کد خبر: ۴۴۳۵۵۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
روزنامه روس گزارش داد

به عقیده کارشناسان روس، تصمیم "دونالد ترامپ" برای لغو توافق هسته‌ای با ایران بعید است، سیاستمداران آمریکایی با آن مخالف بوده و چنین اقدامی اوضاع در خاورمیانه و حتی سوریه را نیز پیچیده‌تر خواهد کرد.

به گزارش شفاف، سایت خبری-اینترنتی «راس بالت» روسیه نوشته است: دیدگاه کارشناسان در مورد اینکه آیا "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا واقعا قصد لغو توافق هسته‌ای با ایران را دارد، یا اینکه قصدش فقط تهدید تهران به منظور عوام فریبی باشد، بسیار با یکدیگر متفاوت است.

"حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران اخیرا نظریه دونالد ترامپ برای خارج شدن از توافق هسته‌ای که در زمان "باراک اوباما" امضاء شده را غیرقابل تحقق خوانده و گفته است: «توافقنامه بین ایران و جامعه جهانی "غیرقابل بازگشت" است و کسی نمی تواند آن را لغو نکند. نه آقای ترامپ و نه هیچکس دیگر. حتی اگر در جهان دهها دونالد ترامپ هم پیدا شوند، باز هم این مسئله امکان نخواهد داشت.»    

البته رئیس جمهوری آمریکا هم از حرف خود کوتاه نیامده و بر اساس منابع خبری روزنامه «واشنگتن پست»، قصد دارد بزودی لغو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام کرده و راهکار تازه‌ای برای برخورد با تهران پیشنهاد دهد.  

تهدید ترامپ با اقدام واقعی علیه ایران، دو مسئله کاملا جداگانه است

البته اظهارات شدیدالحن که بسیار زیاد از سوی ترامپ شنیده می شود، یک مسئله است و اقدام واقعی علیه جمهوری اسلامی ایران، کشوری با جمعیتی بیش از 80 میلیون نفر که دارای توانایی واقعا خوب نظامی و اقتصادی است، مسئله ای کاملا جداگانه خواهد بود. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که بین سیاستمداران آمریکایی در خصوص ایران با یکدیگر توافقی وجود نداشته و بسیاری با دیدگاه رئیس کاخ سفید در این رابطه کاملا مخالف هستند. علاوه بر این، «جبهه گیری ترامپ علیه ایران» در شرایطی است که اوضاع پیرامون کره شمالی که با موفقیت توانسته برنامه موشکی و هسته‌ای خود را توسعه دهد، هم بشدت وخیم است.

کارشناسانی که «راس بالت» نظر آنها را جویا شده، دیدگاههی متفاوتی در مورد احتمال واقعی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران دارند:

در آمریکا هم کمتر کسی با دیدگاه ترامپ در مورد برجام موافق است

"پاول دمیدوف" مشاور رئیس مرکز تحقیقات راهبردی روسیه گفته است: «دونالد ترامپ برای تحقق این تهدید خود امکاناتی ندارد. اظهارات وی در این باره هم فقط عوام فریبی است. تلاش ترامپ برای لغو این توافقنامه، یا بهتر بگوییم، خروج آمریکا از آن، اکنون نیز باعث شده تا روابط پیچیده او با سیاستمداران آمریکایی بیش از پیش تیره شود.

این کارشناس یادآور شده است: «ترامپ اکنون وضعیت بسیار سستی در عرصه سیاست بین المللی دارد. همه قانونگذاران و حتی در داخل دولت خود او، از جمله "جیمز ماتیس" و "رکس تیلرسون" وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا، مخالف لغو توافق هسته‌ای با ایران هستند. آنها معتقدند که این سند، توافق بدی نیست و می توان با کمی اصلاح بر آن تکیه نمود و نیازی به لغو آن وجود ندارد.»

دمیدوف معتقد است: «در مجموع انتظار می رود که لغو توافق هسته‌ای با تهران از سوی رئیس جمهوری آمریکا غیرممکن باشد. برجام یک دستاورد بزرگ برای سیاستمداران آمریکایی بشمار می رود و اعلام لغو آن از سوی ترامپ، واکنش منفی همه آنها را به دنبال خواهد داشت، در حالیکه او (ترامپ) اکنون هم عرصه ای برای مانور دادن ندارد.»

به عقیده این کارشناس، «افکارعمومی در حال حاضر روی موضوع کره شمالی متمرکز شده و در چنین شرایطی لغو توافق هسته‌ای با ایران، می تواند به نظامی شدن برنامه هسته‌ای ایران و آغاز دوباره روند اعمال تحریم‌ها منجر شود که هیچکس خواستار آن نیست. بنابراین سخنان ترامپ در این مورد را فقط باید عوام فریبی نامید.»

خروج آمریکا از برجام، اوضاع خاورمیانه را نیز وخیم‌تر می‌کند

"الکساندر شومیلین" مدیر مرکز تجزیه و تحلیل مناقشات خاورمیانه در موسسه آمریکا و کانادای آکادمی علوم روسیه نیز به نوبه خویش، روی اوضاع داخلی در ایالات متحده تکیه نداشته، بلکه به عواقب لغو توافق هسته‌ای برای منطقه خاورمیانه پرداخته است که به عقیده وی، این اقدام می تواند باعث تشدید رویارویی ها در این منطقه شود.

شومیلین بر این عقیده است: «آمریکا واقعا ممکن است از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود، ولی اعتراضاتی نسبت به چنین تصمیمی حتی در آمریکا نیز وجود دارد که از جمله آنها مخالفت رئیس پنتاگون با این اقدام است. در کنگره آمریکا نیز در مورد برجام اختلاف نظر هست و جبهه واحدی در این زمینه وجود ندارد.»  

این کارشناس در مورد اینکه چنین اقدامی از سوی آمریکا چه نتایجی خواهد داشت، گفت: «ایران از هم اکنون تهدید کرده که تاسیسات هسته‌ای خود را دوباره فعال خواهد نمود که البته این اقدام منجر به ازسرگیری رژیم تحریم‌ها و رویارویی جدید در عرصه بین المللی در این رابطه خواهد شد. ضمن اینکه در خاورمیانه نیز به معنای واقعی کلمه رویارویی ها را افزایش خواهد داد. البته این اقدام آمریکا موجب رضایت متحدانش در منطقه، از جمله اسرائیل و عربستان سعودی خواهد شد. از سوی دیگر ممکن است نوعی بسیج نیروها علیه ایران در داخل سوریه نیز بوجود آید و اوضاع در این کشور را نیز وخیم تر سازد.»
برچسب ها: شفاف ترامپ برجام
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: