کد خبر: ۴۵۶۸۳۳
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
درک رویداد‌های زندگی

زندگی زیباتر از آن است که می‌بینیید، مهم چگونگی نگرش و زاویه دید شما به زندگی است. با واقع نگری ریشه خیلی از به ظاهر بدی‌ها و مشکلات به راحتی خشکیده می‌شود.

به گزارش شفاف، مهم درک صحیح از زندگی و رویداد‌های آن است؛ پس بیایید این مهارت با ارزش را با تمرین‌کردن راهکار‌های زیر در خودشکوفا ‌سازیم:

زندگی زیباتر از آن است که می‌بینیید، مهم چگونگی نگرش و زاویه دید شما به زندگی است. با واقع نگری ریشه خیلی از به ظاهر بدی‌ها و مشکلات به راحتی خشکیده می‌شود.

درک رویداد‌های زندگی

سعی کنید هدف صحیح از زندگی را بیاموزید. اهداف کوتاه‌مدت و دراز مدت خود را مشخص کنید و طبق آن گام‌های استوار بردارید.

با درونگری افکار خود را مورد بررسی قرار دهید و عینک بدبینی را ازچشمانتان بیرون بیاورید. بدانید که ریشه درک نادرست از زیبایی‌های زندگی خیالبافی ها، سوء ظن‌ها و افکار منفی و نادرست است؛ پس سعی کنید خود را از شر اینگونه افکار و تخیلات رهایی بخشید.

با خود قرار بگذارید تا همیشه فکر و احساس مثبت داشته باشید. با تمرین و تلقین به نفس بر روی احساسات و افکار مثبت تمرکز داشته باشید. هرگاه تفکر منفی یا احساس غلط سراغتان آمد، سریع فضا را عوض کرده و زیبایی‌های زندگی و موفقیت‌ها و نقاط روشن زندگی خود یا دیگران را یادآوری کنید.

یک قدم جلوتر از زندگی باشید. نگذارید رویداد‌ها و اتفاقات زندگی برای شما تصمیم بگیرد و مسیر زندگی شما را تعیین کند؛ بلکه خود برای خودتان تصمیم بگیرید و مسیر زندگیتان را با توجه به توانمندی‌ها و انگیزه‌ها به دلخواه مشخص کنید.

از زندگی همیشه انتظار خوشی و راحتی نداشته باشید، دنیا مملو از شیرینی‌ها و تلخی‌هاست، روزی به نفع تو و روزی علیه توست. بدانید که اگر قدرت دید وسیع و واقع نگر داشته باشید، این سختی‌ها و مشکلات را هم زیبا می‌بینید؛ چرا که سربلندی از این آزمایشات باعث رشد و تکامل شما می‌شود که دست یابی به سعادت و کمال از بهترین زیبایی‌هاست.

صبور و بردبار باشید. بدانید که پایان هر سختی، گشایش و راحتی است «ان مع العسر یسرا» پس با تلاش و کوشش خود سختی‌ها را پشت سر بگذارید، که این خود خیلی لذت بخش است.

استعداد‌ها و توانمندی‌های خود را کشف و شکوفا‌سازید و سعی کنید فرد مفیدی باشید تا احساس رضایت و شادکامی در زندگی داشته باشید.

زندگی را سخت نگیرید، زندگی راحت‌تر از آن است که شما می‌اندیشید. در زندگی قانع و میانه رو باشید.

اجتماعی باشید، صله رحم کنید و با افراد مثبت اندیش و موفق معاشرت کنید.

گذشت و فداکاری را سرلوحه زندگیتان قرار دهید. زندگی پستی و بلندی زیادی دارد، با پیدا شدن کوچک‌ترین مشکلی با همسرتان، زندگی را تمام شده فرض نکنید. خطاهای همدیگر را ببخشید و با همسرتان زندگی تازه‌ای را تجربه کنید.

خوش اخلاق باشید و محل زندگی خود را به محل سکونت و آرامش تبدیل کنید و تجربه‌های تلخ زندگی روزمره را از یاد ببرید.

با ایمان و با تقوا باشید، به واجبات الهی عمل و محرمات الهی را ترک کنید و خود را به فضایل اخلاقی بیارایید و با خودسازی از رذایل اخلاقی چون: دروغ، کینه، غیبت، بد زبانی و... دوری کنید.

نگرش خود را به زندگی دنیوی تغییر دهید؛ بدانید که دنیا‌دار قرار نیست، فانی است و منزلگاه اصلی، جهان آخرت است.

سعی کنید همیشه لبخند بزنید و با روی گشاده با دیگران، به‌ویژه خانواده خود روبرو شوید.

همیشه امیدوار باشید و از یأس و ناامیدی دوری کنید که خوره جان‌ها و ریشه بدبختی‌هاست.

از ذکر و دعا و نیایش برای آرامش و اطمینان قلب بهره بگیرید.

دست و دلباز باشید و وسیله آسایش و راحتی خانواده را فراهم‌سازید و از تفریح، ورزش، مسافرت و سرگرمی‌های مفید غفلت نورزید.

سحرخیز باشید. هر روز که از خواب بیدار می‌شوید با خود قرار بگذارید که امروزتان مثل دیروزتان نباشد، بلکه یک گام بهتر و برتر از همیشه باشد.

انعطاف پذیر باشید. اگر لازم شد، نقشه‌های زندگی تان را تغییر دهید اما هدف اصلیتان را هرگز فراموش نکنید.

خوب نگاه کنید و ببینید چه چیزی در دیگران هست که به آن غبطه می‌خورید؟ معمولا این همان چیزی است که واقعاً خواستار آن هستید. باید بدانید نگاه‌های عمیق و احساسات سازنده می‌توانند شما را در رسیدن به تمایلات نهفته تان یاری کنند.

تغییرات مناسبی که محیط کوچک زندگی شما را دلپذیرتر می‌کنند آسانند، گلدان کوچکی در اتاق خود بگذارید تا هوای پاک را احساس کنید.

به خودتان اجازه دهید که شاد باشید! خوشبختی فقط یک احساس درونی است، کافی است آن را باور کنید! مرتب با خود بگویید: «من لایق خوشبختی ام» این را بگویید و شاد باشید. برای چیزهایی که دارید همیشه شکرگزار باشید.

در صحبت کردن خودمانی باشید، تکلف بیش از حد، دیگران را فراری می‌دهد. با مخاطب خود احساس همدلی کنید و نشان دهید که احساس طرف مقابل را می‌فهمید.

به هرکاری و هر پیشنهادی «بله» نگویید. خوب فکر کنید و از خود بپرسید: آیا واقعاً می‌خواهم این کار را انجام دهم؟! شما باید «نه» گفتن را تمرین کنید تا به راحتی بتوانید زمام زندگی و عمر خود را به اختیار خود در آورید.

یک راه برای رهایی از نگرانی‌ها آنست که آنها را بنویسید! نگرانی‌های خود را بنویسید و سپس آنها را بخوانید. می‌بینید که این نگرانی‌ها آنقدرها هم مهم نیستند و خیلی آسان تر از آنچه که فکر می‌کنید حل می‌شوند.

 

منبع: روزنامه ارمان امروز

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار