کد خبر: ۴۵۷۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷

دولت انگلیس امروز شنبه ابراز امیدواری کرد طرح کره‌شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای گامی مثبت و نشانه حسن نیت باشد. وزیر خارجه استرالیا نیز اعلام کرد نیاز داریم شاهد گام‌های عملی در این خصوص باشیم.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری رویترز، در بیانیه دولت انگلیس آمده است: تعهد بلند مدت کیم جونگ اون (رهبر کره‌شمالی) برای توقف تمام آزمایش‌های هسته‌ای و پرتاب‌ موشک‌های بالستیک قاره‌پیما می‌تواند گام مثبتی باشد. امید داریم این مساله بیانگر تلاشی برای مذاکره با حسن نیت باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما متعهد به همکاری با شرکای بین‌المللی خودمان با هدف تحقق هدفمان در خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره به صورتی کامل، قابل تایید و غیر قابل بازگشت هستیم.

در حالی که کره‌شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای تصمیم گرفته است، جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا گفته است کره‌شمالی باید اکنون برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

پیشتر خبرگزاری کی‌سی‌ان‌ای کره‌شمالی گزارش داد، کیم جونگ او گفته است کشورش دیگر به آزمایش‌های هسته‌ای یا پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره‌پیما نیازی ندارد؛ چرا که به هدفش در توسعه تسلیحات هسته‌ای دست یافته است.

وزیر امور خارجه استرالیا در همین رابطه تاکید کرد، پیونگ‌یانگ باید مطابق قطعنامه‌های بی‌شمار سازمان ملل متحد که برنامه‌ تسلیحاتی آن را منع می‌کند، عمل کند.

او گفت: کره‌شمالی در گذشته وعده‌هایی داد اما به آنها عمل نکرد. بنابراین ما نیاز داریم تا شاهد گام‌هایی قابل تایید باشیم مبنی بر اینکه پیونگ‌یانگ برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای و تسلیحات موشکی خودش را رها می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: