کد خبر: ۴۶۴۰۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴

حزب مردم در سراسر پاکستان 248 نامزد، تحریک انصاف 218 کاندیدا و حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف 193 نامزد برای انتخابات 2018 این کشور معرفی کرده‌اند.

به گزارش  شفاف، گروه مذهبی «لبیک یا رسول‌الله» که در اعتراض به حذف قانون حذف سوگند به ختم نبوت از فرم نامزدهای مجلس ملی تظاهرات‌های گسترده در پاکستان به راه انداخته بود بیشترین نماینده را برای شرکت در انتخابات معرفی کرد.

کمیسیون نظارت بر انتخابات پاکستان اعلام کرد گروه لبیک یا رسول الله بیش از 150 کاندیدا برای بدست آوردن کرسی‌های مجلس ملی معرفی کرد که از نامزدهای انتخاباتی ائتلاف مجلس متحده عمل بیشتر است.

این گروه مذهبی فقط در ایالت پنجاب 100 نامزد انتخاباتی معرفی کرد و تقریبا 87 درصد حلقه‌های انتخاباتی این ایالت در اختیار گروه مذهبی لبیک یا رسول الله موسوم به ال پی سی است.

حزب مردم در سراسر پاکستان 248 نامزد و حزب تحریک انصاف 218 نامزد معرفی کرد این در حالی است که حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف 193 نامزد انتخاباتی معرفی کرد.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات معادلات سیاسی در پاکستان به سرعت در حال تغییر است.

تا قبل از این بیشتر کارشناسان بر این باور بودند که ارتش از حزب تحریک انصاف حمایت می‌کند اما در حال حاضر تصور بر این است که چون این حزب از پایگاه مردمی خوبی برخودار است و مانند گذشته از ارتش تبعیت نمی‌کند ممکن است نظامیان از حزب مردم حمایت کنند.

حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف از مدتی قبل مخالفت با ارتش را آغاز کرد که منجر به برکناری نواز شریف رهبر این حزب و پیگیری پرونده فساد مالی اعضای حزب مسلم لیگ توسط سازمان بازرسی پاکستان شد.

طبق آمار کمیسیون انتخابات پاکستان از بین احزاب سیاسی حزب مردم بیشترین نامزدهای انتخاباتی را معرفی کرد و از بین احزاب مذهبی گروه لبیک یا رسول الله بیشترین کاندیداها را وارد عرصه رقابت سیاسی می‌کند.

با اینکه گروه لبیک یا رسول الله نسبت به سایر گروه‌های مذهبی پاکستان مانند جماعت اسلامی یا ائتلاف مذهبی مجلس متحده عمل دیرتر به وجود آمده و یک گروه نوظهور محسوب می‌شود اما با قدرت در انتخابات شرکت می‌کند.

ارتش پاکستان همیشه برای رسیدن به اهداف خود همیشه از گروه‌های مذهبی حمایت می‌کند.

احزاب مذهبی پاکستان در گذشته بازوی توانمند ارتش در جنگ افغانستان و کشمیر بودند و همیشه جایگاه سیاسی ویژه خود را حفظ کرده‌اند.

در سال‌های اخیر برخی گروه‌های مذهبی با قدرت طلبی سعی کردند که با خارج شدن از حیطه قدرت ارتش به صورت مستقل فعالیت کنند بنابراین نظامیان نسبت به این گروه‌ها بی اعتماد شدند و شروع به بازسازی این گروه‌ها کردند.

نظامیان برخی اعضای سپاه صحابه و شاخه نظامی این گروه لشکر جهنگوی و حتی بعضی از رهبران ارشد شبکه حقانی را حذف کردند تا بتوانند این گروه‌ها را به مسیر اصلی خود بازگردانند.

سرانجام ارتش تصمیم گرفت گروه‌ مذهبی تازه‌ای به وجود آورد که مطیع‌تر باشند و بتوانند پایگاه مردمی بوجود آورند.

موضوع سوگند به ختم نبوت احساسات مذهبی مردم پاکستان را برانگیخته بود بنابراین تظاهرات گروه مذهبی لبیک یا رسول الله با اقبال عمومی مواجه شد.

اعضای لبیک یا رسول الله با میانجی‌گری ارتش به تظاهرات خود پایان دادند و دست از محاصره اسلام‌آباد پایتخت پاکستان برداشتند.

سرانجام حامد زاهد وزیر قانون به درخواست معترضان استعفا داد و اعضای گروه لبیک یا رسول الله که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بودند آزاد شدند.

حالا گروه لبیک یا رسول الله که با میانجیگری ارتش به تحصن خود پایان داده بود بیشترین نامزدها را برای شرکت در انتخابات 2018 معرفی می‌کند و گوی سبقت را از سایر احزاب مذهبی می‌رباید.