کد خبر: ۴۶۵۵۷۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶
از محل سرمایه گذاری‌های فولاد مبارکه در سال ۹۶ صورت گرفت؛

امسال بزرگترین سود ناشی از ســرمــایــه گــذاری در شرکــتهــای سرمایه پذیر در طول تاریخ فولاد مبارکه شناسایی شده و بر این اساس حدود ۱۱ تومان از EPS فولاد مبارکه از طریق سود سرمایه گذاری ها حاصل شده است. این در حالی است که فولاد مبارکه در پایان سال مالی منتهی به اسفند ۹۶، برای هر سهم مبلغ ۸۰۴ ریال سود محقق کرده است

. امیرحسین نادری، معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه، در آستانۀ برگزاری مجمع عمومی عادی سالانۀ این شرکت در ۳۰ تیرماه، در مصاحبه با خبرنگار دنیای اقتصاد با بیان این مطلب به آخرین وضعیت پروژه های شرکت فولاد مبارکه و نحوۀ عرضه و قیمت گذاری در بورس کالا و مسائلی ازجمله مربوط به سود سهام و افزایش سرمایه شرکت پرداخت که در ادامه می خوانید:
آیا تصمـیم دارید سهـام شرکــتهای زیرمجموعه فولاد مبارکه را در بورس واگذار کنید؟
البته در این زمینه برنامه هایی در دست داریم؛ اما برای انجام این کار باید وضعیت شرکتها برای واگذاری به مرحلۀ مطلوبی برسد. همچنین باید شرایط بورس اجازۀ واگذاری را بدهد؛ به این معنی که بورس باید ظرفیت پذیرش را داشته باشد. بنابراین هنوز در این زمینه به نتیجۀ قطعی نرسیده ایم.
آیا برنامه ای برای افزایش سرمایه دارید؟
بله، هم اکنون در حال آماده سازی گزارش برنامۀ افزایش سرمایه و مذاکره با حسابرس هستیم. به زودی گزارشی از روندی که تاکنون طی شده برای تأیید هیئت مدیره آماده می شود. در صورت تأیید، افزایش سرمایۀ فولاد مبارکه در سال جاری از محل سود انباشته تأمین خواهد شد.
در مواجهه با تحریم ها وضعیت فولاد مبارکه درزمینۀ فروش صادراتی چه خواهد شد؟
هم اکنون در حال برنامه ریزی برای مواجهه با تحریم های پیش رو هستیم. چنانچه در زمینۀ مبادلات بانکی و حمل ونقل در کشور با مشکلی مواجه نشویم، مجموعۀ فولاد مبارکه نیز می تواند به فعالیت صادراتی خود مانند گذشته ادامه دهد. فولاد مبارکه برای برون رفت از تحریم های احتمالی تدابیر لازم را اندیشیده است.
جهش قیمتی الکترود گرافیتی هم اکنون یکی از معضلات فولادسازان است. آخرین وضعیت موجودی و تأمین این مادۀ حیاتی چگونه است؟
در حال حاضر تمهیدات لازم برای تولید فولاد در مجموعۀ مبارکه برای حوزۀ الکترود گرافیتی صورت گرفته است و مشکل ویژه ای برای تولید فولاد از ناحیه تأمین الکترود گرافیتی نداریم. فولاد مبارکه برای تأمین و خرید این مادۀ حیاتی اقدامات لازم را انجام داده است. البته این ماده در صورت نیاز در اختیار شرکت های زیرمجموعۀ فولاد مبارکه قرار خواهد گرفت و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
دربارۀ مشکلات عرضه در بورس کالا جلساتی داشتید؛ آیا این مشکلات مرتفع شده و نرخ عرضه مورد توافق قرار گرفته است؟
فولاد مبارکه در این زمینه مشکل خاصی ندارد. در واقع بورس کالا سیاست هایی را تعریف کرده است و این سیاست ها در برهه ای از زمان ممکن است به نفع عده ای و از سویی به ضرر عده ای دیگر باشد. زمانی که فعالیت در این بازار پذیرفته میشود، باید مقررات این بازار را نیز پذیرفت.
فولاد مبارکه به قوانین جاری کشور متعهد است؛ زیرا فولاد مبارکه شرکتی قانونمند و شفاف است. افرادی که فولاد مبارکه را زیر سؤال می برند، هیچ شفافیتی ندارند و به جز اسم، از وضعیت کسب و کار آنها اطلاعاتی در دست نیست.
یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد احتمال توقف یا کاهش تولید در فولاد مبارکه به دلیل مسائلی نظیر خشکسالی و کمبود آب در منطقه و قطعی برق در کشور است. چشم انداز تولید را چگونه ارزیابی می کنید؟
شایعۀ کاهش یا حتی توقف تولید به خاطر مسائل یادشده صحت ندارد. با مدیریتی که تاکنون صورت گرفته، در زمینه های مختلف تولید با مشکلی مواجه نشده ایم. با برنامه ریزی درزمینۀ تعمیرات خطوط تولید، همکاران ما به طور کامل وضعیت را مدیریت می کنند و تاکنون حتی کاهش تولید هم نداشته ایم.
آخرین وضعیت پروژه های فولاد مبارکه را تشریح کنید.
در حال حاضر پروژۀ کنسانترۀ سنگان بزرگترین پروژۀ فولاد مبارکه محسوب میشود. همچنین تولید اسلب با ضخامت ۲۵۰ میلیمتر گاز زدایی شده، دیگر پروژۀ مهم فولاد مبارکه است. محصول این پروژه بسیار گرانقیمت است؛ درواقع هر اسلب به قیمت ورق فروش میرود. همچنین طرحهای توسعه ای دیگری نیز در دست داریم که امید است به نحو مطلوبی محقق شود.
کنسرسیوم سه گانه‌ای با حضور فولاد مبارکه، گل گهر و چادرملو برای احداث خط فولاد جدید به ظرفیت ۱۰ میلیون تن تشکیل شده است. برآورد شما از افتتاح این طرح و تأثیر آن بر سودآوری شرکت و افزایش قیمت سهام چیست؟
احداث خط تولید فولاد به ظرفیت ۱۰ میلیون تن در منطقۀ مکران پروژۀ مهمی است؛ زیرا این منطقه ازلحاظ دسترسی به آبهای آزاد، یک منطقۀ راهبردی محسوب میشود؛ اما باید توجه داشت که تأمین مالی در این منطقه بسیار اهمیت دارد. موضوع مهم هم اکنون تأمین مالی این پروژه است. بودجۀ این پروژه نمی تواند از محل خود شرکتها تأمین شود؛ زیرا شرکتها اولویتهای مهمتری دارند.
آیا برای تأمین پروژۀ مذکور نیاز به سرمایه گذار خارجی است؟
سرمایه گذاری در این زمینه یا باید ازطریق سرمایه گذار خارجی صورت گیرد یا از طریق پیمانکار. این احتمال وجود دارد که پروژۀ مکران، یک EPC باشد؛ یعنی پیمانکاری که مسئولیت ساخت را بر عهده می گیرد، باید برای تأمین مالی آن نیز اقدام کند. همچنین ممکن است برای تأمین مالی پروژۀ مذکور، بتوان از وام هایی مانند وام صندوق توسعۀ ملی استفاده کرد. هم اکنون در حال بررسی مدل مالی این پروژه هستیم.
میزان سرمایۀ موردنیاز برای پروژۀ ۱۰ میلیون تنی مکران چقدر است؟
برای تولید ۱۰ میلیون تن فولاد، سرمایه گذاری زیادی نیاز است؛ سالانه در حدود ۲ تا ۳ میلیارد دلار.
آخرین وضعیت پروژۀ سنگان چگونه است؟
با راه اندازی واحد سنگان توانستیم در سال جاری ۷۰ میلیارد تومان سود برای مبارکه به دست آوریم. انتظار داریم این واحد در سال جاری حدود ۴ تا ۵ میلیون تن گندله تولید کند. از این طریق زنجیرۀ تولیدمان تکمیل خواهد شد. برآورد می شود که از محل تولید سنگان، به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان سود دست یابیم.

آخرین اخبار