کد خبر: ۴۶۱۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۹

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در دیدار با دستیار کمیسر عالی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد: ایران از پیمان جهانی پناهندگان حمایت می‌کند.

به گزارش شفاف، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در دیدار با دستیار کمیسر عالی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد: ایران از پیمان جهانی پناهندگان حمایت می‌کند.

ولکر تورک، دستیار کمیسر عالی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد که در سفری ٢ روزه در تهران به سر می‌برد، با حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

ذوالفقاری با ارایه آمارهایی درخصوص وضع پناهندگان در ایران گفت: درحال حاضر ٣‌میلیون پناهنده و مهاجر غیرقانونی در ایران حضور دارند که ۹۷‌درصد آنها همانند سایر شهروندان ایرانی در داخل شهرها زندگی می‌کنند.

ذوالفقاری افزود: ما در زمینه‌های آموزش و پرورش، ‌سوادآموزی، مهارت‌آموزی،‌ آموزش عالی، ‌بهداشت و درمان، واکسیناسیون و خدمات شهری مانند شهروندان ایرانی به پناهندگان نیز خدمات می‌دهیم.

وی تاکید کرد: با وجود تمام اقدامات ایران در راستای کمک به پناهندگان، هزینه‌های تحمیل‌شده به کشور بسیار زیاد بوده و ضمن قدردانی از کمک‌های بین‌المللی باید گفت که این کمک‌ها بسیار ناچیز هستند.

ذوالفقاری با اشاره به این‌که برنامه‌های راهبردی در بحث عودت و اسکان مجدد نتیجه‌ای نداشته است،‌ گفت: ما نه‌تنها با کاهش پناهندگان و مهاجران مواجه نشدیم، بلکه شاهد افزایش حجم مهاجران نیز هستیم، همچنین اخیرا با افزایش مهاجرت غیرقانونی از پاکستان هم مواجه‌ایم، دلیل آن هم مشخص است؛ ناامنی در افغانستان افزایش یافته، وضع زندگی، معیشت و اقتصاد بهبود پیدا نکرده است و اقدامات تروریستی، هم در افغانستان و هم در پاکستان همچنان ادامه دارد. تا زمانی که این وضع ادامه دارد،‌ امیدی به بازگشت داوطلبانه مهاجران نداریم.

ذوالفقاری افزود: دلیل دیگر موثر بر روند مهاجران، عدم‌کنترل کامل مرزهای مشترک میان ایران و افغانستان، ‌افغانستان و پاکستان و پاکستان و ایران است. مهاجران غیرقانونی از افغانستان وارد خاک پاکستان شده و از طریق مرز مشترک و طولانی ایران و پاکستان وارد ایران می‌شوند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بیان کرد: اگر کنترل دقیقی بر مرزها نداشته باشیم، ورود مهاجران غیرقانونی به اروپا بسیار مسأله‌ساز خواهد شد، این درحالی است که کشورهای اروپایی در این راستا کمکی به ایران نکرده‌اند.

 

منبع: روزنامه شهروند

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: