کد خبر: ۴۶۰۶۱۸
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

وزیر بهداشت گفت: در «بسته جامع پیشگیری ترکیبی هدفمند» پیشگیری مثبت و پیشگیری از انتقالHIV/ایدز از مادر به کودک(PMTCT) نیز مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش شفاف، وزیر بهداشت گفت: در «بسته جامع پیشگیری ترکیبی هدفمند» پیشگیری مثبت و پیشگیری از انتقالHIV/ایدز از مادر به کودک(PMTCT) نیز مورد توجه قرار گرفته است.

متن سخنرانی سیدحسن هاشمی در نشست جانبیHIV /ایدز به این شرح است:

آقای رئیس

دکتر تدروس، همکاران معزز

ابتدا از فرصت استفاده کرده و از برگزاری چنین رویداد مهمی درخصوص پیشگیری ازHIV/ایدز و پوشش همگانی سلامت تشکر می‌کنم. به منظور پایان دادن بهHIV/ایدز، پیشگیری اولیه، نقش مهمی را در سیاست‌های اتخاذ شده در زمینه این بیماری ایفا می‌کند. تجربه جهانی ثابت کرده زمانی که برنامه‌های پیشگیری اولیه نظیر برنامه کاهش خطر، متوقف شده، این بیماری دوباره اپیدمی یافته و بازگشته لذا در همین راستا ایران یک «بسته جامع پیشگیری ترکیبی هدفمند» را آماده کرده که نه تنها پنج اقدام(برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز) را پوشش داده، بلکه مسائلی مانند پیشگیری مثبت و پیشگیری از انتقال این بیماری از مادر به کودک(PMTCT) را نیز مورد توجه قرار می دهد.

همانگونه که استحضار دارید، ایران یکی از کشورهایی است که با توجه به برنامه کاهش آسیب ناشی از این بیماری، اقدامات قابل توجهی در زمینه پیشگیری و پاسخگویی به بیماریHIV/ایدز انجام داده است. این اقدامات که از ۱۷ سال پیش توسط سازمان زندان‌ها و وزارت‌بهداشت به اجرا درآمد، در حال حاضر در سراسر کشور گسترش یافته است. از آن زمان تاکنون، برنامه کاهش آسیب باعث کاهش چشمگیر شیوعHIV/ایدز شده است. همچنین اجرای برنامه کاهش آسیب، همکاری بین بخشی را گسترش داده و باعث توسعه برنامه پیشگیری HIV /ایدز و تسری آن به حوزه دیگر شده است.

ما علاوه بر ارتقای آگاهی و همچنین تست‌گیری از جوانان، برنامه‌های خاصی را به منظور پیشگیری از بروز این بیماری میان جوانان تحت خطر و زنان آسیب‌پذیر اجرا کرده‌ایم. مراکز زنان آسیب‌پذیر و کلینیک‌های سیار، خدمات جامعی را مانند مشاوره، تست‌گیری، بهداشت باروری، کاهش آسیب و حمایت اجتماعی به زنان آسیب پذیر انجام داده اند.

همچنین بسته‌های مشابهی را برای زوج‌هایی که یکی از آنها مبتلا بهHIV/ایدز است آماده کرده‌ایم. در این زمینه برنامه پیشگیری پیش از تماس در برنامهHIV/ایدز برای زوج‌هایی که یکی از آنها دارایHIV/ایدز است و زنان آسیب‌پذیر نیز مد نظر قرار گرفته است. ما به‌منظور کاهش عفونتHIV/ایدز، در حال تقویت برنامه پیشگیری اولیه با پوشش داروهای ضد ویروسی برای موارد تازه تشخیص داده شده در زمینه پیشگیری مثبت هستیم. ما از تبادل تجارت و تسهیم دانش برای شکل‌گیری ائتلاف‌پیشگیری درباره این بیماری حمایت می‌کنیم.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: