کد خبر: ۴۶۵۵۵۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰

سازمان ملل امروز (دوشنبه) در گزارشی با اشاره به این که بیمارستان‌ها، پل‌ها، مدارس، تصفیه‌خانه‌ها و نیروگاه‌های شهر موصل عراق به میزان زیادی از مواد منفجره‌ای که داعش رها کرده، آلوده هستند اعلام کرد در حال حاضر دو میلیون عراقی همچنان از موطن‌های اصلی خود آواره هستند.

به گزارش شفاف به نقل از پایگاه خبری ایلاف، مارتا روئداس، هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در عراق در بیانیه‌ای مطبوعاتی اظهار داشت: این روزها مصادف با اولین سالگرد پایان عملیات‌های نظامی نیروهای مسلح عراق علیه داعش با هدف بازپس‌گیری شهر موصل، مرکز استان نینوا است که به دلیل اشغالش توسط داعش از ژوئن ۲۰۱۴ تا ژوئیه ۲۰۱۷ با فاجعه‌ای انسانی، مشکلاتی بزرگ و تخریب گسترده‌ای مواجه شد که به موجب آن نزدیک به یک میلیون تن مجبور شدند از میادین نبرد در این شهر فرار کنند.

هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در عراق به برخی ارزیابی‌های سازمان ملل در حوزه انسانی اشاره کرد و گفت: بیمارستان‌ها، پل‌ها، مدارس، تصفیه‌خانه‌ها و نیروگاه‌ها به شدت به مواد منفجره و نارنجک‌های دست‌ساز باقی مانده از داعشی‌ها آلوده هستند.

روئداس اظهار داشت: پس از گذشت یک سال می‌توان برخی دستاوردهای انسانی را در شهر مشاهده کرد، در حال حاضر نزدیک به ۸۷۰ هزار نفر به موصل بازگشته‌اند و همزمان دولت عراق، سازمان ملل و نهادهای غیر دولتی و بین‌المللی همپیمان با آن تلاش می‌کنند بازگشت ایمن و داوطلبانه ساکنان آواره موصل به این شهر و بازسازی زیرساخت‌ها در آنجا را تضمین کنند.

این هماهنگ‌کننده سازمان ملل توضیح داد: کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل در استان نینوا و اقلیم کردستان عراق شش اردوگاه برای آوارگان بنا کرده و در این اردوگاه‌ها و نیز شهرک‌ها خدماتی در حمایت از آوارگان ارائه کرد.

همچنین سازمان جهانی مهاجرت علاوه بر حمایت از آوارگانی که امکان بازگشت به سوریه را ندارند، با مشارکت مرکز هماهنگی و نظارت دولت عراق، دو مرکز در موصل را برای تسهیل بازگشت آوارگان ایجاد کرد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) به بازسازی یک سوم ۶۳۸ مدرسه‌ای که بازگشایی شدند، کمک کرد و به این ترتیب بیش از نیم میلیون دانش‌آموز دختر و پسر توانستند به مدرسه بازگردند.

برنامه جهانی غذا و دولت عراق نیز از مارس تا مه گذشته، برای ۸۷ هزار دانش‌آموز مقطع ابتدایی در ۱۴۵ مدرسه و مهد کودک در غرب موصل بسته‌های تغذیه فراهم کردند.

همچنین یونیسف از اقدام مسئولان عراقی در اصلاح شبکه‌های آب و فاضلاب حمایت کرد و به این ترتیب آب آشامیدنی سالم برای بیش از ۸۰۰ هزار نفر فراهم شد.

سازمان بهداشت جهانی نیز ۵۳ دستگاه خودروی آمبولانس را برای رسیدگی به بیماران موجود در این استان اختصاص داد.

به گفته روئداس، سازمان بهداشت جهانی در غرب موصل که شش بیمارستان اصلی‌اش خسارت دیده‌اند، دو بیمارستان صحرایی را برای ارائه خدمات پزشکی به اهالی بازگشته به موصل برپا کرد و از شش مرکز ارائه خدمات اولیه پزشکی برای حدود ۱۵۰ هزار آواره حمایت کرد.

 وی افزود: با توجه به اینکه داعش بیشتر زایشگاه‌ها و بیمارستان‌های موصل را تعطیل کرده بود، صندوق سازمان ملل برای ساکنان موصل، نیازهای گسترده‌ای که در این حوزه وجود دارد را تامین کرد و در دسامبر ۲۰۱۶ از زایشگاه واقع در شرق موصل حمایت کرد.

این صندوق در سال ۲۰۱۷ میلادی با ارائه نزدیک به ۸۰۰ هزار مشاوره پزشکی زایمان به زنان و دختران جوان و نیز استقرار شش مرکز درمانی سیار در موصل از ۱۶ مرکز ارائه خدمات اولیه پزشکی در این شهر حمایت کرد.

این مسئول سازمان ملل در عراق اظهار داشت: از زمان آزادسازی موصل، تیم‌های خنثی‌سازی مین سازمان ملل بیش از ۴۳ هزار و ۷۰۰ مین را خنثی کردند که از این تعداد ۱۰۰۰ مین در جاده‌ها و مسیرهای اصلی، پل‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز درمان، تصفیه‌خانه‌ها و ساختمان‌های وابسته به شهرداری موصل کارگذاری شده بودند و مرکز خنثی‌سازی مین سازمان ملل ۵۵۰ زیرساخت موصل را از مین و مواد منفجره پاکسازی کرد.

برنامه‌ انسانی سازمان ملل نیز به بیش از ۱۲۰۰ خانواده در ۱۲ منطقه در شرق موصل برای حل و فصل مشکلات‌شان کمک کرد، همچنین این نهاد ۲۵۷ خانه خسارت دیده در غرب موصل را بازسازی کرد و به این ترتیب حدود ۳۰۰۰ تن از ساکنان این شهر توانستند به خانه‌هایشان بازگردند.

روئداس افزود: با وجود این دستاوردها، هنوز نیازهای انسانی گسترده‌ای در موصل و مناطق مختلف عراق وجود دارند، تنها ۵۴ درصد از نیازهای انسانی سال ۲۰۱۸ برای ۳.۴ میلیون تن از ضعیف‌ترین گروه آوارگان تامین شده است. نزدیک به دو میلیون تن در عراق همچنان آواره هستند و آنهایی که تصمیم به بازگشت به موصل و سایر مناطق آزاد شده گرفته‌اند، با چالش‌های متعددی مواجه هستند.

وی در ادامه گفت: شرکای ما برای رفع نیازهای اصلی عراقی‌هایی که سال‌ها از جنگ و آوارگی رنج کشیده‌آند، به مبلغی حدود ۲۶۰.۵ میلیون دلار نیاز دارند.

حیدر العبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اواسط ژوئیه سال گذشته رسما آزادی شهر موصل از کنترل داعش را اعلام کردند.

عراق در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶ عملیات بازپس‌گیری شهر موصل را با حمایت ائتلاف ضد داعش و مشارکت حدود ۱۰۰ هزار تن از نیروهای عراقی، گروه‌های حشد شعبی و نیروهای پیشمرگ آغاز کرد.

آخرین اخبار