کد خبر: ۴۶۰۹۶۷
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۳

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران منابع آبی تهران را جوابگوی جمعیت آن ندانست و گفت: مشکل اصلی بحران آب در تهران افزایش جمعیت در این کلان شهر و جوابگونبودن منابع آبی در قبال این جمعیت است.

به گزارش شفاف، قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران منابع آبی تهران را جوابگوی جمعیت آن ندانست و گفت: مشکل اصلی بحران آب در تهران افزایش جمعیت در این کلان شهر و جوابگونبودن منابع آبی در قبال این جمعیت است.

 علیرضا نوذری پور گفت: مشکل اصلی کمبود آب در تهران نبود تناسب جمعیت تهران با منابع آب است و این میزان جمعیت جوابگوی منابع صنعت آب نیست به گونه‌ای سرانه مصرف آب در تهران دو برابر میانگین جهانی است که این یک بحران ملی محسوب می‌شود.

او با اشاره به کاهش میزان بارندگی نسبت به سال گذشته گفت: امسال ۲۱۸ میلیون مترمکعب بارندگی داشتیم که در مقایسه با سال گذشته ۳۳ درصد کمتر شده و ذخیره سدهایمان نیز با توجه با آمار سال گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است.

او ادامه داد: متاسفانه در زمستان امسال به دلیل کاهش بارش برف ذخیره برفی‌مان به صفر رسیده است، به طوری که در فصل گرما به دلیل نبود برف و سرازیر نشدن آن پشت سدها امروز با کاهش ۹۰ درصدی آب در ورودی سدها مواجه هستیم.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با ابراز ناراحتی از نوع مصرف آب توسط مردم گفت: متاسفانه بارها درخواست خود را به مراجع قانونی برای تصویب قانون برخورد با مشترکان پرمصرف و جریمه آن‌ها ارائه داده‌ایم اما به دلیل ضعف قوانین این موضوع به تصویب مجلس نرسیده است و ما تنها می‌توانیم شهروندان پر مصرف را امر به معروف بکنیم.

نوذری‌پور خاطرنشان کرد: ما در زمینه کمبود آب با سه معضل نبود قوانین بازدارنده، فرهنگ مصرف و بی‌ارزش‌بودن آب به عنوان کالا دست و پنجه نرم می کنیم و متاسفانه بسیاری از مردم در زمینه فرهنگ استفاده از آب مسئولیت شهروندی خود را نمی‌پذیرند و دغدغه بحران آب ندارند.

او نوع مصرف شهروندان را به علت بی‌ارزش‌بودن آب و قیمت پایین آن دانست و گفت: در کشور ما قیمت بسیار پایین آب مردم را به این باور رسانده است که هزینه و ضرری از مصرف زیاد آب نمی بینند. در هیچ کجای دنیا قیمت آب مانند ایران پایین نیست به طوری که قیمت یک لیتر آب از قیمت یک پیامک هم کم‌تر است. همین سبب می‌شود مردم از وسایل کاهنده مصرف آب استقبال نکنند.

به گفته او قیمت آب باید مانند کشورهای دیگر واقعی باشد تا مردم ارزش آن را بیش‌تر درک کنند؛ زیرا در صورت قیمت واقعی آن، مردم از وسایلی که باعث کاهش مصرف آب می‌شود بیش‌تر استفاده خواهند کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: