کد خبر: ۴۴۳۸۴۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۲

دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با 1+5 را تایید نکرده و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت حضور ایالات متحده در برجام را به کنگره این کشور سپرده است.

به گزارش شفاف، دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با 1+5 را تایید نکرده و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت حضور ایالات متحده در برجام را به کنگره این کشور سپرده است.

این تصمیم ترامپ مانند بسیاری از دیگر اقداماتش در ۱۰ ماه گذشته، موجی از واکنش‌های داخلی و بین المللی به همراه داشته است.

در داخل آمریکا، نه تنها موافقان برجام به شدت علیه سیاست های دونالد ترامپ فعالیت می کنند بلکه برخی از سیاستمداران آمریکایی ها که قبلا علیه برجام رای داده بودند، معتقدند در حال حاضر که برجام اجرایی شده، خروج آمریکا از آن، خلاف و سیاستی اشتباه است.

در تازه‌ترین واکنش به سخنان ترامپ، سناتور چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنای کنگره آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت: "ژنرال متیس، وزیر دفاع و ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک، که هر دو از کابینه آقای ترامپ هستند (هفته گذشته) به نمایندگان کنگره گفتند که به نظر آنها برجام در راستای منافع آمریکاست و تاکید کردند که ما به آن متعهد بمانیم. من با آنها موافقم و فکر می‌کنم همکاران من، چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه، به توصیه آنها توجه خواهند کرد."

اشاره شومر به جلسه هفته گذشته وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک آمریکا با نمایندگان کنگره است که طی آن هر دو مقام ارشد نظامی ضمن تایید پایبندی ایران به برجام، در پاسخ به سناتورها گفتند از نظر آنها آمریکا نباید برجام را ترک کند.

البته همچنان چهره های تندرو آمریکا به مخالفت خود با برجام ادامه می دهند. سناتور جان مک‌کین، از سخنرانان همیشگی گردهمایی های گروهک تروریستی منافقین، ساعتی پس از سخنان ترامپ، از آن استقبال کرد و در توییتر نوشت: "در حقیقت، سال‌ها بود که ایران توانسته بود از تاوان دادن در برابر اعمالش فرار کند اما استراتژی که امروز رئیس‌جمهوری آن را تشریح کرد کاری بود که باید خیلی پیش از این روی می‌داد."

جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا که تلاش‌های او در به سرانجام رساندن گفتگوهای هسته‌ای و مذاکرات متعددش با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، از دلایل اصلی نهایی شدن برجام بود، با انتشار بیانیه‌ای تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر تایید نکردن پایبندی ایران به برجام را "خطرناک" خوانده و گفته این تصمیم رئیس جمهور آمریکا "بحران جهانی" پدید می‌آورد:"آنچه امروز دیدیم، فاقد عقل سلیم بود... اکنون این برعهده کنگره است که نقش شخصیت بالغ را در این میانه ایفا کند و با توجه به منافع اصیل امنیت ملی ما تصمیم بگیرد. کشور و دنیا در حال نظاره‌اند."

لیان پانه‌تا، وزیر دفاع سابق آمریکا هم به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت تصمیم ترامپ نگران‌کننده است چرا که در اذهان جهان "رئیس‌جمهوری را ترسیم می کند که با عصبانیت می‌خواهد یک توافق را ملغی کند اما برنامه مشخصی برای بعد از آن ندارد."

پنه‌تا در ادامه گفت: "روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند."

با وجود این، رکس تیلرسون، وزیر خارجه دولت ترامپ که از او به عنوان معمار اصلی استراتژی جدید کاخ‌سفید برابر ایران یاد شده، روز جمعه تاکید کرد که آمریکا قصد خروج از برجام را ندارد.

تیلرسون، در کنار جیمز متیس، وزیر دفاع و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، هر سه بارها تصریح کرده‌اند که ایران به تعهداتش پایبندی بوده است.
برچسب ها: شفاف ترامپ آمریکا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: