کد خبر: ۴۶۵۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸

بعد از اما و اگرهای فراوان بالاخره سازمان لیگ فوتبال اعلام کرد که به دلیل «انصراف» باشگاه استقلال تهران از رویارویی با پرسپولیس در سوپرجام، سرخ پوشان 3 بر صفر برنده این دیدار هستند.

به گزارش شفاف، سوپر جام فوتبال باشگاه های ایران قرار بود روز جمعه 29 تیر ماه در ورزشگاه آزادی بین تیم های پرسپولیس و استقلال که به ترتیب قهرمان فصل گذشته لیگ برتر و جام حذفی هستند، برگزار شود.
در تمامی دنیا نیز دیدار سوپرجام بین تیم های قهرمان لیگ و جام حذفی، قبل از آغاز فصل جدید لیگ برگزار می شود و در ایران نیز باید اینگونه باشد. 
این در حالی است که در روزهای گذشته بارها مسئولان باشگاه استقلال به دلایل مختلف درخواست لغو یا تغییر زمان این بازی را داشتند که سازمان لیگ فوتبال با این درخواست مخالفت کرد.
باشگاه استقلال بعد از اعلام تصمیم سازمان لیگ مبنی بر واگذاری این دیدار با نتیجه 3 بر صفر در بیانیه ای تاکید کرد که این باشگاه به صراحت برای تغییر زمان دیدار درخواست کرده بود و از حضور در این بازی انصراف نداده است ولی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در تصمیمی «عجولانه» خبر از قهرمانی پرسپولیس دادند. 
در ادامه بیانیه باشگاه استقلال آمده است که سرمربی استقلال نیز پیش از این به طور رسمی اعلام کرده بود که بدنبال لغو این دیدار نیست، بلکه خواهان برگزاری بازی در زمان دیگری است.
پندار توفیقی عضو هیات مدیره باشگاه استقلال گفته است که این تیم در خرداد ماه درخواست تغییر تاریخ برگزاری دیدار سوپرجام را داده و این موضوع به معنای انصراف از حضور نیست. البته باید به ایشان و باشگاه استقلال گفت زمانی که با درخواست این باشگاه برای تغییر تاریخ برگزاری این دیدار موافقت نمی شود، به معنای آن است که سوپرجام در تاریخ تعیین شده برگزار خواهد شد. 
سازمان لیگ فوتبال برنامه زمان بندی شده برای برگزاری سوپرجام را در روز 13 فروردین ماه و قبل از آنکه حتی مشخص شود پرسپولیس قهرمان لیگ برتر و استقلال قهرمان جام حذفی است به باشگاه ها اعلام کرده بود.
موضوع اصلی اما برنده یا بازنده شدن استقلالی ها در دیدار سوپرجام نیست بلکه موضوع رویه خطرناکی است که این تیم می تواند بنیانگذار آن باشد. این رویه خطرناک به طور حتم مخالفت با برنامه های از پیش تعیین شده است. 
سرپیچی از حضور در این رویداد می توانست باعث شود تا سایر تیم ها نیز دست به اقدام مشابه بزنند و بنا به مصالح و منافع خود خواستار تغییر زمان برگزاری هر دیداری شوند. تصور کنید تیم پرسپولیس با اعلام اینکه حضور در هفته اول لیگ برتر برنامه های آماده سازی اش را برهم خواهد زد، از رویارویی با پدیده در تاریخ تعیین شده سرباز بزند؛ آن زمان چه بلبشویی برای لیگ رخ می داد؟
باشگاه استقلال امروز با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند که از جمله آنها جدایی بازیکنانی کلیدی از این تیم مانند امید ابراهیمی و مجید حسینی و همچنین مصدومیت بازیکنان دیگری مانند روزبه چشمی است.
همچنین شرایط حضور «مامه تیام» مهاجم خوب فصل گذشته آبی های پایتخت و همچنین «سرور جپاروف» دیگر بازیکن خارجی و تاثیرگذار آنها در فصل جاری در هاله ای از ابهام قرار دارد. علی کریمی که به تازگی به جمع آبی ها اضافه شده نیز دست کم به مدت سه ماه توانایی بازی برای آنها را ندارد. 
با تمامی این تفاسیر دلیلی مبنی بر حضور نیافتن در دیدار سوپر جام وجود ندارد. بهتر است منصف باشیم و با ستایش تصمیم شجاعانه سازمان لیگ، تمامی تیم های فوتبال را به تبعیت از برنامه های زمان بندی شده دعوت کنیم.

منبع: ایرنا