کد خبر: ۴۶۵۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱

رئیس جمهور ازبکستان در سپتامبر سال جاری میلادی به قرقیزستان سفر می‌کند.

به گزارش شفاف، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در سپتامبر سال جاری میلادی به قرقیزستان سفر می‌کند.

خبر این سفر در پایان گفت‌وگوهای «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان و «ایرلان عبدالدایف» وزیر امور خارجه قرقیزستان در شهر «چولپان آتا» استان «ایسیک کول» در چارچوب رایزنی وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی اعلام شد.

طرفین مسایل اجرای توافقات به دست آمده در چارچوب سفر رسمی «سورنبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور قرقیزستان به ازبکستان در دسامبر سال 2017 میلادی و نشست شورای همکاری‌های کشورهای ترک زبان در 3 سپتامبر سال 2018 میلادی در شهر «چولپان آتا»را بررسی کردند.

در این دیدار همچنین چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه و همچنین مسایل روز روابط متقابلا سودمند ازبکستان و قرقیزستان در زمینه‌های سیاسی، منابع آبی و انرژی، فرهنگی و دیگر حوزه‌ها بررسی شد.

علاوه بر این، طرفین درباره روابط ازبکستان و قرقیزستان تبادل نظر و چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه و همچنین برگزاری و سازماندهی اقدامات برنامه ریزی شده برای سال 2018 میلادی را بررسی کردند.

هم اکنون همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ازبکستان و قرقیزستان بیش از پیش گسترش پیدا کرده و مبادلات بازرگانی بین 2 کشور طی 9 ماه گذشته سال 2017 میلادی بیش از 60 درصد افزایش یافته و به 170 میلیون دلار رسیده است.

هم اکنون در ازبکستان حدود 30 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران قرقیز از جمله 4 شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه گذاران قرقیزی فعالیت می‌کنند.

قرقیزستان استقلال این کشور را در تاریخ 29 سپتامبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 16 فوریه سال 1993 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.