کد خبر: ۴۶۳۶۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷

دفتر یازدهم از مجموعه حدیث روزگار با عنوان «خاطرات مستند سید هادی خسروشاهی درباره آیت ‏الله علی مشکینی» از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

به گزارش شفاف، سابقۀ آشنایی خسروشاهی با آیت ‏الله مشکینی به ۶۰ سال پیش بازمی‏گردد و ایشان در مدت این آشنایی، مقاطع حساسی از مبارزه علیه رژیم پهلوی را نیز همراه با آن فقیه مجاهد طی کرده است. این کتاب از یک مقدمه، گفتگوی مفصل درباره زندگی و مبارزه آیت ‏الله مشکینی، پیوست ها و ضمایم تشکیل شده است که بیانگر گوشه هایی از زندگی این عالم مجاهد و برخی حوادث و مسائل تاریخی معاصر ایران، به ویژه تاریخ حوزه علمیه قم است.

محتوای کتاب

بخش اول کتاب که حجم قابل توجهی از کتاب را به خود اختصاص داده، حاصل گفتگوی خسروشاهی با ویژه‌‏نامه مردادماه ۱۳۹۱ روزنامه «جوان» است که به مناسبت سالگرد رحلت آیت ‌الله مشکینی منتشر شد. استاد در این گفتگو خاطراتی از نماز جمعه آیت ‏الله محمدعلی اراکی، حاشیه‏ های کتاب «شهید جاوید»، مواضع آیت ‏الله مشکینی درباره دارالتبلیغ اسلامی، مبارزات آیت ‏الله مشکینی علیه رژیم پهلوی، نقش آیت ‏الله مشکینی در اعلامیه‏ های علیه رژیم پهلوی، اختلافات آیت ‏الله مشکینی و آیت ‏الله شریعتمداری، نامه‏‌های آیت ‏الله مشکینی به دوستان و علما، سوابق اجرایی و عملکرد آیت‏ الله مشکینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ماجرای گله امام خمینی از آیت ‏الله کاشانی، علت و ارزش ترجمه آیت ‏الله مشکینی از قرآن کریم و در نهایت بررسی خدمات علمی، آثار و تألیفات و شاگردان آیت ‏الله مشکینی بیان می‏‌کند.

به دنبال انتشار بخشی از خاطرات خسروشاهی درباره آیت ‏الله مشکینی در این ویژه‌‏نامه، عده‏ ای از مخاطبان و طلاب جوان حوزه علمیه قم طی تماس‌های متعدد و طرح سئوالاتی جدید، خواستار توضیحات بیشتر استاد درباره دیدگاه‏ های آیت ‏الله مشکینی درباره کتاب «شهید جاوید» و دارالتبلیغ اسلامی و بررسی نظر جامعه مدرسین در این موارد و دیدگاه آیت‏ الله مشکینی درباره مسأله قمه‏ زنی شدند که جواب‌‏های استاد به همراه زندگی خودنوشت آیت ‏الله مشکینی، در بخش دوم کتاب یعنی پیوست‏ها آمده است تا نکات تاریخی مهم و حساس از تاریخ معاصر و حوزه علمیه قم فراموش نشود. در انتها هم اسناد سیاسی و بعضی از مکتوبات تاریخی و نامه ‏های منتشر نشده آیت ‏الله مشکینی یا مرتبط به ایشان در این کتاب منتشر شده است.

مشخصات

چاپ اول این کتاب در ۱۴۸ صفحه، قطع رقمی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۵۰۰ تومان به جامعه علمی و فرهنگی و علاقمندان به تاریخ معاصر عرضه شده است. تاکنون خاطرات مستند خسروشاهی درباره شخصیت ها و جریانات زیر منتشر شده است:  علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، امام موسی صدر، آیت الله مشکینی، شهید نواب صفوی، استاد سید جلال الدین آشتیانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، دکتر ابراهیم یزدی، محمدعلی جمال زاده، احمد بن بلا (الجزایر)، دکتر حسن ترابی (سودان)، روژه گارودی (فرانسه)، نشریات مخفی حوزه علمیه قم، مشروطه مشروعه و علمای تبریز، تاریخ نگاری معاصر و کودتای ۲۸ مرداد، طرح مرکز فرهنگی اسلامی اروپا، حزب خلق مسلمان. به زودی خاطرات مستند ایشان درباره امام خمینی، مقام معظم رهبری، شهید مطهری، شهید بهشتی، شیخ آقابزرگ تهرانی و محمدحسنین هیکل (مصر) و سه مجموعه مفصل «خاطرات درباره شخصیت های علما و بزرگان حوزه»، «خاطرات درباره شخصیت های فرهنگی و سیاسی داخلی»، «خاطرات درباره شخصیت های بین المللی و نهضت جهانی اسلام» منتشر می شود.

برای تهیه مجموعه آثار و خاطرات مستند استاد خسروشاهی می‌توانید در قم به کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب موسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران مراجعه نمایید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) یا سایت مرکز بررسی ‌های اسلامی (www.iscq.ir) یا سایت پاتوق کتاب فردا (www.bookroom.ir) تماس بگیرید.