کد خبر: ۴۵۷۷۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰

رئیس شورای عالی انقلاب یمن بر حمایت این کشور از سومالی در رویارویی با مداخله‌های امارات تاکید کرد.

به گزارش شفاف به نقل از القدس العربی، محمد علی الحوثی، رئیس شورای عالی انقلاب یمن تاکید کرد: ما از برادران خود در سومالی حمایت می‌کنیم و تمامی مداخلات رژیم امارات در امور داخلی سومالی را محکوم می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: ما به اماراتی‌ها می‌گوییم که مزدورانتان را از این آزادگانی که به آمریکایی‌ها درس فراموش نشدنی دادند، دور کنید و قبل از این که دیر شود، درس عبرت بگیرید.

بحران سیاسی میان سومالی و امارات اخیرا بالا گرفته و  پس از سال‌ها هماهنگی سیاسی و همکاری میان امارات و سومالی در زمینه‌های مختلف روابط میان این دو کشور رو به وخامت گذاشته است.

طبق گفته تحلیلگران، بحران در روابط سیاسی میان این دو کشور ناشی از تصمیات سیاسی و دیپلماتیک امارات در واکنش به موضع بی‌طرفانه موگادیشو در برابر تحریم قطر است.

امارات، عربستان، بحرین و مصر از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ میلادی روابط دیپلماتیک خود با قطر را به اتهام "حمایت و پشتیبانی دوحه از تروریسم" قطع کرده‌اند. امارات بر دولت سومالی فشار می‌آورد تا از کشورهای محاصره کننده قطر حمایت کند.

از سوی دیگر، احمد عیسی عوض، وزیر خارجه سومالی خواستار بازنگری شرکت جهانی "بنادر دبی" در توافق خود با سومالی‌لند و ادامه کار با مسئولان فدرال این کشور جهت عادی‌سازی روابط میان موگادیشو و ابوظبی شد.

منطقه شبه خودمختار سومالی‌لند در شمال سومالی خود را یک کشور مستقل می‌داند و در تصمیم‌گیری‌های خود جدای از دولت موگادیشو عمل می‌کند.

وی در ادامه افزود: ما از شرکت بنادر دبی می‌خواهیم در این توافقنامه به ویژه موضوع مرتبط با بندر بربره بازنگری کند که بدون توافق دولت مرکزی سومالی با منطقه سومالی‌لند در شمال کشور بسته شده است.

وزیر خارجه سومالی همچنین تاکید کرد که دولت فدرال از شرکت بنادر دبی می‌خواهد به جای همکاری با مسئولان سومالی‌لند با مگادیشو همکاری کند.

عوض  همچنین اظهار داشت: این توافقنامه سال گذشته برای توسعه منطقه اقتصادی در بندرگاه بربره در سومالی‌لند به امضا رسید که حاکمیت قانونی کشور را نادیده گرفته و سوء تفاهم و اختلافاتی به وجود آمد که همچنان حل نشده است.

وی دلایل مقامات امارات مبنی بر این که توافق بندر بربره با دولت سابق سومالی به امضا رسیده بود را رد کرد و گفت که هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد.

وزیر خارجه سومالی تاکید کرد که روابط این کشور با امارات به حالت طبیعی‌ بازخواهد گشت و موگادیشو خواهان انجام مذاکرات "جدی، واضح و دوستانه" برای حل این سوء تفاهم است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: