کد خبر: ۴۶۳۱۳۴
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴
سیاست های ارزی بانک مرکزی در بن بست چالش

همین چند وقت پیش بود که ولی الله سیف از راه اندازی سامانه نیما خبر داد و گفت با راه اندازی این سامانه دیگر مشکلی برای تأمین ارز وارد کنندگان و صادرکنندگان نداریم. از آن زمان تاکنون هرچند که زیاد نگذشته است اما اتفاقات زیادی رخ داده که اینجا تنها به یک مورد از ان اشاره می کنیم.

همین چند وقت پیش بود که ولی الله سیف از راه اندازی سامانه نیما خبر داد و گفت با راه اندازی این سامانه دیگر مشکلی برای تأمین ارز وارد کنندگان و صادرکنندگان نداریم. از آن زمان تاکنون هرچند که زیاد نگذشته است اما اتفاقات زیادی رخ داده که اینجا تنها به یک مورد از ان اشاره می کنیم.

واردات مانند صادرات برای کشور مهم و ضروری می نماید اما در چند سال گذشته به بهانه ی تحریم ها همواره کفه ی ترازو به نفع صادر کننده سنگین شد تا عده ای ازنمد وضعیت موجود برای خود کلاه درست کنند.
صنعت پتروشیمی کشور در چند وقت گذشته پر از حرف و حدیث بود. وارد کنندگان می گفتند که بانک مرکزی با سامانه ی نیما هیچ کاری از پیش نبرده و تنها به برخی التهابات دامن زده که این مسئله باند جدیدی را در برخی پتروشیمی های دولتی به وجود آورده است.
قضیه از آنجا شروع می شود که وارد کنندگان بعد از ثبت سفارش برای تأمین ارز به بانک مرکزی می روند که در حال حاضر آنها را به سامانه ی نیما راهنمایی می کنند. مدت زمان انتظار برای تأمین ارز 4200 تومانی آنقدری طولانی هست که دو راه بیشتر جلوی پای وارد کننده نگذارد اول اینکه عطای وارات را به لقایش ببخشد و دوم اینکه با هدایت بانک مرکزی به سمت صادر کننده برود تا از آنها ارز تهیه کند. از اینجا به بعد ماجرا خیلی جالب می شود چون صادر کننده بخشی از ارز را با قیمت 4200 تومان در اختیار وارد کننده می گذارد و مابقی را با قیمت آزاد فاکتور می بندد یعنی 7 هزار و... !
جالبتر هم می شود وقتی بدانیم هر کدام از صادر کنندگان چند مشتری پر و پا قرص دارند که با چانه زدن جهت تأمین ارز گاهی مبلغ را تا مرز 10000 تومان افزایش می دهند و البته جناب رئیس هم برای اینکه هر روز کسی گردش حسابش را رصد نکند از ترفندهایی استفاده می کند که دادن شماره حساب خارج از کشور یکی از انهاست.
با شنیدن این ماجرا به سراغ برخی وارد کنندگان در حوزه ی پتروشیمی رفتیم تا نظر آنها را در این باره بدانیم جوابها اگرچه گاهی کوتاه، اما پر از پیام خطرناک بود؛ عده ای از واردکنندگان با امتناع از پاسخ دادن به این سؤال می گفتند از نان خوردن می افتیم ، برخی هم عطای واردات را به لقایش بخشیدند و کسانی هم بودند که می گفتند هیچوقت از زمان بحران جدید ارز نتوانستیم با خیال راحت و بدون هزینه اضافی! ارز تهیه کنیم.
پتروشیمی به سبب، سبد محصولاتی که دارد یکی از محوری ترین صنایع کشور است. بروز چنین اتفاقاتی نه تنها بر بی اعتمادی موجود دامن می زند بلکه تلاشگران عرصه ی صنعت را دچار بی میلی می کند. بانک مرکزی اگر به هر دلیلی قادر به تأمین ارز نباشد نباید راهی را پیش پای مدیرانی باز کند که مستعد لغزش هستند. تنها وضع قوانین کافی نیست بلکه اجرای قانون و نظارت برای درستی انجام آم نیز به همان اندازه مهم ضروری است. متأسفانه در چند وقت گذشته مشکلات اقتصادی کشور فضای بسیار بدی را فراهم آورده و آنقدر آتو دست دلالان و محتکران داده که دلایل هرکدامشان برای گرانی در ابتدا منطقی به نظر می رسد. ادامه ی شرایط فعلی اصلا خوشایند نیست و باید چاره ای برای ان اندیشیده شود. رشد قارچ گونه ی باندهای محتکر و سواستفاده کنندگان به صنایع زیرساخت رسیده و این یعنی باید فکری کرد قبل از اینکه فکری به حالمان بکنند.

امین رجب خواه