کد خبر: ۴۶۴۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹

مائده هژبری دختری نوجوان است مانند دیگر دختران نوجوان این سرزمین که نیازهایی دارند. نیاز به شادی دارند و شاد بودن که جرم نیست.

به گزارش شفاف، مائده هژبری دختری نوجوان است مانند دیگر دختران نوجوان این سرزمین که نیازهایی دارند. نیاز به شادی دارند و شاد بودن که جرم نیست.

دکتر کامل دلپسند، جامعه شناس با اشاره به اینکه نیازهای نوجوانان در جامعه ایرانی شناخته شده نیست، می‌گوید: در حال حاضر نوجوانان الگوهای مد و نمایش و موسیقی و هر‌گونه الگویی را که نیاز دارند از جامعه جهانی می‌گیرند. چون رسانه ملی توجهی به نیازهای نوجوانان ندارد.

این جامعه شناس در پاسخ به این سوال که چرا رسانه ملی به جای اینکه روش‌های همذات پنداری با نوجوانان را در برنامه‌هایش ایجاد کند به سرکوب می‌پردازد، می‌گوید:«صدا و سیما هیچ فهمی از نیازهای نوجوانان ندارد و تنها واکنشی که می‌تواند انجام دهد، این است که دافعه ایجاد کند.

دختران نوجوان در استادیوم‌های ورزشی که تنها جایی برای بروز هیجانات‌شان است امکان حضور ندارند. شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام تنها جایی است که نوجوانان جایی برای فرصت بروز هیجان خود را دارند. 95 درصد جوانان دانشگاهی در محیط دانشگاه تجربه‌های جنسی پیش از ازدواج دارند. کدام یک از کارگزاران سیاست‌گذاری‌های جامعه از این موضوع اطلاع دارند.

دکتر دلپسند درباره نقش فضاهایی مانند اینستاگرام برای نوجوانان می‌گوید:«دختری که در اینستاگرام برای دوستانش فیلم رقص می‌گذارد به این فکر نمی‌کند که این کار اشتباه است. او می خواهد تنها خودش را به دوستانش نشان دهد و هیچ هدف دیگری ندارد. چون در هیچ جای دیگری از جامعه فرصت چنین کاری را پیدا نمی کند».

این جامعه‌شناس از نداشتن شناخت کافی از نوجوانان و کم کاری کارگزاران کشور و رسانه‌ها برای شناخت علایق و سلایق نوجوانان و نحوه پاسخگویی به آن‌ها می‌گوید:«‌متاسفانه کارگزاران ما امنیتی هستند و مواجه با مسائل اجتماعی را به شکل امنیتی می‌بینند. در صورتی که این مواجهه باید علمی و با توجه به نیازهای جوانان باشد.

باید سبک زندگی نوجوانان را بپذیریم و راهکار درست برای هدایت آن‌ها پیدا کنیم. دورکیم می‌گوید: سبک زندگی نسل‌ها با هم متفاوت است و ما هم باید قبول کنیم که به طور مثال سبک زندگی متولدین دهه 60 که آن همه دچار محدودیت بودند با متولدین دهه 80 تفاوت بسیاری دارد،نباید به مشکلات دامن بزنیم».

منبع:روزنامه قانون نوشت

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: