کد خبر: ۴۶۰۸۷۸
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱

صنعت بیمه یکی از ضروریات حصول توسعه اقتصادی کشور به شمار می‌رود،امری که امروز با نیم نگاهی به جوامع پیشرفته جهان، بروز آن بصورتی ملموس در عرصه‌های گوناگون احساس می‌شود.

به گزارش شفاف، صنعت بیمه یکی از عوامل موثر در توسعه و شکوفایی اقتصادی کشورها به شمار می رود به تعبیر دیگر در جوامعی که صنعت مذکور با نارسایی و خلل مواجه است، پیمایش روند توسعه اقتصادی آن نیز کُند و بسیار دشوار خواهد بود.

به واقع بیمه، به منزله پشتوانه‌ای برای آینده بیمه‌گذار در بخش‌هایی محسوب می‌شود که در آن سرمایه‌گذاری کرده است و بیمه‌گر با تعریف تضمین های لازم ،ریسک های احتمالی را در عرصه های گوناگون برای او ( بیمه گذار )به حداقل ممکن می رساند.

به اعتقاد کارشناسان، بیمه به عنوان عاملی موثر در کاهش فشارهای احتمالی در حوزه های گوناگون قادر است تهدیدهای احتمالی را به فرصتی ویژه مُبَدَل کند. اصل و ماهیت فایده بیمه را باید در کاهش ریسک جستجو کرد و طبیعتا هر آنچه شاهد ریسک پایین تری در فعالیت های اقتصادی و تولیدی باشیم به همان میزان انگیزه برای سرمایه گذاری و ایفای نقش در چنین عرصه هایی افزون تر خواهد شد.

به عنوان نمونه وقتی کارمندی از بیمه مناسب برخوردار است به تبع دغدغه و نگرانی او از مخاطرات احتمالی آینده به حداقل ممکن کاهش می یابد و طبیعتا در چنین شرایطی با انرژی حداکثری به فعالیت در حوزه تحت مسئولیت خویش مبادرت می ورزد و به نوعی تنها دغدغه او معطوف به رشد و تعالی در عرصه ای می شود که در آن مشغول به فعالیت است.

این مثال در حوزه های متعدد دیگری نیز مصداق دارد،به عنوان مثال نفوذ حداکثری صنعت بیمه در یک واحد کوچک،متوسط یا بزرگ تولیدی و پوشش مطلوب و معقولانه بیمه در چنین بنگاهی،باعث می شود که کارفرما بدون هیچگونه دغدغه خاطری به تولید و عرضه محصولاتِ باکیفیت مبادرت وَرزَد،زیرا مسئول یا مدیر چنین مراکزی با اتکای به بیمه ای که از پشتوانه و ضمانت آن برخوردار است،هیچگونه هراسی از تزریق دارایی و سرمایه خود در حوزه تولیدی و صنعتی مربوط نخواهد داشت،چرا که در چنین شرایطی ضرورتی برای کنار گذاشتن سرمایه یا اندوخته ای برای استفاده در مواقع شکست یا بحران در ذهن وی احساس نخواهد شد. همین امر به پویایی و توانمندتر شدن بنگاه تولیدی منتهی خواهد شد.

این مثال ها و ده ها نمونه و مثال دیگر نشانه تاثیرگذاری صنعت بیمه در زندگی فردی،اجتماعی، صنعتی و اقتصادی آحاد جامعه است.

علیرضا ابراهیم پور کارشناس صنعت بیمه،معتقد است بیمه می تواند حتی از حیث روحی و روانی، آرامش لازم را برای فرد یا گروه بیمه شده ایجاد کند و او را از استرس ها،فشارهای روحی و روانی و بروز اختلال در مواقع بحرانی مصون نگه دارد.

به زعم این کارشناس ،بیمه مشکلات موجود در حوزه های گوناگون را رفع نمی کند،اما می تواند قدرتی را در فرد ایجاد کند که در مواقع بحرانی یا اضطراری،ضریب تصمیم گیری صحیح و منطقی در او تقویت شود.

به تعبیری می توان بیمه را به مثابه اهرمی قدرتمند برای اِعمالِ مدیریتِ صحیحِ بحران قلمداد کرد.

با چنین اوصافی می توان بیمه را یکی از مولفه های اثرگذار در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی ، تقویت و ارتقای تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی قلمداد کرد زیرا طبیعتا در بستر و شرایطی که تمامی ریسک ها و مخاطرات احتمالی به مدد و یاریِ صنعت بیمه به حداقل ممکن کاهش می یابد،به تبع روند دستیابی و تحقق اهداف از پیش تعیین شده در حوزه های گوناگون از جمله تولید داخلی و... تسهیل خواهد شد.

لزوم بازبینی در قوانین بیمه کشور احساس می شود


غلامحَسَن طاهری کارشناس اقتصاد و بین الملل در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به نفوذ بسیار بالا و تاثیرگذار صنعت بیمه در کشورهای توسعه یافته بیان کرد:به واقع در جوامع پیشرفته،صنعت بیمه به اقتصاد این کشورها کمک شایانی می کند و این در حالی است که کشور ما در این حوزه با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند.

وی افزود:هر آنچه سهم و ضریب نفوذ صنعت بیمه در تولید ناخالص داخلی، بیشتر باشد به همان میزان اقتصاد کشور از رونق و پیشرفت بیشتری برخوردار خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد مطرح کرد:به روز نبودن قوانین در این عرصه ( بیمه ) از دیگر نارسایی ها و مشکلات ما به شمار می رود که می طلبد نسبت به اصلاح و بازبینی در آن اقدامات لازم عملیاتی شود.

طاهری معتقد است زمانی شاهد سرمایه گذاری مطلوب در صنعت بیمه و عرصه های اقتصادی کشور خواهیم بود که ثبات و امنیت لازم در این بخش جاری باشد در چنین شرایطی موفقیت های بسیار چشمگیرتری را در حوزه های متعدد اقتصادی از جمله بیمه شاهد خواهیم بود.

حمایت از کالای ایرانی بصورت دستوری محقق نمی شود/کاهش ضریب ریسک اصلی ترین عامل در ارتقای بنیه تولیدی کشور


هانیه دستجردی یکی از فعالان حوزه بیمه ای در غرب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به ضرورت حمایت از کالای ایرانی به عنوان مولفه ای تاثیرگذار در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور اظهار کرد:به رغم اهمیت غیر قابل انکار این امر، نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که حصول این امر بصورت دستوری محقق نخواهد شد.

وی افزود:به واقع تحقق شعار سال مستلزم تامین زمینه و بستر لازم است در غیر اینصورت محال است در تامین منویات مقام معظم رهبری به توفیق چندانی نائل شویم.

دستجردی بیان کرد:از ابتدای سال جاری شاهد صدور برخی بخشنامه ها از سوی دستگاه ها و نهادهای اجرایی کشور با موضوع حمایت از کالای ایرانی هستیم،ضمن احترامی که باید برای متولیان تصمیمات اداری در بخش های گوناگون قائل شد،نباید از این واقعیت دور شد،که حمایت از کالای ایرانی با نامه و بخشنامه و یا سخنرانی محقق نمی شود اما می توان این اقدامات را به عنوان نشانه ای برای گام برداشتن در این مسیر استراتژیک ( تحقق شعار سال ) نوید بخش و امیدوار کننده قلمداد کرد.

وی افزود:در طول سالیان گذشته جلسات،همایش ها و نامه نگاری های بسیاری در ارتباط با حمایت از تولید ملی انجام پذیرفته است اما باید این واقعیت تلخ را پذیرفت که ضریب نتایج و دستاوردهای حاصل شده آنچنان که باید،شایسته و مطلوب به نظر نمی رسد و به نوعی فاصله ای جدی میان خواسته ها و دستاوردها احساس می شود. همین امر به تنهایی ، گویای این واقعیت است که توسعه تولید ملی با دستور و توصیه محقق نخواهد شد.

این فعال حوزه بیمه ای بیان کرد:تا زمانی که ریسک تولید و ریسک سرمایه گذاری در کشور بالاست،نمی توان نسبت به حصول موفقیت در عرصه های اقتصادی به نحوی که تامین کننده منافع ملی کشور باشد امیدوار بود.

دستجردی گفت:در این میان،بیمه عنصر و مولفه ای بسیار تعیین کننده در کاهش ریسک فعالیت های تولیدی و اقتصادی در کشور به شمار می رود و قطعا هر آنچه صنعت بیمه در کشور با نفوذ و توسعه هر چه بیشتری همراه شود،به همان میزان شاهد شکوفایی تولید،ارتقای کیفی محصولات و رشد سرمایه گذاری در کشور خواهیم بود.

وی افزود:طراوت و توسعه بیمه حتی در آرامش فکری و اجتماعی جامعه نیز تاثیرگذار است که با توجه به این موضوع که بحث این گزارش حول محور مسائل اقتصادی و حمایت از کالای ایرانی می چرخد،طرح ابعاد اجتماعی مثبت بیمه دراین مجال الزامی نیست که البته از منظری،آرامش روحی و روانی اجتماعی نیز در تسریع فرآیند توسعه اقتصادی نه تنها بلاتاثیر نیست بلکه ضروری نیز است.

این فعال حوزه بیمه گفت : به هر ترتیب امید آن می رود در سالی که در قالِبِ عبارتِ حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است که البته پیش از این نیز استراتژی مذکور تحت عناوین دیگری همچون حمایت از تولید ملی مورد تاکید قرار گرفته بود با توسعه هر چه بیشتر صنعت بیمه در کشور شاهد شکوفایی و بالنده تر شدن اقتصادِ این مرز و بوم باشیم.

لزوم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی جامعه در ارتباط با صنعت بیمه


با این اوصاف می طلبد نسبت به آشنایی هر چه بیشتر جامعه و اقشار گوناگون مردم نسبت به بیمه و مزایا و ثمرات آن آموزش و اطلاع رسانی لازم انجام پذیرد تا جایی که این امر خطیر به یک فرهنگ تبدیل شود.

فارغ از برخی مشکلات و موانعی که در مسیر فراگیرتر شدن بیمه در سطح جامعه وجود دارد نمی توان این واقعیت را از نظر دور داشت که همچنان بخش قابل توجهی از عوام جامعه به ضرورت بیمه اشراف و آشنایی کاملی ندارد.

امید آن می رود با رونق فزاینده تر بیمه در کشور بخصوص در حوزه های اقتصادی و صنعتی،اقتصاد کشور در فتح قله های پیشرفت به توفیقاتی در تراز با این سرزمین پهناور و ثروتمند و زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نائل شود.

آخرین اخبار