کد خبر: ۴۵۷۸۸۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۹

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه قادر است ظرف مدت 5 تا 10 سال مجموعه‌هایی همچون واحد علوم و تحقیقات را در افغانستان ایجاد کند.

به گزارش شفاف، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه قادر است ظرف مدت 5 تا 10 سال مجموعه‌هایی همچون واحد علوم و تحقیقات را در افغانستان ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز در نشست مشترک با دکتر نجیب‌الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی افغانستان، با خوشامدگویی به وی و هیات همراه، گفت: امیدوارم این دیدار منشأ تحول و اتفاقات مبارک بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت تحصیلات عالی افغانستان باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه افغانستان کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: ما معتقدیم هر خدمتی که از ما برمی‌آید باید برای پیشرفت و تعالی جمهوری اسلامی افغانستان انجام دهیم.

دکتر فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه علم و دانش، مرز و محدودیت ندارد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی خواهان گسترش همکاری در عرصه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی با کشورهای همسایه به ویژه افغانستان است و تلاش داریم منافع این همکاری ها دو طرفه باشد.

وی با اشاره به تاریخچه فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: حدود 36 سال از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی می‌گذرد. این دانشگاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی(ره) و با تلاش رهبر معظم انقلاب و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اعضای هیات موسس با هدف فراهم کردن جایگاه علمی برای پیشرفت کشور، آغاز به کار کرد.

دکتر فرهاد رهبر ادامه داد: از همان روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، امام(ره) و مسئولان کشور بر علم‌آموزی تاکید داشتند و اکنون دانشگاه آزاد اسلامی که دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در عرصه علمی و آموزشی است، به بزرگ ترین دانشگاه منطقه و جهان تبدیل شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: این دانشگاه با دارا بودن حدود یک میلیون و 500 هزار دانشجو، 30 هزار عضو هیات علمی تمام‌وقت و 40 هزار عضو هیات علمی حق‌التدریس و حدود 6 میلیون فارغ‌التحصیل، توانسته در عرصه آموزش بدرخشد و رتبه جهانی 124 در بخش پژوهش را از آن خود کند.

وی با بیان اینکه جای شگفتی دارد که دانشگاهی با قدمت تنها 36 سال این چنین توانسته به قله‌های پیشرفت علمی و پژوهشی برسد، تاکید کرد: برای پیشرفت بیش از پیش دانشگاه آزاد اسلامی، برنامه های مستمری به منظور افزایش کیفیت آموزش و پژوهش در دستور کار خود قرار داده‌ایم و همه تلاش ما بر این است که بتوانیم این دانشگاه را به یک دانشگاه مسئله‌محور تبدیل کنیم تا متناسب با نیازهای کشور مسائلی که به اندیشه و پژوهش نیاز دارد را حل و فصل کنیم.

دکتر فرهاد رهبر اضافه کرد: یکی دیگر از دغدغه‌های ما این است که متناسب با نیازهای هر منطقه رشته‌های دانشگاهی را تصویب کرده و طرح های پژوهشی انجام دهیم که این تجربه را در اختیار وزارت تحصیلات عالی افغانستان قرار خواهیم داد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه های این دانشگاه در حوزه بین‌الملل، گفت: گسترش روابط علمی با کشورهای خارجی با رویکرد منافع دو طرفه در دستور کار اداره کل بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته و در حال پیگیری است.

وی خطاب به وزیر تحصیلات عالی افغانستان، گفت: از شما ممنونم که به فعالیت های واحد کابل کمک می کنید. ما خواهان گسترش روابط هستیم و از شما می خواهیم اگر کم و کاستی در عملکرد واحد کابل می بینید، گزارش کنید تا موضوع بررسی و حل و فصل شود.

دکتر فرهاد رهبر با تاکید بر استفاده از اعضای هیات علمی صاحب‌نام در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کابل، گفت: تلاش می کنیم علاوه بر امور آموزشی در افغانستان، به حوزه پژوهش نیز ورود کرده و به همکاران دانشگاهی خود در افغانستان در پروژه های تحقیقاتی کمک کنیم.

وی با بیان اینکه می توان یک همکاری متقابل بین دانشگاه آزاد اسلامی و موسسات آموزش عالی افغانستان برقرار کرد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون در حوزه آموزش به کشور افغانستان کمک فراوانی داشته و اکنون هم این موضوع را وظیفه خود می دانیم که در پروژه های تحقیقاتی، علمی و فناوری به کشور برادر خود کمک کنیم و امکانات دانشگاهی در اختیار آنها قرار دهیم.

دکتر فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در بخش پزشکی، فنی، صنعت و فناوری پیشرفت های چشمگیری داشته و ما این آمادگی را داریم که در این حوزه ها به افغانستان کمک کنیم تا شاهد رونق و آبادانی بیش از پیش این کشور باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود پس از استماع نظرات دکتر خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی افغانستان، با بیان اینکه شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی تجربه موفقی در نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: ما در استان‌های مختلف حدود 400 واحد دانشگاهی داریم که در سراسر کشور فعالیت دارند و هر جا که دانشگاه مستقر شده، باعث آبادانی، رونق و توسعه آن منطقه شده است.

وی افزود: این موفقیت در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی حتی یک ریال هم از دولت کمک دریافت نمی‌کند و با اطمینان می‌توان گفت دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی خودکفاست که با مدیریت و جذب امکانات مناطق، توانسته امکانات را برای توسعه و پیشرفت همان مناطق صرف کند.

دکتر فرهاد رهبر تاکید کرد: ریالی از درآمدهای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خارج از آن منطقه صرف نمی‌شود و در همان واحد برای پیشرفت علمی، آموزشی و پژوهشی همان مناطق هزینه می شود. درباره واحدهای بین‌المللی نیز موضوع به همین شکل است و ما قصد نداریم با توسعه فعالیت خود در افغانستان، ارز این کشور را خارج کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ابراز رضایت وزیر تحصیلات عالی افغانستان از بازدید واحد علوم و تحقیقات گفت: دانشگاه آزاد اسلامی این آمادگی را دارد که در هر منطقه‌ای از افغانستان که دولت و وزارت تحصیلات عالی تشخیص دهند، واحدهایی چون واحد علوم و تحقیقات ایجاد کند، مشروط بر اینکه همکاری کامل بین دانشگاه آزاد اسلامی و طرف افغانستانی وجود داشته باشد تا بتوانیم بدون محدودیت، دانشجو جذب کنیم که این امکانات مورد استفاده قرار گیرند.

وی با بیان اینکه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی دارای 50 هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری است، اظهار داشت: دانشگاه تهران با قدمت 80 ساله خود تاکنون به صورت یکجا 50 هزار دانشجو نداشته و این نشان از اعتماد مردم به دانشگاه آزاد اسلامی و جایگاه علمی آن دارد.

دکتر فرهاد رهبر با تاکید بر تربیت تکنیسین ها در مقاطع کاردانی، تصریح کرد: نباید مقطع کاردانی و فرصت تربیت تکنیسین ها را از دست بدهیم. برنامه ما باید به نحوی باشد که تکنیسین های فنی و پرستار پرورش دهیم و آنها را تا مقاطع دکتری پیش ببریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به وزیر و مسئولان وزارت تحصیلات عالی افغانستان، گفت: از شما می خواهیم که دانشگاه آزاد اسلامی را برای فعالیت در افغانستان کمک کنید و قول می دهیم نیازهای شما را برآورده کنیم و رشته های مورد نیاز در بخش های فنی و مهندسی و پزشکی را در افغانستان گسترش دهیم.

دکتر فرهاد رهبر ادامه داد: درخواست ما این است که دانشگاه آزاد را برای تربیت کادر نیروی انسانی مورد نیازتان یاری کنید. دانشگاه آزاد اسلامی این توانایی را دارد که همه امکانات مورد نیاز را بدون خروج دلاری از افغانستان تامین کند. جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دوست و برادر هستند و ما هرگز به فکر منافع اقتصادی از کشور برادرمان نیستیم و می خواهیم بدون توقع و چشم داشت، تجارب موفق خود را در حوزه آموزش عالی در اختیارتان بگذاریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: موضوع کمک به کشورهای دوست و همسایه، سیاست جمهوری اسلامی ایران است و دانشگاه آزاد اسلامی در اجرای این سیاست به دنبال منافع مالی خود نیست.

وی با بیان اینکه کمک به کشورهای دوست، دستور مقام معظم رهبری است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت تحصیلات عالی افغانستان اهداف مشترک زیادی دارند و ما کمک به افغانستان و گسترش آموزش و پژوهش را به عنوان یک دستور از سوی رهبر معظم انقلاب و هدف دنبال می کنیم، همانطور که رهبر معظم انقلاب دستور دادند که خدمات تحصیلی دانش‌آموزان افغانستانی در مدارس ایران به صورت رایگان ارائه شود تا منجر به ارتقای سطح علمی منطقه شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه قادر است ظرف مدت 5 تا 10 سال مجموعه هایی همچون واحد علوم و تحقیقات را در افغانستان ایجاد کند، تصریح کرد: می توانیم با استفاده از تجارب خود، دانشگاه هایی حتی بهتر از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در افغانستان بسازیم، چون در طول این 36 سال تجربه‌های زیادی کسب کرده‌ایم که می توانیم در این کشور پیاده‌سازی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه به معنای واقعی مردمی است و متعلق به کل مردم است. افغانستان هم می تواند از این روش الگوبرداری کند و دانشگاهی برای مردم افغانستان ایجاد کند.

دکتر فرهاد رهبر در پایان تاکید کرد: اعتقاد قلبی دکتر ولایتی و بنده این است که در کمک به کشورهای دوست و همسایه به ویژه جمهوری اسلامی افغانستان هیچ‌گونه مضایقه‌ای نکنیم.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: