کد خبر: ۴۶۱۳۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

پیونگ یانگ اعلام کرد که سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در دیدار اخیر خود در خصوص برگزاری نشست رهبران روسیه و کره شمالی توافق کرده‌اند.

به گزارش شفاف به نقل از پایگاه راشا تودی، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار با لاورف نامه‌ای از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دریافت کرده که در این نامه پوتین رهبر کره شمالی را به سفر به روسیه برای دیدار با خود دعوت کرده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از کیم جونگ اون گزارش کرده که او گفته است: ما به عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح اتمی در دورانی جدید و به شیوه‌ای جدیدی که راه حل‌هایی را برای مسائل مربوطه به صورت قدم به قدم پیدا کند، ادامه خواهیم داد.

رهبر کره شمالی طبق گزارش این خبرگزاری اظهار امیدواری کرده که از طریق یک مذاکره و گفت‌وگوی سازنده و موثر مشکلات را حل کنند.

تاریخی برای این دیدار احتمالی پیش‌بینی نشده است اما برخی رسانه‌ها گفته‌اند این دیدار تا اواسط ماه جاری میلادی برگزار می‌شود.

این خبرگزاری گزارش کرده کیم جونگ اون بعد از دریافت نامه شخصی پوتین از دستان لاورف اظهار امیدواری کرده که مذاکرات «سطح عالی» تقویت شود با این هدف که روابط راهبردی سنتی میان روسیه و کره شمالی به توسعه خود ادامه دهد. هنوز تاریخ دقیق چنین نشستی تعیین نشده و دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفته هنوز زود است درباره نشست میان کیم جونگ اون و پوتین صحبت کنیم.

این در حالیست که رسانه‌های غربی گزارش کرده‌اند که کیم جونگ اون در این دیدار به وزیر خارجه روسیه از بابت آنچه که «برتری طلبی آمریکا» خوانده گلایه کرده است.

رهبر کره شمالی به لاورف گفته است: همچنان که ما به تلاش برای تنظیم وضعیت سیاسی در مواجهه با برتری طلبی آمریکا ادامه می‌دهیم، من می‌خواهم با رهبری شما به تبادل نظری عمیق و دقیق بپردازم و امیدوارم که با ادامه کار بتوانم آن را عملی کنم.

آخرین اخبار