کد خبر: ۴۶۰۸۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
در اولین سالگرد بحران دیپلماتیک؛

قطر با گذشت حدود یکسال از آغاز اختلافات دیپلماتیک با دوحه در حال پایان دادن به سلطه کالاهای وارداتی از کشورهای رقیب بر بازار خود است. اقلام وارداتی از عربستان، امارات، بحرین و مصر اکنون محدود می‌شوند.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت اقتصاد قطر شنبه به گذرگاه‌های این کشور دستور داد تا کالاهای وارداتی از این چهار کشور را جمع‌آوری کنند و بازرسان از فروشگاه‌ها بازرسی به عمل می‌آورند تا از اجرای این دستور اطمینان حاصل شود.

در بیانیه دفتر ارتباطات دولت قطر آمده است، محصولاتی با مبدا کشورهای محاصره کننده که در نتیجه این محاصره نمی‌توانند از منطقه گمرکی شورای همکاری خلیج‌فارس عبور کنند، باید تحت بازرسی‌های مناسب واردات و روندهای گمرکی قرار گیرند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر بر سر اختلاف با قطر تحریم‌های تجاری از اوایل ژوئن ۲۰۱۷ علیه دوحه اعمال کردند و طی یک سال گذشته روابط بالاو پایین اندکی داشته است. عربستان، قطر را به حمایت از تروریسم و پشتیبانی از ایران متهم کرده و از آن زمان مناسبات دیپلماتیک قطع شده است.

با این حال، قطر از ماه آوریل در مانورهای نظامی در عربستان به همراه ۲۵ کشور دیگر شرکت کرد. اواخر همان ماه، وزیر خارجه عربستان تلاش کرد تا قطر را به اعزام نیرو به سوریه برای حمایت از شورشیان ضد دولتی ترغیب کند و تاکید می‌کرد که در غیر اینصورت دوحه با خطر از دست دادن حمایت آمریکا و مواجهه با انقلاب داخلی روبرو می‌شود.