کد خبر: ۴۶۱۰۵۱
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸

سرمربی تیم ملی تکواندو گفت: همه باید بدانند که بزرگ ترین منتقد عسگری خود من هستم و باید از اشتباهاتی که در این مسابقات انجام دادیم برای ادامه راه درس بگیریم.

به گزارش شفاف، فریبرز عسگری  پس از نایب قهرمانی تیم ملی تکواندوی مردان در مسابقات قهرمانی آسیا، اظهار کرد: نمی‌توانم از نتایج کسب شده اعلام رضایت کنم چرا که نتایج بهتر از این می‌توانست برای تیم ملی ایران کسب شود. من می‌دانستم مسابقات سختی را در پیش داریم و رقبای خوبی از کشورهای مختلف در این رقابتها شرکت می‌کنند که کار را برای تکواندوکاران هر تیمی سخت می‌کند. البته نمایندگان ما از نظر فنی چیزی نسبت به تکواندوکاران سایر کشورها کم نداشتند و فکر می‌کنم تنها باید به خودباوری می‌رسیدند.

او با بیان این که باید از اشتباهات بچگانه درس گرفت، اظهار کرد: در این بازی ها شاهد یکسری اشتباهات بچه گانه بودیم که باعث شد نتایج مدنظر ما کسب نشود. خوشحالم که در این مدت کوتاه به امادگی خوبی از نظرمسائل فنی رسیده و مبارزات خوبی را هم از تکواندوکاران تیم شاهد بودیم. البته در مسئله فکری و خودباوری مشکل وجود داشت که نتوانستیم قهرمان آسیا شویم. از نزدیک شاهد عملکرد ملی پوشان بوده و دیدم که از نظر فنی در سطح خوبی قرار دارند اما به دلیل یکسری اشتباهات بچه‌گانه در مسابقات، به مدال یا مدال طلا نرسیدند.

سرمربی تیم ملی تکواندو مردان در ادامه گفت: همانطور که گفتم ما این مسابقات را یک تورنمنت تدارکاتی بسیار مهم برای بازی های آسیایی ۲۰۱۸ می‌دانستیم و به دلیل زمان کم، با یک آمادگی نسبی خوب در این رقابت ها شرکت کردیم. البته ما با همین آمادگی نسبی هم می‌توانستیم قهرمانی دور قبل را تکرار کنیم اگر که نمایندگان ما برخی اشتباهات را انجام نمی‌دادند. با همه این صحبت ها خوشحالم که توانستیم نقاط ضعف خود و ملی پوشان را ببینیم و بعد از بازگشت به ایران باید سعی کنیم این نقاط ضعف را که اکثرا خودباوری است، برطرف کنیم. بدون شک روی این نقاط ضعف کار می کنیم تا در اولین ایستگاه اصلی خود که بازی های اسیایی است بهترین عملکرد را داشته و خود را برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو آماده کنیم.

عسگری در پاسخ به این سوال، چرا تکواندوکاران ایران مقابل نمایندگان کره نتیجه را واگذار کردند؟ خاطرنشان کرد: مطمئن باشید من انتقادات در مورد عملکرد تیم ملی را قبول می کنم و از شنیدن انتقادات عادلانه نیز خوشحال میشوم. اصلی ترین مشکل تکواندوکاران ما مقابل کره‌ای‌ها مسئله روحی روانی است. در این مدت زمان کوتاه ملی پوشان به سطح خوبی در مسائل فنی رسیده اند ولی، باید اشتباهات این مسابقات را تکرار نکنیم و برای جلوگیری از این کار مطمئنا انتقادات کارشناسان فن را میشنویم و در راستای بهبود شرایط تیم از آن ها استفاده می‌کنیم. اما باید همه عزیزان بدانند شاید که من از نظر عملکرد فنی تکواندوکاران راضی باشم ولی از نظر قهرمانی رضایت ندارم و بزرگ ترین منتقد فریبرز عسگری خود فریبرز عسگری است.

عسگری ادامه داد: ما با همین نتایج هم می‌توانستیم قهرمان شویم اگر رجبی در مبارزه خود به پیروزی میرسید. در صورتی پیروزی رجبی با اختلاف امتیاز خوبی نسبت به کره قهرمان می شدیم اما، همانطور که گفتم مشکلات روحی، عدم خودباوری و اشتباهات بچه گانه باعث شد نتیجه ای که مدنظر تیم بود کسب نشود.

سرمربی تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سوال، عملکرد فرزان عاشورزاده در این رقابت ها چطور بود و در بازی های آسیایی می تواند به مدال طلا برسد؟ اظهار کرد: بعد از المپیک نفراتی چون فرزان شرایط خوبی نداشتند و دوران سختی را پشت سر گذاشته اند. خوشبختانه فرزان در حال بازگشت به روزهای خوب است و من این مسئله را در روند و عملکرد او به خوبی دیدم. او حتی در این مسابقات هم می‌توانست به مدال طلا برسد اگر بدشانسی گریبان گیرش نمی‌شد. رقبای توپی را در وزن خود شکست داد و در بازی فینال هم با آنالیز و هماهنگی خوبی که بین من و فرزان بود رقیب کره ای را مهار کرده بودیم. روند بازی هم به گونه ای بود که فرزان قصد داشت بازی را به راند طلایی بکشاند و من هم مطمئن بودم که در راند طلایی پیروز مسابقه فرزان است اما، یک لحظه بدشانسی باعث باخت او در ۷ ثانیه آخر بازی شد. به دلیل نو بودن شیاپچانگ ها یک لحظه پای فرزان سر خورده و به زمین افتاد که همین اتفاق کافی بود تا داور یک اخطار را به او بدهد، بازی با یک امتیاز اختلاف تمام شد در حالی که مطمئنا برد با ما بود. با این حال هیچ چیز از شایستگی های فرزان کم نمی شود چون من به شخصه شاهد عملکرد فوق العاده خوب او در مسابقات بودم.

او افزود: نفراتی مثل فرزان عاشورزاده از نظر نظم و حضور در اردوها کاملا متفاوت هستند که نشان می‌دهد روح بزرگی دارند. در تمرینات نظم و تلاش بسیار زیادی دارند که آن ها را متمایز می کند. البته همه ملی پوشان ایران خوب هستند ولی نفراتی مثل فرزان و سجاد مردانی تفاوت هایی را دارند که قطعا باعث پیشرفت و موفقیت آنها خواهد شد.

سرمربی تیم ملی تکواندو در خصوص مصدومیت پیش آمده برای سجاد مردانی نیز توضیح داد: یک مصدومیت کهنه از قبل برای مردانی وجود داشت که با یک پیچ خوردگی در دیدار نخست تشدید شد. طبق تصمیم پزشک او نباید مسابقه می‌داد و ما میز برای حفظ سلامتی او تصمیم گرفتیم که از ادامه رقابت ها انصراف دهد. البته من مطمئنم که توانایی تکواندوکاران ایران به قدری بالا است که با وجود چنین مصدومیت هایی هم میتوانند موفق شوند اما حفظ سلامتی اولویت دارد و به همین دلیل سجاد از رقابت ها انصراف داد. مطمئنا در ایران و با کمک پزشکان او را به زودی در میادین مختلف و بزرگ خواهیم دید.

فریبرز عسگری در پاسخ به این سوال، انتظار کسب مدال طلا توسط محمدرضا بخشی را داشتید؟ تصریح کرد: ضمن بیان اینکه اکثر تکواندوکاران این تیم از شاگردان خود من هستند باید بگویم تکواندوکاران جوان و با استعدادی چون بخشی در ایران زیاد است که باید به آنها اعتماد کرد. در این مسابقات به بخشی اعتماد شد و توانست مدال طلا را در وزنی که رقبای خوب کره‌ای وجود داشتند کسب کند. من خودم به شخصه انتظار کسب مدال را از او داشتم اما به هیچ وجه فکر نمی‌کردم بتواند رقبای کره ای را با این نتایج شکست داده و به مدال طلا برسد.

آخرین اخبار