کد خبر: ۴۴۳۶۹۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱

عراق پس از ۱۴ سال جنگ و ویرانگی، مناطق نفت خیزی را بازسازی می کند که پیش از این تحت تصرف داعش بوده است. شرکت گازپروم نفت، یکی از شرکت های روسی ست که این کشور را در بازسازی صنعت نفت و گازش یاری می کند.

به گزارش شفاف، به نقل از Russia Today، میدان نفتی بدرا در نزدیکی مرز ایران، دارای ظرفیتی حدود۳ میلیارد بشکه است که روزانه حدود ۱۷۰ هزار بشکه از آن جت نفت استخراج می شود.

همکاری عراق و روسیه برای گسترش میادین نفتی

جنگ های اخیر عراق باعث شده است تا این منطقه به یکی از خطرناک ترین مکان های جهان برای فعالیت تبدیل شود، چراکه تعداد زیادی مین زمینی و مواد منفجره در این صحرا قرار دارد.

قبل از شروع کار، باید ۳۰ میلیون متر مربع از این منطقه خنثی سازی و بیش از ۲۰ هزار مواد انفجاری از جنگ های قبلی کشف و حذف می شد.

به جز موانع جنگی، متخصصان روسی و کره ای مجبور به مقابله با برخی از موانع طبیعی نیز بوند. حفاری در این منطقه بسیار سخت است. این منطقه از سنگ های چند لایه بسیار سخت تشکیل شده و این به معنی لزوم حفاری تا عمق پنج کیلومتری است.

همچنین کنسرسیوم بین المللی ای متشکل ازاز روسیه گازپروم نفت، KOGAS کره جنوبی، پتروناس مالزی، TPAO ترکیه و دولت عراق بر روی میدان کازی واسیت واقع در شرق عراق مشغول به کار هستند. این پروژه ها ۲۰ ساله برنامه ریزی شده است.

طبق قرارداد دولت عراق، حداقل ۲۰ درصد از نیروی کار حاضر در این پروژه باید از مردم محلی باشد.

علاوه بر ایجاد فرصت شغلی به مردم بدرا آموزش داده می شود، و نقش مهمی را در بخش حفاری ایفا می کنند. برخی از فرزندانشان نیز می توانند در یک مدرسه محلی که توسط "گازپروم" ساخته شده اند، به تحصیل ادامه دهند.

بخش نفت تنها حوزه همکاری های عراق و روسیه نیست. اخیرا گازپروم نفت نیروگاه گاز و انرژی زبیده را ساخته است. انتظار می رود که این نیروگاه به منبع اصلی  تولید برق برای مناطق اطراف و همچنین عرضه گاز برای صادرات، تبدیل شود.
برچسب ها: شفاف عراق روسیه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: