیت غذایی بود و ما الان به نقطه قابل قبولی در این زمینه رسیدیم.
 
جهانگیری گفت: طرح تحول سلامت در همین دولت اجرا شد. بیمه شدن مردم در روستاها در همین دولت بود. من عید 93 و 94 به بیمارستان هایی در کرمان رفتم و حتی یک نفر نبود که به من رجوع کند و بگوید که نمی توانم پول درمانم را بدهم! همه تشکر می کردند. در بخش صنعت رشد ما در دولت دهم منفی 20 درصد شده بود. ممکن است بگوییم الان رشد کم است، اما پیشرفت داشته ایم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم در بخش نیرو و آب کارنامه درخشانی دارد، گفت: اگر منصفانه قضاوت کنیم حتما به این نتیجه می رسیم که دولت کارمانه درخشانی دارد. به 4 سال آینده نگاه کنیم. چالش های ما متناسب با شرایط کشور است، چالش های دشواری است. مساله بیکاری بسیار مهم است. خالص شغل ایجاد شده ما در دولت دهم صفر بوده است اما در این دوره ما تا سالی 600 هزار شغل ایجاد کردیم؛ آن هم با محدودیت هایی که وجود داشته است.
 
او ادامه داد: باید در سال های آینده سالی 1 میلیون شغل ایجاد کنیم. ایجاد شغل، منابع می خواهد و احترام به بخش خصوصی. توانمند سازی بخش خصوصی در صحنه اقتصاد مساله اصلی است. اصلاح نظام بانکی کلید خورده است. جذب منابع خارجی در دستور کار است. به دوستانی که می گویند برجام در اقتصاد چه کار کرده است، باید بگویم که ما امروز برای انتقال منابع پولی مان مشکلی نداریم. ما موفق شدیم برای اولین بار هواپیمای ایرباس نو بخریم و پولی که پرداخت کردیم 15 درصد از منابع دولت بوده است. حجم این قرارداد بالای 15 میلیارد دلار است.

جهانگیری ادامه داد: خوروسازانی که برای ما ناز می کردند، الان ما برایشان شرط می گذاریم که در چه شرایطی می توانید با ما همکاری کنید. آقای زنگنه با قرارداد توتال کار بزرگی کرد. این منابع خارجی باید وارد کشور شود. این راه دشواری است اما امکان پذیر است. محدودیت منابع انشالله تامین خواهد شد.
 
او گفت: برای آموزش و پرورش کشور در دولت یازدهم بیشترین همت برای فرهنگیان شده است. در دولت دوازدهم گام های بزرگ تری باید برداریم. وزیر خودش را آماده کرده است.
 
معاون اول دولت با اشاره به محدودیت های موجود و اینکه رییس جمهور تمام تلاش خودش را کرده است، خطاب به نمایندگان گفت: محدودیت‎های دولت در انتخاب کابینه را در نظر بگیرید. نمی شود که رییس جمهور با جاهای دیگر برای چینش کابینه مشورت نکند. او حتما با ارکان نظام و قوای سه گانه و جناح ها و احزاب مشورت می کند. قرار است کابینه ای شکل بگیرد که مسوول اداره کشور است و این کابینه مسوول کشور است .
 
جهانگیری با بیان اینکه روحانی امروز به عنوان شخصیتی که مورداعتماد ملت ایران است، ادامه داد: مردم به او اعتماد کردند تا برای بهتر شدن زندگی مردم دولت تشکیل بدهد. سرمایه اجتماعی بزرگی در اختیار او است. رییس جمهور از این سرمایه اجتماعی حداکثر استفاده را می کند. ما باید قدر این سرمایه اجتماعی را بدانیم. اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت دوازدهم است. این کابینه کابینه کارامدی است. افرادی که انتخاب شدند مجموعه ای هستند که در مقابل چالش های نظام با تدبیر و درایت بتوانند برنامه ریزی کنند. فقط یک وزیر، یک وزارتخانه را مدیریت نمی کند. هرکدام از وزرا قادر هستند با توجه به سابقه شان افراد زبده ای را حول خودشان جمع کنند و به وعده هایی که به مردم داده شده است عمل شود.

او گفت: غلبه بر چالش هایی مانند حل مساله بیکاری، معضل کمبود آب و آشوب های خاورمیانه در صورتی حل می شود که یک تفاهم ملی در کشور حاکم شود. دولت مصمم است که این عزم ملی را در کشور ایجاد کند. در طول دولت یازدهم حتی یک دستور رهبری نیست که زمین مانده باشد. دولت دوازدهم بر تکیه بر توان مدیریت کشور و حمایت های مجلس، تکیه بر قوه قضاییه و حمایت های رهبری گام های بلندی خواهد برداشت. این تیم، تیم هماهنگی است. یکی از بحث هایی که مطرح می شود این است که آیا کابینه هماهنگ است یا خیر. من باید بگویم که رحمانی فضلی نه تنها در اجرای سیاست داخلی کشور بلکه در اجرای اقتصاد مقاومتی بازوی توانمند ما بودند. همچنین بنده به عنوان رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، باید بگویم که آقای علوی به عنوان وزیر اطلاعات بیشترین هماهنگی را با ما در این زمینه داشته است.
 
جهانگیری در رابطه با وزیر پیشنهادی صنعت و معدن،‌ گفت: من وقتی وزیر صنایع بودم، ‌ایشان -محمد شریعتمداری- وزیر بازرگانی بود. آقای شریعتمداری بیش از من برای تولید کشور دل می سوازند و مراقب بود واراداتی که به تولید کشور آسیب می زند،‌ انجام نشود.
 
«در بخش کشاورزی آقای حجتی کارنامه اش روشن است» این توصیف جهانگیری در مورد محمود حجتی بود. او ادامه داد: در وزرات راه و شهرسازی آقای آخوندی به بحث مسکن مهر، ‌راه آهن، هواپیمایی و... توجه کردند. آقای بیطرف از نیروهای مجرب ما است،‌ آقای جهرمی نیروی جوانی هستند که وارد کابینه شدند. امروز ترکیب کابینه دوازدهم از نیروی جوانی برخوردار است که تحریک به تصمیم گیری جدید می کند و هم از نیروهای مجرب بهره می برد که نگاه جامعی دارند.
 
معاون اول روحانی در ادامه دفاعش از کابینه، ادامه داد: وزیر بهداشت به خوبی پیگیر طرح سلامت است. وزرات آموزش و پرورش هم که آقای بطحایی به دلیل اصرار اهالی وزراتخانه از بدنه همین وزارتخانه انتخاب شدند. آقای کرباسیان هم پیگیر مباحث اصلی اقتصاد مقاومتی است.
 
او در رابطه با نقد پذیری کابینه دوازدهم،‌ این گونه توضیح داد: پاسخگویی ویژگی دیگر این کابینه است. این وزرا از نقد نمی‌هراسند. ما دولتی هستیم که در مقابل ملت و مجلس خود را پاسخگو می‌دانیم. هر کسی می خواهد وظیفه‎اش را انجام دهد باید پاسخگو باشد. ما از منتقدین استقبال می کنیم. راه پیشرفت و توسعه کشور تفاهم و همراهی است.
 
جهانگیری صحبت های خود را اینگونه پایان برد: ما هم حتما نقطه ضعف داریم، این حرف‎ها به این معنی نیست که ما هیچ مشکلی نداریم اما در تلاشیم که نقاط ضعف را رفع کنیم. مطمئن هستیم رای بالایی که به کابینه می‎دهید یک سرمایه خوب در اختیار دولت قرار می دهد تا دولت بتواند مطالبات مردم را پیگیری کند و کارها را انجام دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: