کد خبر: ۴۶۲۲۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۷

دیدار روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی با واکنش و تحلیل های گوناگون روبه رو شده است؛ شماری با تاریخی خواندن این دیدار، آن را راهی به سوی تعامل میان دو کشور می دانند و عده ای نیز بر بی نتیجه و پرابهام بودن این دیدار تاکید می کنند.

به گزارش شفاف، روزنامه های صبح ایران یک روز پس از دیدار «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در شماره امروز خود چهارشنبه 23 خرداد ماه 1397، به تحلیل و تفسیر این دیدار پرداختند. گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه و تلاطم قیمت در برخی بازارهای داخلی از دیگر رویدادهای مورد توجه مطبوعات امروز بود.

** آیا دیدار ترامپ و اون ثمربخش خواهد بود؟
ملاقات رییس‌ جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی مدتی است که توجه جهانی را به ‌خود جلب کرده است. پیش‌ بینی ‌های بسیار زیادی در مورد این مذاکرات صورت گرفت. نگاه روزنامه های ایران نیز به این دیدار متفاوت بود.
روزنامه «ابتکار» زیر عنوان «دیدار کابوی پیر و پسرک موشکی» به گزارش دیدار ترامپ و اون پرداخت و در سرمقاله خود با تیتر «کره شمالی؛ عبور از گذشته» نوشت: شاید کیم‌جونگ اون چنین نتیجه گرفته است که با افول قدرت ایدئولوژی و شدت‌گیری ملی‌گرایی درفضای عمومی جامعه جهانی و به‌ویژه منطقه شرق آسیا، از انقلابی‌گری مدت‌دار دست کشیده و بکوشد از کره شمالی کشوری قدرتمند بسازد.
به نوشته این روزنامه، آنچه بیش از همه برجسته می‌نماید، این درک روشن از مواضع ‌اون است که مزایای بالقوه هرگونه تدابیر امنیتی از جمله سیستم‌های موشکی در مقایسه با مزایای ناشی از کاهش دیگر آسیب‌پذیری‌ها باید سنجیده شود. از همین‌رو یکباره شاهد افول غیرمنتظره دغدغه‌های آرمان‌گرایانه امنیتی در کشوری هستیم که تصور می‌کرد قادر به ایجاد امنیت تمام عیار برای خود در شرایط کنونی جامعه جهانی است. به‌نظر می‌رسد رهبران کره شمالی پذیرفته‌اند که امنیت کشورشان نمی‌تواند بی‌ارتباط با محیط بیرونی آنان باشد. 
روزنامه «شرق» در یادداشت «یک دیدار، 2 سؤال و چند چالش» چنین تحلیل کرد: هنوز به این سؤال پاسخ داده نشده است که ترامپ و کیم چگونه از جنگ به صلح رسیده‌اند؟ البته سؤال مهم‌تر این است که تا چه اندازه صلح وعده‌داده‌شده از سوی ترامپ و کیم، بادوام خواهد بود؟ در ظاهر چنین به نظر می‌رسد که توافق واشنگتن و پیونگ‌یانگ برای خلع سلاح اتمی در شبه‌جزیره کره، عامل اصلی آشتی میان آمریکا و کره‌شمالی بوده است.
«هیاهو برای هیچ» عنوان یادداشت روزنامه «اعتماد» بود که در آن آمده است: واقعیت این است که این فقط یک ملاقات جنجالی بود و دستاورد واقعی برای آمریکا نداشت. صادقانه باید گفت که بسیاری از تحلیلگران به هیچ‌وجه انتظار چنین نتیجه ضعیفی از تیم مذاکراتی آمریکا نداشتند. روشن است که آمریکا نتوانسته است رهبر کره شمالی را قانع کند که از مواضع خود کوتاه بیاید.
تفسیر و تحلیل روزنامه «ایران» از دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی چنین بود: هم‌اکنون تابوی مصالحه کیم در برابر امریکا و فشارهای سیاست بین‌الملل تا حدی خدشه‌دار شده است. اگر کیم بتواند از طریق مصالحه و خلع سلاح هسته‌ای اهداف سیاسی و اقتصادی خود را در راستای «عادی سازی روابط با سیاست جهانی» و «غیر امنیتی‌سازی کره شمالی» فراهم آورد، نتایج مثبتی برای امنیت منطقه‌ای خواهد بود. در حالی که الگوی مبتنی بر سیاست قدرت دونالد ترامپ چالش‌های بیشتری را برای آینده سیاسی منطقه ایجاد خواهد کرد.
«یک امضای امریکایی دیگر!» تعبیر روزنامه «جوان» از این دیدار بود. جوان معتقد است: بیشتر تحلیگران و ناظران می‌گویند این توافق بیشتر سمبلیک است و واقعاً هنوز مشخص نیست که این توافق چطور می‌تواند به عاری‌سازی کامل شبه‌جزیره کره از سلاح اتمی حصول منجر شود؟
برخی تحلیلگران می‌گویند این توافق مانند همان چیزی است که دو طرف بیش از 10 سال پیش درباره آن مذاکره کردند اما نتیجه‌ای از آن حاصل نشد. 
بنا بر آنچه در گزارش روزنامه «کیهان» از این دیدار آمده است: ناظران و کارشناسان بین‌المللی نسبت به این توافق خوشبین نیستند ومی گویند بی‌شک جونگ‌اون یک شبه برنامه هسته‌ای خود را کنار نخواهد گذاشت و باید جدول زمانی درباره این موضوع وجود داشته باشد و البته باید مشوق‌های بسیار قابل توجهی از سوی آمریکا پیشنهاد شود و نظر رهبر کره شمالی را جلب کند.
روزنامه «خراسان» نیز این دیدار را «جنجالی با توافقی مبهم» خواند و نگاشت: به رغم وجود انگیزه های اقتصادی (که از آن به رشوه یاد شده)، بسیار غیر ممکن است رژیم کره شمالی که برای سالیان متمادی منزوی بوده است، به یک سیستم بازرسی فراگیر و دایمی تن بدهد.

** تلاطم در بازار قیمت ها
در هفته های اخیر بار دیگر نوسانات دامن بازارهای ارز، سکه و خودرو را گرفت و شاهد افزایش قیمت در این بازارها بودیم. روزنامه های امروز در واکنش های گوناگون به تحلیل وضعیت و علت افزایش گرانی ها در این سه بازار پرداختند.
روزنامه ابتکار با بررسی افزایش روزانه قیمت خودرو نوشت: هیجان قیمت در بازار خودرو به اندازه‌ای افزایش یافته که هیچ نظام متعادل‌سازی قیمت بر اساس تعادل عرضه و تقاضا پاسخگوی آن نیست. افزایش قیمت در این بازارها دیگر روزی 50 هزار تومان و 100 هزار تومان نیست، بلکه شاهد افزایش قیمت های میلیونی هستیم. ناگهان خبر می آید که مزدا3، 30 میلیون تومان گران شد. قیمت سمند در بازار به 48 میلیون تومان رسید.
به گزارش ابتکار، در شرایط فعلی نهاد ناظری برای نظارت بر قیمت‌های خودرو در بازار وجود ندارد و حتی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی هم دست روی دست گذاشته و کاری به آشفته بازار خودرو ندارند. مشاهده بازار خودرو از قیمت‌های عجیب و غریبی برای خودروهای داخلی و خارجی در کف بازار حکایت دارد که از هیچ عقل و منطق اقتصادی تبعیت نمی‌کنند. گرانی‌های بی‌سابقه در بازار خودرو، شکل‌گیری بازار سیاه و حاشیه قیمت عجیب در مورد برخی خودروها، قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است و به نظر می‌رسد که تنها سود برخی واردکنندگان، تولیدکنندگان و دلالان را تامین می‌کند.
در روزنامه «شروع» در باره افزایش قیمت بازار خودرو می خوانیم: ریشه این جهش ها را در همزمانی فشار غیرمنطقی متولی صنعت و تجارت برای کاهش رقابت در بازار خودرو با انحصاری کردن واردات و توقف چند ماهه آن و نهایتا افزایش شدید تعرفه واردات با نگرانی های سیاسی اخیر باید جست وجو کرد. همچنین نقش سازمان هایی مانند استاندارد با پروسه های سخت گیرانه و برخوردهای غیرحرفه ای با متقاضیان واردات و تولید خودرو و مشکلات مکرر آن ها در پروسه های طولانی و وقت گیر اخذ مجوزها را نباید نادیده گرفت که در کنار کاهش شدید امنیت سرمایه گذاری در این حوزه با قطع و وصل کردن های بی پاسخ مجوز واردات، نوسانات ارزی و تغییر سیاست های تخصیص چنین شرایطی را ایجاد کرده است. 
«مشکلات سیاست جدید ارزی» عنوان یادداشت «دنیای اقتصاد» بود که در آن می خوانیم: در دوره 11 روزه بین اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری 10 میلیارد دلار (یعنی روزی 909 میلیون دلار) ثبت‌سفارش برای واردات صورت گرفته است.1 از این خبر چه نتایجی می‌توان گرفت؟ کاملا روشن است که رفتار وارد‌کنندگان در این 11 روز غیرعادی بوده است. اگر قرار بود ثبت‌سفارش با این روند ادامه یابد، تا پایان سال وارد‌کنندگان برای واردات بیش از 250 میلیارد دلار ثبت‌سفارش می‌کردند! رفتار یازده روزه وارد‌کنندگان نشان از نوعی شتابزدگی دارد، تعجیل در استفاده از فرصتی مغتنم که از دیدگاه آنها نمی‌توانست پایدار باشد.
به تحلیل دنیای اقتصاد، ثبت‌سفارش برای واردات البته به معنای دریافت ارز نیست. با توجه به صف طولانی متقاضیان ارز که در صورت تداوم سیاست جدید، در آینده طولانی‌تر هم خواهد شد، بسیاری از ثبت‌سفارش‌‌کنندگان دستشان به ارز 4200 تومانی نخواهد رسید. با این همه هجوم بی‌سابقه برای واردات، پیام‌هایی دارد که بی‌توجهی به آنها خسارت سنگینی بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.
روزنامه «جمهوری اسلامی» نیز در این میان، به واقعیت هایی از افزایش قیمت ها اشاره و عنوان کرد: اولین واقعیت این است که به وجود آمدن شرایط کنونی که یکی از عوامل بالا رفتن قیمت‌ها و نابسامانی اقتصادی است، نتیجه سیاست‌های دولت نیست. عوامل خارج از اراده دولت و در مواردی برخلاف سیاست‌های دولت، در پدید آمدن شرایط کنونی نقش اساسی داشتند و دارند.
این روزنامه افزود: دومین واقعیت، بی‌ابزار بودن دولت است. در شرایط دشوار اقتصادی، دولت‌ها معمولاً از ابزارها و اهرم‌های موجود در کشور برای مقابله با مشکلات استفاده می‌کنند. در جامعه‌ای که بنگاه‌های بزرگ و تاثیرگذار اقتصادی دردست دولت نیست، از دولت چه انتظاری می‌توان برای مقابله با مشکلات داشت؟ 

** روحانی و مکرون در گفت وگوی تلفنی چه گفتند؟
روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه عصر دیروز در تماسی تلفنی، درباره روابط دوجانبه، منطقه ‎ای و مسائل مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت ‌وگو و تبادل نظر کردند. برخی روزنامه ها به گزارش این گفت وگو پرداختند.
روزنامه «آرمان» در گزارش خود از این گفت وگوی تلفنی چنین نگاشت: روحانی گفت‌وگوی تلفنی با مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، از مواضع اروپا و از جمله فرانسه برای حفظ برجام تا‌کنون، ابراز خرسندی کرد اما درعین حال گفت که این اظهارات و بیانیه‌ها، باید با اقدامات و راه حل‌های عملی و ملموس جهت جبران بهره‌مندی ایران از منافع ماندن در برجام همراه باشد.
به گزارش آرمان به نقل از رئیس جمهوری، اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان‌پذیر نخواهد بود. دکتر روحانی ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های پنج کشور و اتحادیه اروپا به همراه ایران، موفقیت‌آمیز و نتیجه بخش باشد.
روزنامه «اطلاعات» نیز به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه توجه کرد و به نقل از وی نوشت: امانوئل مکرون دراین تماس تلفنی که حدود یکساعت به طول انجامید، با بیان این که موضع ما و شما درباره برجام موضعی است که در چارچوب قوانین بین المللی کاملا معتبر است، گفت که همه باید تلاش کنیم تا برجام حفظ شود و نباید به هیچ وجه با کوچکترین خطا، برای کسانی که به دنبال نابودی این توافق هستند، فرصت طلایی ایجاد کرد.