کد خبر: ۴۶۱۰۱۳
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲

یک ویدئوی تبلیغاتی منتشر شده از سوی گروه تروریستی داعش نشان می‌دهد که این تروریست‌ها دو شهروند سوئدی که اصالت کردی دارند را اعدام کرده‌اند.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این دو شهروند سوئدی دو کرد شیعه بودند که یکی از آنها یک تاجر در دهه ۵۰ عمر خود و دیگری برادرزاده جوان او بودند.

گفته شده که این دو شهروند سوئد چندی پیش به کرکوک در شمال عراق سفر کردند تا با بستگانشان دیدار کنند اما بعدا از سوی شبه‌نظامیان ربوده شده و براساس یک ویدئو به نظر می‌رسد که اعدام شده‌اند.

یک روزنامه سوئدی به نام اکسپرسن گزارش داد که بستگان و دوستان این دو نفر با این روزنامه تماس گرفته و آنها را در این ویدئو شناسایی کردند.

رسانه‌های سوئد گزارش دادند که آنها دسامبر سال گذشته میلادی سوئد را به مقصد شهر کرکوک ترک کردند اما در حوالی کریسمس ربوده شدند.

در ویدئویی که از آنها منتشر شده این دو نفر در حالی که زانو زده‌اند اعدام می‌شوند و یکی از آنها با شلیک یک مسلسل از پشت سر و دیگری نیز با شلیک یک کلت کشته می‌شود.

دوستان آنها گفته‌اند که هر دوی آنها شهروند سوئد هستند اما روزنامه اکسپرسن گزارش کرده که دست‌کم یکی از آنها شهروند سوئد بوده است.

تروریست‌های داعش در این ویدئو آنها را متهم به عضویت در گروه‌های شبه‌نظامی شیعه می‌کنند اما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعای آنها وجود ندارد.

همچنین آنها می‌گویند که این اعدام را به "انتقام" از بابت حاکمیت شیعیان بر شهر کرکوک انجام می‌دهند.

یک دوست این دو قربانی گفت: تنها دلیل کشته شدن آنها این بوده که آنها شیعه بوده‌اند.

گزارش شده که خانواده آنها با ربایندگان آنها تماس برقرار کرده و مشاهده کردند که آنها تقاضای خون بها دارند.

با این حال خانواده آنها هرگز نتوانستند به ماهیت واقعی آدم رباها پی ببرند و از زنده بودن آنها مطمئن شوند.

وزارت خارجه سوئد اعلام کرد که از این مورد باخبر بوده و با مقام‌های مربوطه از جمله پلیس همکاری داشته است.

پلیس امنیتی سوئد نیز مدعی شد که در حال تلاش برای تایید این ویدئو است.