کد خبر: ۴۶۰۶۹۸
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷

پیونگ یانگ اعلام کرد زمان تخریب سایت اتمی 'پونگ گیه ری' که این کشور شش آزمایش اتمی خود را در آن انجام داده است به شرایط اقلیمی بستگی دارد.

به گزارش شفاف، رسانه های کره شمالی امروز چهارشنبه اعلام کردند در صورتی که شرایط آب و هوایی مساعد باشد ممکن است کار تخریب و نابودی این آزمایشگاه اتمی کوهستانی فردا پنجشنبه انجام شود.

خبرنگاران خارجی دعوت شده به مراسم تخریب این سایت، از جمله خبرنگاران کره جنوبی وارد شهر 'وونسان' در شرق کره شمالی شده اند و مصاحبه هایی نیز با مقام های ذی ربط انجام داده اند.

کره شمالی پیشتر اعلام کرده بود اواسط ماه 'می' تونل ها و مراکز مرتبط با این سایت اتمی در منطقه 'کیلجو' واقع در استان 'هام گیونگ' در شمال کشور را تعطیل می کند و این سایت را در یکی از روزهای 23 تا 25 می نابود خواهد کرد.

گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی حاکی است که خبرنگاران کره جنوبی با یک فروند هواپیمای اختصاصی نظامی از 'وون سان' فاصله ای به طول 416 کیلومتر را طی می کنند تا به نزدیکی محل سایت اتمی برسند.

کره شمالی روز گذشته همزمان با اعزام خبرنگاران 4 کشور دیگر، اجازه ورود به خبرنگاران کره جنوبی نداد به همین دلیل آنها با یک روز تاخیر وارد کره شمالی شدند.