کد خبر: ۴۴۳۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۹

توافقی برای استفاده از ارز محلی در امور تجاری میان ایران و ترکیه میان بانک های مرکزی این دو کشور به امضا رسید. هدف از این توافق توسعه روابط تجاری میان این دو کشور و همچنین تسهیل در تجارت دوجانبه میان ایران و ترکیه می باشد.

به گزارش شفاف به نقل از ٍRussia Today، به موجب این قرارداد ریال ایران و لیر ترکیه به سادگی با یکدیگر مبادله می شود تا بدین وسیله هزینه تبدیل ارز کاهش یابد و انتقال پول برای امور تجاری سهل تر شود.

استفاده از ارز ملی و افتتاح شعب بانکی میان ایران و ترکیه

همچنین بانک های هر دو کشور قادر خواهند بود از ابزار های بین المللی پرداخت برای تبدیل ارز ها به ریال و لیر استفاده کنند.

توافق اولیه برای این امر در هفته گذشته و طی بازدید رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان از تهران امضا شد.

حسن روجانی، رئیس جمهور ایران، پس از نشستی که با همتای ترکیه ای خود داشت، گفت: ما تصمیم های بسیار مهمی برای تقویت و توسعه روابط اقتصادیمان گرفته ایم، من جمله استفاده از ارز های ملی در داد و ستد های تجاری.

در حال حاضر میزان تعاملات تجاری میان ایران و ترکیه حدود ۱۰ میلیارد دلار است. اما در این سفر، قرار شده است که هر دو کشور تلاش کنند تا این میزان را به ۳۰ میلیارد دلار افزایش دهند.

آنکارا و تهران همچنین بر روی گسترش همکاری در امور مالی و افتتاح شعب بانکی در هر دو کشور تمرکز کرده اند.

روحانی پس از دیدار با رییس جمهور ترکیه، اردوغان، گفت: "در جلسه امروز ما، توافق کردیم روابط اقتصادی مان را گسترش دهیم ... ترکیه گاز بیشتری را از ایران وارد خواهد کرد ... جلساتی در هفته آینده برای بحث درباره جزئیات بیشتر برگزار خواهد شد."

مهمترین مسئله دیدار اردوغان از ایران، مسائل منطقه ای، به خصوص مسائلی راجع به رفراندوم منطقه خودمختار کردستان عراق بود که از برای جدایی از دولت مرکزی عراق جدا برگزار شده. با این حال، در این سفر بر افزایش ارتباط تجاری دوجانبه تاکید جدی شده است.

برچسب ها: شفاف ایران ترکیه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: