کد خبر: ۴۶۰۹۶۰
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران به شرکت مترو در خصوص خشک شدن چشمه علی تذکر داد.

به گزارش شفاف، رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران به شرکت مترو در خصوص خشک شدن چشمه علی تذکر داد.

حسن خلیل‌آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر و رییس شورای شهرستان ری خطاب به شرکت مترو به جهت خشک شدن چشمه علی در جلسه امروز گفت: متاسفم که بار دیگر مجبورم نام چشمه علی شهرری (همان چشمه سورنای باستانی ری) را در صحن شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش تحت این شرایط عنوان کنم، در تاریخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ از همین تریبون چشمه‌علی را خدمت شما معرفی کردم و در صفحه‌نمایش آخرین تصاویرِ آن فاجعه‌ای که مترو بر سر چشمه‌علی آورده بود را به نمایش گذاشتم.

وی ادامه داد: نسبت به خشک شدن چند روزه‌اش، اقدامات ضد محیط‌زیست و ضد میراث فرهنگی، اعتراض کردم و خواستار یافتن راه‌کاری از سوی شرکت مترو تهران شدم، دولت‌ها موظفند در طراحی هر پروژه‌ای پیوست‌های آنها را رعایت کنند که در کشور ما گویا اصلا این پیوست‌ها مطرح نیست.

خلیل آبادی با بیان این که بنده به جهت مسئولیتِ کمیته میراث فرهنگی شورای شهر و مسئولیت در شورای شهرستان ری خود را موظف به دفاع از وضعیت میراث فرهنگی تهران و پاسخگویی به افکار عمومی می‌دانم گفت: با ذکر این مورد که شرکت متروی تهران، ضمن پیگیری های هیئت رئیسه، تذکر اینجانب در این مورد را بی پاسخ گذاشت، تکرار می کنم که شکوه و جاذبه فاخرترین اثر تاریخی شهرری که جزو مقاصد اولیه گردشگران وارد شده به ری و تهران است اکنون خدشه دار شده است.

در همین شب گذشته در مسیر خانه به چشمه‌علی رفتم و این اثر چند هزار ساله که اکنون آیینه دق شده را از نزدیک دیدم متاسفانه به جای آب، موش‌ها در کفِ مظهر و استخر چشمه‌علی جولان می دادند!!!با علم به اینکه از ضرورت اقدامات شرکت مترو تهران در راستای گسترش حمل و نقل ریلی در شهر آگاهم، اما همانقدر معتقدم که حتما راهی برای حفظ آثار تاریخی، مناظر طبیعی و توسعه مترو وجود دارد.

خلیل آبادی تاکید کرد: صنعت کشاورزی زمین های پایین دست در قلعه گبری از دست رفته است، مجددا متذکر می‌شوم خشک شدن چشمه‌علی به دلیل عبور تونل خط ۶ مترو و خسارت به گذرگاه انتقال آب این چشمه به هیچ وجه مورد پذیرش نیست.

و از هیئت رئیسه محترم نیز خواستارم به جهت رعایت شان شورا در راستای حمایت از حقوق مردم ، به بی‌پاسخ ماندن برخی از تذکرات اعضای محترم شورا، سیاست جدیدی اتخاذ کند.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: