کد خبر: ۴۶۱۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

حسن ختام یادواره ادبی ١٥ خرداد ٤٢ در شهرستان پیشوا برگزار شد.

به گزارش شفاف به نقل از  روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، بعدازظهر امروز در همایش "پیشوا، نقطه آغاز قیام" که در تالار قرآن صحن مطهر حضرت امامزاده جعفر(ع) شهرستان پیشوا برگزار شد ابتدا با شعر خوانی نفرات اول تا سوم  یادواره آغاز شد و در ادامه حسین اصلانی و تقی اعلائی از یادگاران قیام ١٥ خرداد مقاله و شعر پانزده خرداد خود را قرائت نمودند پس از آن امام جمعه شهرستان پیشوا ضمن خیر مقدم به رئیس مجلس شورای اسلامی و مدعوین و مردم همیشه در صحنه پیشوا ،در خصوص قیام ١٥ خرداد سخنانی ایراد کرد. 

پس از آن علی لاریجانی سخنان خود را آغاز نمود و عنوان کرد: ١٥ خرداد، سالگرد عزیزانی است که در این دیار، جبهه گری داشتند و شما فرزندان سلحشور را تحسین می کنم که در کنار مضجع شریف امامزاده جعفر(ع)، یاد آنان را گرامی می دارید و نشان می دهید که این راه، زنده است.

وی افزود: راهی که آن عزیزان پایه گذاری کردند ، در فکر و بینش و دل شما وجود دارد و این با ارزش است ؛ بسیار ارزشمند است که یاد نیاکان خود را که یک تحولی در ایران و در منطقه ایجاد کردند به بهترین وجه و به عنوان یادگار حفظ کنیم و در بین جوانان رشد دهیم. 

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم این منطقه، آن زمان از رشد سیاسی و دینی عمیقی برخوردار بودند؛ اگر به تاریخ آن زمان بنگرید شرایط بسیار سختی بود.

لاریجانی گفت: وقتی امام حرکت خود را در سال ٤١ و ٤٢ آغاز کرد، هنوز آن وجهه بزرگ را در میان مسلمانان داخل و خارج نداشت و بعد از رحلت حضرت آیت الله بروجردی،ایشان حضور جدی تری را در صحنه پیدا کردند و یارانی که بتوانند ایشان را کمک کنند در آن شرایط، زیاد نبودند.

وی خاطرنشان کرد: شاه در آن زمان مسائلی را به عنوان انقلاب سفید، اصلاحات ارضی، حضور زنان در رأی دادن و... راه انداخته بود که صورت بزرگ کرده کار بود. 

لاریجانی تصریح کرد: امام بینشی عمیق داشت و پشت این صحنه ها را می دید و لذا در مقابل این اصلاحات دروغین ایستادگی کرد.

وی ادامه داد: برخی امام را متهم می کردند که شما چرا در مقابل اصلاحات ارضی و حضور زنان و انجمن های ایالتی و ولایتی ایستادید و امام همان زمان پاسخ دادند ما با اصلاحات در زمینه های کشاورزی و حضور زنان مخالف نیستیم ولی می دانیم که اینها واقعی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امام می فرمایند در کشوری که آزادی فکر و آزدی بیان نیست و انتخابات واقعی وجود ندارد چگونه این اصلاحات را بپذیریم.

وی بیان کرد: امام، این حرکت را به صورت عمیق تری می نگریست و به همین دلیل در صحنه حضور پیدا کرد و عجیب اینجاست که در ادبیات سیاسی امام در آن زمان، روی چند عنصر تاکید می شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امام روی مسئله اسرائیل و موضوع ضدیت رژیم با دین تاکید دارند. به طوری که در عصر عاشورا که امام در مدرسه فیضیه با همه اقداماتی که رژیم کرده بود، سخنرانی کردند بیان می کنند که بعضی از روحانیون را سیستم امنیتی شاه خواسته و چند موضوع را به آنها تذکر داده که رعایت کنند؛ یکی اینکه علیه شاه چیزی نگویند، یکی علیه اسرائیل حرفی نزنند و دیگر اینکه در مورد بی دینی در کشور چیزی نگویند؛ امام در آنجا می گویند همین سه چیز برای کشور مهم است. 

وی گفت: امام همیشه روی مسئله فلسطین تاکید دارد و از آن زمان مسئله اسرائیل در ذهن امام وجود دارد, آن زمان تازه شروع جریان اسرائیل بود ولی ایشان تشخیص دادند که اسرائیل غده ای سرطانی می شود و امروز شاهدیم بیشترین مزاحمت را اسرائیل به وجود می آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قبل از رژیم پهلوی رژیم قاجار بود؛ قاجارها دیکتاتور بودند اما رژیم پهلوی علاوه بر اینکه دیکتاتور بود ویژگی وابستگی به بیگانه در آن بسیار پررنگ بود. 

لاریجانی افزود: رضاشاه را انگلیسی ها سر کار آوردند و همان ها از ایران بیرون کردند و گفتند که پسرت بیاید.

وی اظهار کرد: در مقدرات کشور و در ابعاد مختلف چه در حوزه نظامی و دفاعی و چه در حوزه اقتصادی، بیگانگان نقش داشتند. به طوری که در دوران انقلاب، حدود ٦٠ هزار مستشار در بعد نظامی در کشور وجود داشت و در قسمت های اقتصادی نیز همین طور بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: وقتی رژیم پهلوی آمد نفت استخراج شد و این استخراج را انگلیسی ها انجام دادند و اصل ماجرا را خودشان می بردند و نفعی به حال ملت نداشت؛ لذا وضعیت مردم تغییری نکرده بود. 

وی گفت: رژیم های وابسته یعنی اینکه بیگانگان در همه بخش های آنها دخالت می کنند؛ اصل مسئله امام این بود که از بند این رژیم وابسته در بیاییم. 

لاریجانی اضافه کرد: امروز در ایران مشکلاتی وجود دارد اما باید توجه کرد که آن رژیم وابسته سرنگون شد و وقتی این رژیم سرنگون شد آمریکایی ها گفتند که کمر ما شکست و اسرائیلی ها گفتند که بزرگترین زلزله سیاسی در منطقه رخ داد زیرا که یک پایگاه مهمی که از منافع آمریکا و اسرائیل دفاع می کرد را از دست دادند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تنها کشور مسلمانی که با رژیم اسرائیل در ارتباط بود رژیم شاه بود و این برای ایران که این همه سابقه تمدنی دارد و از اینکه انسان های دون بر آن حکومت کنند و پایگاه رژیم صهیونیستی باشد اسفناک بود و وقتی این پایگاه را از دست دادند نسبت به انقلاب کینه پیدا کردند.

 

*کاری که مردم پیشوا و ورامین کردند نشان داد که بیداری در اعماق مردم ایران به وجود آمده است.

لاریجانی گفت: کاری که مردم پیشوا و ورامین کردند نشان داد که این بیداری مخصوص شهرهایی مانند قم نیست و این بیداری در اعماق مردم ایران به وجود آمده است؛ خیلی از شهرهای دیگر این سلحشوری و شجاعت را نداشتند که این گونه از امام حمایت کنند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این عمق فکر دینی در لابلای بخش های ایران به وجود آمده بود و این یک ضربه بزرگ روحی برای رژیم بود و افتخار بزرگی برای مردم این منطقه است که نهضت را خوب درک کردند و فهم درستی از تحولات داشتند. 

لاریجانی خاطرنشان کرد: افتخار بزرگی برای مردم ایران بود که در این غوغای دیکتاتور بین المللی که آمریکایی ها راه می اندازند و اصرار دارند که خود را تحمیل کنند، کشوری مانند ایران وجود دارد که پاسخ منفی به این ادعا می دهد و زیر بار زور نمی رود.

در پایان از نفرات برگزیده شعر و داستان نویسی تقدیر بعمل آمد.

آخرین اخبار