کد خبر: ۴۶۱۳۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۵

چند سال است بر لزوم آموزش مسائل جنسی در مدارس از سوی کارشناسان مختلف این حوزه تأکید می‌شود.

به گزارش شفاف، چند سال است بر لزوم آموزش مسائل جنسی در مدارس از سوی کارشناسان مختلف این حوزه تأکید می‌شود. سال 1393 آزار جنسی ناظم مدرسه‌ای در شهرک دانشگاه علیه تعدادی از دانش‌آموزان، باعث شد بار دیگر این موضوع محل توجه قرار گیرد؛ هرچند در همان زمان هم مسئولان آموزش‌و‌پرورش با فشار رسانه‌ای، این موضوع را پذیرفتند و آقای حمیدرضا کفاش، معاون وقت پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌‌وپرورش، به‌‌عنوان اولین مسئول این وزارتخانه، این اتفاق را تأیید کرد و گفت: «در ایران نمی‌توان مسائل مربوط به امور جنسی را در کتاب‌ها آورد یا مستقیم به دانش‌آموزان آموزش داد، بلکه باید فکری به حال آموزش خانواده‌های دانش‌آموزان کرد».

او در این مصاحبه درباره برنامه آموزش‌وپرورش برای آموزش مسائل جنسی در مدارس گفت: «آموزش‌وپرورش برنامه‌ای دراین‌باره دارد، ولی به معلمان پرورشی‌ای که مادر یا پدر باشند، این آموزش‌ها را می‌دهیم، نه کسانی که مجردند. اشکال ما این است که آدم‌هایی به این آموزش‌ها وارد می‌شوند که خودشان متوجه این مسائل نیستند». هنوز چندماهی از این ماجرا نگذشته بود که این خبر روی خبرگزاری‌ها قرار گرفت: «معلم ورزش مدرسه‌ای در جنوب تهران، با شکایت 14 دانش‌آموز به اتهام کودک‌آزاری و سوءاستفاده از دانش‌آموزانش به دستور قضات دادگاه کیفری استان تهران بازداشت شد».خبرهای مربوط به آزار جنسی دانش‌آموزان در مدرسه و نیز کودک‌آزاری (انواع تنبیه و رفتارهای خشن، آزار جنسی و تعرض) در محیط‌های خارج از مدرسه، در این سال‌ها نه‌تنها کم نشده، بلکه رو به افزایش نیز بوده است.

مانند خبر داغ این روزها: «معلمی در یک مدرسه در منطقه 2 تهران، دانش‌آموزان را مورد آزار جنسی قرار داده است»؛ رویدادی هولناک که ناامنی را برای دانش‌آموزان و والدین آنها در مدرسه و اجتماع رقم می‌زند. مواجهه افکار عمومی در برابر این اتفاقات، حکایت از وجود مشکل عمده‌ای در ساختار آموزشی کشور دارد و آن فقدان آموزش‌های جنسی مناسب در مدارس کشور است. وقایع تکان‌دهنده مربوط به آزار جنسی دانش‌آموزان در مدرسه و خارج از مدرسه، نشان می‌دهد کودکان قربانی، ابتدایی‌ترین آموزش‌های لازم درباره حفظ حریم خصوصی خود را نیز ندیده‌اند؛ درحالی‌که اگر این آموزش‌ها در ساختار آموزش رسمی کشور وجود ‌داشت، شاید کودکان بهتر می‌توانستند در برابر این تعرض‌ها از خود محافظت کنند.

متأسفانه با اینکه ایران سال‌هاست به کنوانسیون جهانی حقوق کودک پیوسته است، اما هنوز بندهای مهم این پیمان‌نامه در نظام آموزشی کشور اجرا نمی‌شود.در خلأ نبود آموزش‌های استاندارد و جهانی، شاهد افزایش آمار انواع کودک‌آزاری هستیم؛ در‌حالی‌که دست‌اندرکاران نظام آموزشی و تربیتی باید بدانند چه بخواهند و چه نخواهند، کودکان ما از طریق ماهواره، اینترنت، موبایل و... در معرض مسائل جنسی قرار دارند. بنابراین بهتر است برای تولید محتوای آموزش صحیح جنسی، به اقتضای سن کودکان در مقاطع مختلف، برنامه‌ریزی اساسی داشته باشیم.
در واقع آموزش جنسی متناسب با سن کودکان، ملاحظات ویژه خود را می‌طلبد. برای مثال، نوع آموزش مسائل جنسی در دوره ابتدایی حداقل باید شناخت فیزیولوژی بدن باشد و اینکه دانش‌آموز بتواند در مقابل خواسته‌های نامشروع دیگران، «نه» بگوید و در صورت بروز این اتفاق، بتواند این مسئله را با بزرگتر خود در میان بگذارد. تجربه معلمی من در مقطع ابتدایی در این سال‌ها، حکایت از این دارد که بیشتر شاگردان از طریق ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اند، اطلاعاتی غلط از مسائل جنسی دارند و درباره آن با هم صحبت می‌کنند. وقتی این آموزش‌ها اصلا در مدارس ایران وجود ندارد، کودکان اطلاعات غلط کسب می‌کنند و در نتیجه، در برابر خواسته‌های هولناک افراد آزارگر، توان دفاع از خود را ندارند.

یکی دیگر از تجربه‌های هولناک معلمی من که هیچ‌وقت فراموشش نمی‌کنم، این است: «زمانی در یکی از مناطق پایین شهر به کودکان کار درس می‌دادم. یک روز به آنها یک دفتر دادم و خواستم هرکدام از آنها هر روز مهم‌ترین فکرش را در قالب یک جمله بنویسد. یک روز یکی از آنها دفترش را به من داد و گفت خانم ببین غلط املایی ندارم؟ خوب نوشتم؟ از خواندن اولین فکر آن دختر 12ساله وحشت کردم. نوشته بود کاش من در آشپزخانه دیگر تنها نباشم.

کاش دیگر عمو به من دست نزند». ارائه آموزش‌های استاندارد جهانی در زمینه بالابردن آگاهی کودکان و نیز آموزش مفاد پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌تواند از کودکان سرزمین‌مان در برابر این وقایع (آزار و تعرض جنسی در مدرسه، خانه و محیط‌های دیگر اجتماع) محافظت کند و حداقل این آگاهی را به آنها بدهد تا بتوانند حریم خصوصی خود را بشناسند و از آن محافظت کنند.

 

منبع: روزنامه شرق

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: