کد خبر: ۴۵۷۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹

این بار بر خلاف دور قبلی تحریم ها، به نظر می رسد که با برقراری تحریم های آمریکا و کاهش صادرات نفت ایران، عربستان از ورود به بازار و پر کردن جای خالی نفت ایران خودداری خواهد کرد تا قیمت نفت به بشکه ای ۱۰۰ دلار برسد.

به گزارش شفاف به نقل از یو اس ای تودی، عربستان خواهان رسیدن قیمت نفت به بشکه ای 100 دلار است و ممکن است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به آنها در رسیدن به این هدف کمک کند. هدف عربستان از رساندن قیمت نفت به بشکه ای 100 دلار، علاوه بر جبران کسری بودجه عظیمش، فروش سهام شرکت آرامکو به قیمتی بالاتر است.

تا همین اواخر به نظر می رسید که نفت بشکه ای صد دلار برای همیشه به تاریخ پیوسته است و تولید نفت شیل آمریکا برای همیشه قیمت نفت را پایین نگه می دارد. اما چند ماهی است که شکاف عرضه و تقاضا در بازار نفت به شدت کاهش یافته است. اوپک به تبعیت بیش از 100 درصدی خود از توافق کاهش تولید ادامه می دهد و همزمان تقاضا به سرعت در حال افزایش است. این مسئله سبب تحلیل رفتن ذخایر نفتی شده است. در وضعیت کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا بروز هرگونه اختلال ناگهانی در عرضه نفت می تواند قیمت ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

احتمالا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کسی باشد که چنین اختلالی را ایجاد می کند. در طی 3 هفته آینده، دولت ترامپ احتمالا در مورد تایید یا عدم تایید مجدد پایبندی ایران به برجام تصمیم گیری خواهد کرد و عدم تایید می تواند به معنای بازگشت تحریم های ایران باشد. از زمانی که ترامپ در ماه ژانویه گفت که در صورت عدم اصلاح برجام وی از تمدید تعلیق تحریم های ایران خودداری خواهد کرد، همواره این نگرانی وجود داشته که تحریم های آمریکا علیه ایران به زودی باز خواهد گشت. اما این نگرانی ها در ماه مارس، زمانی که ترامپ 2 چهره جنگ طلب و ضد ایران را به کابینه خود اضافه کرد به اوج خود رسید.

این بار بر خلاف دور قبلی تحریم ها، به نظر می رسد که با کاهش صادرات نفت ایران، عربستان از ورود به بازار و پر کردن جای خالی نفت ایران خودداری خواهد کرد.

نتایج تحقیق بلومبرگ از 17 تحلیلگر نفتی نشان می دهد که آنها احتمال بازگشت تحریم های ایران را 50 درصد می دانند. با توجه به ورود جان بولتون و مایک پمپئو به دولت ترامپ ظاهرا این احتمال کمتر از میزان واقعی در نظر گرفته شده است. به گفته هلیما کرافت، تحلیلگر موسسه آر بی سی کپیتال مارکتس: : «احتمال بازگشت تحریم ها قطعا بالای 50 درصد است... با وجود بولتون، من فکر می کنم ما باید فراتر از بازگشت تحریم ها صحبت کنیم و باید شروع به سخن گفتن از برنامه های آمریکا در مورد تغییر رژیم در ایران کنیم.»

سوال مهم این است که تحریم های جدید چه تاثیری بر صادرات نفت ایران خواهد گذاشت. ایران هم اکنون روزانه حدود 2.1 میلیون بشکه نفت صادر می کند. برخی معتقدند تحریم های جدید تاثیری حداقلی بر صادرات نفت ایران خواهد گذاشت زیرا دولت ترامپ قادر نیست همچون دولت اوباما ائتلافی بین المللی برای فشار بر ایران تشکیل دهد. اما از سوی دیگر برخی معتقدند که خزانه داری آمریکا ممکن است بانک ها و شرکت هایی که با ایران همکاری می کنند را هدف تحریم قرار دهد و از این طریق تاثیرگذاری تحریم ها را افزایش دهد. حذف چند صد هزار بشکه از نفت ایران می تواند بازار را با کمبود عرضه مواجه کند. در این میان عربستان تنها کشوری است که می تواند با افزایش عرضه این کمبود را جبران کند، اما احتمالا عربستان تلاشی برای جلوگیری از کمبود عرضه و مهار رشد قیمت ها صورت نخواهد داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: