کد خبر: ۴۶۴۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵

با فرا رسیدن سالروز مرگ یکی از فرماندهان شبه‌نظامیان کشمیری، جدایی طلبان خواستار اعتصاب و برگزاری اعتراضات در کشمیر شدند، در مقابل نیروهای مسلح پلیس هند در سراسر کشمیر تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرده‌اند.

به گزارش شفاف، کشته شدن برهان وانی در سال 2016 موجی از تظاهرات خشونت بار را در کشمیر تحت کنترل هند پدید آورد که به مرگ دست کم صد غیرنظامی انجامید.

در همین راستا رهبران جدایی طلب خواستار اعتصاب عمومی و برگزاری اعتراضات در محل سکونت وانی برای بزرگداشت وی شدند. درمقابل نیروهای پلیس گشت زنی‌های خود را در خیابان‌ها افزایش داده و منطقه محل سکونت او را تحت محاصره قرار دادند.  

هم چنین روز شنبه سه غیر نظامی از جمله یک دانش آموز دختر 15 ساله بعد از درگیری ها میان نیروهای امنیتی و معترضان در کشمیر کشته شدند.

یک مقام ارشد پلیس کشمیر اعلام کرد درگیری ها روز شنبه بعد از پرتاب سنگ توسط معترضان به خودروی گشت زنی ارتش در روستایی در جنوب کشمیر آغاز شد.

همچنین دو نفر به طور سطحی در این درگیری‌ها زخمی شدند .

وی ادامه داد: ما سرویس های اینترنت را در کشمیر برای جلوگیری از هرگونه اختلال در اجرای قانون و بر هم زدن منطقه قطع کردیم.

همچنین سخنگوی نیروهای امنیتی هند در بیانیه ای اعلام کرد: یک خودروی ارتش هند در منطقه کولگام مورد حمله مردم و پرتاب سنگ قرار گرفته است.

این در گیری ها یک روز پیش از سالگرد کشته شدن رهبر کاریزماتیک کشمیر برگزار شد. هزاران نفر در مراسم سوگواری سه شهروند شرکت کرده و مردم عزادار و خشمگین به خیابانها آمده و باردیگر درگیری هایی رخ داد.

مادر برهان وانی که دو سال پیش توسط نیروهای امنیتی کشته شد، به شبکه الجزیره اعلام کرد . بی عدالتی و سرکوب هنوز در کشمیر ادامه دارد حتی یک روز بدون خونریزی در کشمیر نمی گذرد.

رهبران جدایی طلب خواستار اعتصاب در روزهای هفتم و هشتم ماه ژوئیه و برگزاری اعتراضات سراسری شده‌اند. در همین راستا یک رهبر جدایی طلب کشمیر در پیامی در توییتر نوشت: شلیک گلوله و کشتار دختران و پسران جوان نشان دهنده چراغ سبزی است که نیروهای ارتش هند برای پاکسازی کشمیری‌ها دریافت کرده‌اند.