کد خبر: ۴۵۳۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
مصوبه ی دولت در خصوص عیدی و پاداش و حقوق

پایان هرسال موضوع عیدی و پاداش و همینطور افزایش حقوق سال آینده همیشه بازار گرمی خودش را دارد اما این بار دلخوریهای خاص خودش را دارد دلخوریهایی که در گذشته صاحبان دیگر مشاغل هم شاید داشتند اما صدایشان در نمی آمد و البته خیلی مشخص بود که سکوتشان از رضایت نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شفاف، مصوبه دولت برای پایان سال در خصوص پاداش و عیدی کارکنان دولت و اعضای هیئت علمی واکنش های مختلفی را به همراه داشته است. اعضای هیئت علمی دانشگاهها که تا پیش از این جزو حقوق بگیران سطح بالا محسوب می شدند امسال در مواجهه با اعلام دولت در خصوص عیدی و پاداش پایان سال در شوک به سر می برند.

در جلسه عصر یکشنبه هیئت وزیران که به ریاست روحانی رییس جمهور برگزار شد، به دستگاه های اجرایی، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی و قوه قضائیه و سایر دستگاه های اجرایی مشمول قوانین خاص اجازه داد به کارمندان خود اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت، اعضای هیئت علمی دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که بطور تمام وقت اشتغال به کار هستند، مبلغ ثابت 8 میلیون و 475 هزار ریال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال 1396 به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه های اجرایی پرداخت نمایند.

دانشگاهیان ناراحت، اعضای دولت ساکت و نفتی ها خوشحال

این موضوع اگرچه موجی از نارضایتی ها را در بین مشاغل دولتی ایجاد کرده اما خوب است که با هم نگاهی به وضعیت افزایش حقوق اعضای هیئت علمی در چندسال گذشته باشیم.

در دولت اصلاحات ناگهان حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی دو برابر افزایش پیدا کرد که برای جلوگیری از گسترش تبعیض حقوق سایر پرسنل در سطوح مختلف افزایش پیدا کردآن هم در شرایطی که میزان حقوق سایر پرسنل علیرغم افزایش اندک بازهم به نزدیکی افزایش حقوق اعضای هیئت علمی نرسید. با احترام به همه ی دانشگاهیان عزیز که راقم گفتار مفتخر به استفاده از واژه ی دانشگاه در مورد این عزیزان است اما سؤالاتی که می شود مطرح کرد این است که در آن موقع با توجه به اینکه سهم سایر افزایش حقوق ها خیلی کمتر از اعضای هیئت علمی بود آیا وجود این تبعیض احساس نشد؟

در دولت احمدی نژاد بار دیگر افزایش چشمگیر حقوق اعضای هیئت علمی مسئله سازشد و این بار علاوه بر اینکه شاهد افزایش هزینه های جاری بخاطر موج افزایش حقوقها بودیم تکانه های تورم نیز جامعه را فرا گرفت. تحریم ها در آن زمان کارخودش را با سفره ی مردم کرد اما حقوق ها پرداخت می شد. در این زمان که به لحاظ اقتصادی مقطع بسیار حساسی برای کشور بود باز عدالت اجرا نشد و برخی ها خیلی زیاد حقوق می گرفتند برخی ها با سیلی صورتشان را سرخ نگه می داشتند و عده ای هم چیزی نمی گرفتند که تو خود داستان مفصل بخوان از این مجمل.

هماهنگ کردن پرداخت حقوقها و افزایش پلکانی حقوق مسئله ای بود که با جدیت در دولت روحانی کلید خورد. هرچند که در دولت احمدی نژاد هم اراده ی این اتفاق وجود داشت اما بریز و بپاشهای زیاد دولت در آن زمان مانع از تحقق این امر شد.

قانون مدیریت خدمات کشوری به منظور افزایش سطح رضایتمندی اجتماعی سعی کرد که قانون پرداخت یکسان حقوق در همه ی سطوح را مدیریت کند اما اینقدر گیر و گرفتاریهای بزرگ و کوچک وجود داشت که خودش مجبور بود برای ادامه کار غیرقانونی انجام دهد.

پایان هرسال موضوع عیدی و پاداش و همینطور افزایش حقوق سال آینده همیشه بازار گرمی خودش را دارد اما این بار دلخوریهای خاص خودش را دارد دلخوریهایی که در گذشته صاحبان دیگر مشاغل هم شاید داشتند اما صدایشان در نمی آمد و البته خیلی مشخص بود که سکوتشان از رضایت نیست.

اوضاع اقتصادی برای همه دشوار شده و سطح درآمد مردم نسبت به تورم واقعی روی سفره ها خیلی کم است اما همه ی اینها در بین جمعیت فرهیخته ی برخی اساتید گران شأن دیده نشده و تنها با یادآوری جایگاه دانشگاه در تولید دانش به چنین وضعی اعتراض دارند.

سؤال: سایر کارمندان آیا وظایف خطیر برعهده ندارند؟ نظامیان جان بر کف که مسئولیت حفاظت از کیان این آب و خاک را عهده دار هستند با چه حقوقی زندگی می کنند؟ آیا روشنگری و تولید درک متقابل از رسالت دانشگاه و دانشگاهیان نیست؟ آیا بازنشستگان محترم همسو با دیگر جمعیت شاغل کشور در زمان خودشان وظایف حساس نداشتند؟ آیا برخی کارگران کشوری که صدایشان به جایی نمی رسد و ماههاست که حقوق نگرفته اند و به هر دلیلی از کار بیکار میشوند و مانند دوستانمان تریبون ندارند در دیده بانی دانشگاه و دانشگاهیان قرار گرفته اند؟

دانشگاهیان ناراحت، اعضای دولت ساکت و نفتی ها خوشحال

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
0
0
آیا شما شاخص علمی تان مانند هیات علمی دانشگاه است که اینقدر حسادت می کنید چرا خودتان را با این قشر فهیم و علمی مقایسه می کنید چرا با حقوق اساتید دانشگاه دیگر کشور ها نگاه نمی کنید؟
حمید
Romania
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
0
1
حقوق دانشگاها(استادها) باید متفاوت باشد رشته فنی و پزشکی حقوق بیشتری بگیرند و علوم انسانی به دلیل سهولت کارشان حقوق کمتر و ضمنا حقوق سایر کارکنان دولت نیز باید با دانشگانگاهها یک همترازی معقول داشته باشند چرا هیات علمی باید حقوق فوق العاده بالا دریافت کنند؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
0
0
اینکه مرتب بر سر دانشگاهیان می کوبید یادتان باشد که دانشگاهیان پاسخ هوشمندانه خواهند داد که انوقت هزار سیستمدار انگشت به دهان خواهند شد