کد خبر: ۴۶۵۷۹۴
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹

رییس جمهور ترکیه اخبار منتشر شده مبنی بر ممنوعیت فروش جنگنده های اف-۳۵ به این کشور را تکذیب کرد.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه اعلام کرد: همانطور که می‌دانید تصویب هر قانونی در آمریکا در نهایت در اختیار رییس جمهور است. در دیدارمان با ترامپ در بروکسل او به من بیانیه مکتوبی را نشان داد و در آن هیچ گونه اشاره‌ای مبنی بر منع فروش اف-۳۵ نبود.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در گذشته مخالفت خود را با منع فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به ترکیه اعلام کرده بود اما سپس وی در نامه‌ای مکتوب به سنا و کمیته روابط خارجی درباره تصویب بودجه نظامی کشور نگرانی‌هایی را مطرح کرده بود.

این قانون پس از تصویب مجلس نمایندگان و سنا باید توسط دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا امضا شود.

اردوغان ادامه داد: در حال حاضر ما ۹۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده‌ایم. دو فروند از این جنگنده‌ها به ما داده شده است. خلبانان پروازهای آموزشی خود را در آمریکا انجام می‌دهند. ما هیچ گونه نگرانی در حال حاضر در این باره نداریم.

با این حال فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به ترکیه برای چندین ماه می‌تواند براساس لایحه دفاعی ۲۰۱۹ که توسط کنگره آمریکا اعلام شد، به حالت تعلیق درآید.

پنتاگون باید ظرف ۹۰ روز گزارش خود درباره روابط با آنکارا، تمامی فروش تسلیحات به کشورهای خارجی و اقدام ترکیه در خرید اس-۴۰۰ از روسیه را به قانونگذاران ارائه کند، پیش از آنکه جنگنده‌های اف-۳۵ بیشتری به آنکارا فروخته شود.

این اقدام می‌تواند باعث فشار بیشتر بر ناتو شود و این درحالیست که قانونگذاران آمریکایی نسبت به حرکت به سوی "استبداد" تحت امر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و حرکت به سوی روسیه نگران هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا قرار است درباره این لایحه در روزهای آتی رای دهد و سنا آن را در اوایل اوت ۲۰۱۸ تصویب می‌کند.