کد خبر: ۴۶۰۹۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹

نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با خروج از برجام موجب بدنامی خود در میان کشورهای منطقه و حتی اروپا شده و به عبارتی اعتبار بین المللی خود را از دست داده است.

یوناتن بت کلیا افزود: پایبند بودن یا نبودن آمریکا به تعهداتش تاثیر چندانی در وضعیت داخلی ایران ندارد زیرا این کشور 500 روز در برجام ماند اما در آن مدت هیچگاه به وعده هایش عمل نکرد. 
وی با اشاره به حمایت اتحادیه اروپا از برجام، گفت: اتحادیه اروپا معتقد به پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام است و بر همین اساس خروج آمریکا از برجام نمی تواند نتایج منفی برای ایران داشته باشد. 
نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروزه عربستان تنها منبع اقتصادی آمریکاست و به تعبیر خودشان این کشور عربی را گاو شیردهی می دانند که با تمام توان از آن استفاده می کنند. 
بت کلیا با اشاره به اینکه اقتصاد آمریکا با خروج این کشور از برجام متضرر خواهد شد، افزود: آمریکا در حال حاضر به فکر فروش سلاح به چین و هندوستان است تا از این طریق به درآمدهای کلانی دست یابد و به اقتصاد خود بقا ببخشد. 
وی ادامه داد: آمریکایی ها می خواهند ایران را به زانو در آورند اما به عنوان یک مسیحی ایرانی معتقدم تا زمانی که همه اقوام، مذاهب و ادیان دست در دست هم داشته باشند، هیچ توطئه‌ ای حتی توطئه خروج ترامپ از برجام به نتیجه نخواهد رسید. 
نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی وحدت و یکپارچگی قوای سه گانه را موجب اقتدار نظام در استیفای حقوق هسته ای ملت ایران عنوان کرد و گفت: در سایه این همگرایی زمینه برای دفاع از حقوق هسته ای بیش از پیش فراهم شده است. 
یوناتن بت کلیا افزود: ایران از فرهنگ غنی و ریشه دار برخوردار بوده و همین فرهنگ به پشتوانه همگرایی مردم و مسوولان تبدیل شده است؛ در سایه این همگرایی هیچ کسی نمی تواند ما را از حق و حقوق خودمان محروم کند. 
رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه جاری خروج خود از برجام را اعلام کرد و در برنامه ای تلویزیونی و در آغاز سخنرانی خود بار دیگر اتهاماتی را درباره حمایت ایران از ترورسیم بیان کرد. 
برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته ‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ ای لوزان در سه ‌شنبه، 23 تیر 1394 (14 ژوئیه 2015) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد.