کد خبر: ۴۶۵۵۸۶
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱

وزیر علوم با روزنامه اعتماد در مورد احکام دانشجویان بازداشتی پس از اعتراضات دی ماه سال گذشته گفتگو کرده و می‌گوید: ما اعتقادمان این است که دانشجو‌ها تا زمانی که در راستای تخریب، آسیب‌زدن و فعالیت‌هایی که قطعا وقوع‌شان جرم است دست به اقدامات عملی نزده‌اند، به صرف صحبت کردن، اظهارنظر کردن ولو با پرخاش و صدای بلند نمی‌توان آن‌ها را مجرم دانست.

به گزارش شفاف، منصور غلامی؛ وزیر علوم با روزنامه اعتماد در مورد احکام دانشجویان بازداشتی پس از اعتراضات دی ماه سال گذشته گفتگو کرده است.

وزیر علوم: دانشجوی معترض مجرم نیست

اهم اظهارات وزیر علوم به شرح زیر است:

(در پاسخ به وضعیت احکام دانشجویان بازداشتی): بحث اصلی این است که قوه قضاییه از قوه مجریه جدا است. لذا در این مورد و موارد دیگری که در کشور اتفاق می‌افتد کسانی که شناخت دارند می‌دانند که تاثیرگذاری قطعی و صد در صد یک بخش از قوه مجریه در قوه قضاییه اصلا متصور نیست. یعنی وزارت علوم نمی‌تواند اراده و همه بحث‌ها را جمع کند.

اتفاقی است که افتاده و طبیعتا این برنامه‌ای که برای دانشجویان پیش آمده مورد رضایت ما هم نیست و تلاش کرده‌ایم که مشکلات دانشجویان کم شود. در این رابطه از همان روزهای اول کارگروهی از معاونان و برخی مدیران و با همکاری دانشگاه‌هایی که دانشجویان‌شان در این ماجرا درگیر شده یا دچار مشکل شده بودند، تشکیل شد. لذا از همان روز اول وزارت علوم برای پیگیری مسائل و اثرگذاری برای حل مشکل اقدام کرده است.

خوشبختانه با وجود اینکه جلوی صدور احکام گرفته نشده باید توجه داشته باشید که بیش از ٥٠ درصد از این بچه‌هایی که بازداشت شده بودند به هر حال آزاد شدند. هم چون علیه‌شان مدرکی نبود و هم اینکه تلاش‌های وزارت علوم و کارگروه به این قضیه کمک می‌کرد.

حداقلش این بود که با این رفت‌وآمدها و صحبت‌ها، در حوزه قوه قضاییه و مجموعه‌های قضایی مربوط به این ماجرا یک نگاه ملایم‌تری ایجاد شد.

زمانی که من آمار گرفتم مثلا برای ٥ نفر حکم صادر شده بود، مصاحبه یک هفته بعد صورت می‌گیرد و در این دوره دو، سه تا حکم دیگر صادر می‌شود. اینها را به عنوان دستمایه گرفتن به نظرم احیانا به این معنی است که یا می‌خواهند ضعفی برای کسی یا مجموعه‌ای به وجود بیاورند یا قوتی برای خودشان. همین الان هم که اینجا هستید ممکن است این آمار تغییر کند.

از مجموعه بچه‌هایی که بازداشت شده بودند ٣٧ درصدشان همان روزهای اول آزاد شدند که آمار دقیق و با اسم فرد و دانشگاه است که صلاح نمی‌دانم از سوی ما منتشر شود چون قوه قضاییه هم اینها را دارد و برخی از این موارد کسی که بازداشت و آزاد شده هنوز جرمی برایش اعلام نشده و نباید اسامی‌شان منتشر شود.

غیر از آنهایی که گفتم آزاد شدند، ٥١ درصد افراد باقیمانده با قرار وثیقه کم یا زیاد آزاد شدند، برخی‌شان با ضمانت افراد آزاد شدند که همان بخشی است که ما با قوه قضاییه صحبت کردیم. ١٢ درصد از اینها تا تاریخ دوشنبه ٢٥ تیر منجر به حکم قضایی شده بود که از چند ماه تا چند سال حبس بود که مورد اعتراض ما به عنوان مجموعه وزارت علوم هم قرار گرفت.

مجموعا از اینهایی که گفتم تعداد کمی در بازداشت هستند. آنچه به من آمار دادند این است که در حال حاضر٥ نفر در بازداشت یا زندان هستند.

تشخیص تقصیر یا احیانا جرم با قوه قضاییه است. اما ما اعتقادمان این است که دانشجوها تا زمانی که در راستای تخریب، آسیب‌زدن و فعالیت‌هایی که قطعا وقوع‌شان جرم است دست به اقدامات عملی نزده‌اند، به صرف صحبت کردن، اظهارنظر کردن ولو با پرخاش و صدای بلند نمی‌توان آنها را مجرم دانست.

قطعا داخل دانشگاه همه مجموعه دانشگاهی باید این را تحمل کنند، باید بنشینند و گوش کنند تا بچه‌ها حرف بزنند. این را هم بگویم که در سال‌های اخیر با وجود فعالیت‌های بسیار بالا در محیط دانشجویی، میان تشکل‌های دانشجویی و طرح مسائل مختلف ما حداقل و نزدیک به صفر درگیری‌ها در محیط دانشگاهی را داشته‌ایم. این یعنی یک بلوغ سیاسی و اجتماعی خوب در محیط‌های اجتماعی ما شکل گرفته و در عین حال که با هم مجادله می‌کنند، همدیگر را تحمل می‌کنند و به هم گوش می‌دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: