کد خبر: ۴۶۰۹۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹
آخوندی:

در نشست هم اندیشی وزیر راه و شهرسازی با نمایندگان رانندگان حمل و نقل بار ومسافر، افزایش 20 درصدی نرخ کرایه حمل‌ونقل برای همه استان ها اعمال شد در حالی که پیش از این محدوده 10 تا 20 درصدی تعیین شده بود.

به گزارش شفاف، در روزهای اخیر، کامیونداران نسبت به کم بودن کرایه و مشکلات بیمه ای و صنفی، اعتراض کرده و خواهان رسیدگی به وضعیت خود شدند.
در این رابطه نشست هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی با نمایندگان رانندگان بخش حمل‌ونقل بار و مسافر جاده‌ای (کامیون و اتوبوس) با هدف چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات این صنف عصر دیروز(شنبه) در ساختمان این وزارتخانه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، در این جلسه نمایندگان رانندگان بار و مسافر (کامیون و اتوبوس) به تشریح مشکلات و خواسته‌های رانندگان هر یک از بخش‌ها پرداختند.
عباس آخوندی در پاسخ به حاضران، اعتراض صفنی رانندگان را حق قانونی و طبیعی آنها دانست و تاکید کرد: باید توجه داشت که حق اعتراض با سنگ پراکنی متفاوت است؛ همانند گفته‌های نمایندگان رانندگان باور دارم افرادی که وسط جاده‌ها اقدام به سنگ پراکنی کردند جزو رانندگان نیستند.
وی افزود: مشکلات رانندگان را باید با مشارکت و مشورت همدیگر رفع کنیم. بر همین اساس به دنبال توافق پشت درب‌های بسته نبوده و رانندگان از همه جزئیات تصمیم‌گیری‌ها مطلع خواهند شد.

** با نرخ گذاری دولتی مخالفم
وزیر راه و شهرسازی درباره نرخ‌گذاری کرایه حمل نیز توضیح داد: «شخصاً با نرخ‌گذاری از جانب دولت مخالفم اما باید یک مبنا به‌عنوان نرخ راهنما وجود داشته باشد تا حدود نرخ مشخص شود؛ می‌توان با همفکری یکدیگر آن را مشخص کرد.»
آخوندی با یادآوری مشکلات بین شرکت‌های حمل‌ونقل و رانندگان گفت: ابتدا باید درباره انواع شرکت‌ها بحث کرد و تنوع آن را افزایش داد؛ همچنین چگونگی رابطه مالک کامیون، شرکت و راننده مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا هرگونه تغییرات لازم اعمال شود.

** باید منافع همه ذینفعان را در نظر گرفت
این عضو کابینه دولت دوازدهم 2 مساله «افزایش نرخ بهره‌وری و نظم عادلانه» را مهم دانست و گفت: برای رانندگان ممکن است تأمین حداکثری منافع شخصی از بیشترین اهمیت برخورداری باشد اما باید منافع دیگران را نیز دید و مدلی که منافع همه ذی‌نفعان را در بر می‌گیرد انتخاب شود.
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: این قابلیت وجود دارد که هرگونه اقدامی که نظم عادلانه اعم از نحوه محاسبه کارمزد، پرداخت‌ها و رسیدگی کمیسیون‌های ماده ۱۱ و ۱۲ را بر هم زند، مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت نیاز تجدیدنظر شود.

** بازبینی آیین‌نامه و فرایندها
آخوندی ادامه داد: در صورتی ‌که خواسته‌ها به‌صورت مکتوب ارسال شود می‌توان با تشکیل یک کارگروه تخصصی متشکل از نمایندگان رانندگان، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی، به بررسی و بازبینی همه آیین‌نامه و فرایندها پرداخت و پس از جمع‌بندی نهایی اعلام عمومی شود.
وی به مسائل مربوط به بیمه رانندگان نیز اشاره کرد و گفت: باوجود اینکه مساله بیمه مربوط به سازمان تأمین اجتماعی است، اما وزارت راه و شهرسازی برای تشکیل جلسه های سه جانبه، حاضر به کمک به رانندگان است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یکی از مسائل قابل پیگیری در کارگروه مشترک، بررسی بیمه شخص ثالث، بدنه و خویش‌فرما و بررسی رابطه مالکان و شرکت‌ها ومسائل انضباطی و مالیاتی است.
این عضو کابینه دولت دوازدهم به اعتراض رانندگان نسبت به سهمیه سوخت براساس پیمایش نیز اشاره کرد و افزود: به‌طورکلی اجرای این طرح به نفع رانندگان است اما در صورت اثبات صحبت‌های نمایندگان رانندگان مبنی بر وجود اشکالاتی در مناطق مختلف همچون مرزها، باید با همکاری شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی بررسی و برطرف شود.

** پیشنهاد واردات لوازم یدکی توسط صنف کامیونداران
آخوندی درخصوص افزایش قیمت لوازم‌یدکی و محصولات پرمصرف در بازار خطاب به نمایندگان رانندگان گفت: وزارت راه و شهرسازی این آمادگی را دارد تا از واردات لوازم‌یدکی موردنیاز رانندگان توسط خود آن‌ها حمایت کند؛ این اقدام سبب می‌شود با ورود نخستین محموله وارداتی، لوازم‌یدکی در بازار با قیمت مناسب عرضه شود.
وی افزود: به‌طور حتم در صورت مطلع شدن وزارت صنعت، معدن و تجارت از شرایط کنونی بازار لوازم‌یدکی و محصولات پرمصرف کامیون‌ها و تصمیم رانندگان، از طریق انجمن‌ها برای واردات این محصولات به اصلاح امور خواهد پرداخت و شاهد توزیع با قیمت مناسب در بازار خواهیم بود.
آخوندی تأکید کرد: یک کارگروه مشترک با همه انجمن‌ها درخصوص رابطه شرکت‌ها و رانندگان، مدل قیمت‌گذاری، بیمه، تأمین لوازم‌یدکی و محصولات پرمصرف با مسئولیت رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و یک نماینده از معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اقشار مختلف جامعه از جمله رانندگان ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای می‌توانند از طریق سامانه «شهراه» با این‌جانب ارتباط برقرار کرده و نظرها، انتقادها و پیشنهادهای خود را ارسال کنند.
در پایان این نشست مقرر شد، افزایش نرخ ۲۰ درصدی کرایه حمل در همه استان‌ها اعمال شود؛ همچنین در مدمت ۱۰ روز کاری، پیشنهاد‌های مبنای نرخ راهنما براساس تُن کیلومتر از سوی نمایندگان به صورت مکتوب برای بررسی و کار کارشناسی در اختیار سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قرار گیرد. همچنین سه نفر از هر کانون‌ انجمن‌های رانندگان کشور، کامیونداران کشور و انجمن رانندگان مسافر کشور به عنوان اعضای کارگروه معرفی شوند.
براساس این گزارش، در نشست هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی با نمایندگان رانندگان حمل‌ونقل بار و مسافر جاده‌ای «مهرداد تقی زاده» معاون حمل‌ونقل، «عبدالهاشم حسن‌نیا» رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، «داریوش امانی» معاون حمل‌ونقل، «غلامحسین دغاغله» مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالا، «جواد هدایتی» مدیرکل دفتر ترافیک و ایمنی حمل‌ونقل سازمان و «سید شهرام اجتهادی» مشاور ارتباط وزیر با سازمان‌ها و انجمن‌ها حضور داشتند.