کد خبر: ۴۶۵۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۶

در روز چهارشنبه، قیمت نفت برای دومین روز متوالی، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته افزایش یافت. از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری، کاهش موجودی نفت آمریکا در هفته گذشته، بیش از میزانی که پیشبینی شده بود، و همچنین احتمال افزایش تقاضای چین برای نفت عنوان شده است. این امر می تواند نگرانی ها از عرضه بیش از نیاز نفت را اندکی کاهش دهد.

 

به گزارش شفاف، به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته ۵۷ سنت افزایش داشت و بشکه ای ۷۴.۰۱ دلار در بازار معامله شد. همچنین، معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش ۲۷ سنتی، بشکه ای ۶۸.۷۹ دلار صورت گرفت.

موسسه صنعتی نفت آمریکا در روز سه شنبه اعلام کرد که موجودی نفت و بنزین آمریکا در هفتهٔ گذشته بیش از آنچه که پیش بینی شده بود کاهش یافته است.

این موسسه اعلام کرده است که در هفته منتهی به ۲۰ جولای، موجودی نفت ایالات متحده با ۳.۲ میلیون بشکه کاهش به ۴۰۷.۶ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی است که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که در هفته مذکور، موجودی نفت این کشور ۲.۳ میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

همچنین طبق گزارش این سازمان، موجودی بنزین این کشور هم ۴.۹ میلیون بشکه کاهش داشته است، در حالی که طبق نظرسنجی رویترز پیشبینی میشد که در هفته گذشته موجودی این محصول تنها ۷۱۳ هزار بشکه کاهش داشته باشد.

همچنین گزارش هایی از چین مبنی بر اراده این کشور به افزایش هزینه زیر ساخت ها کمک به کاهش نگرانی هایی شده که برآمده از تنش های تجاری میان آمریکا و چین و احتمال کاهش نیاز چین به نفت بود.

هر دو شاخص نفتی در ماه جاری، کاهش قیمت داشته اند که بیشتر به دلیل افزایش تولید روسیه، عربستان سعودی و بعضی دیگر از تولیدکنندگان عضو اوپک و همچنین رفع برخی از اختلالات غیر منتظره در عرضه نفت تعدادی از کشور ها، نظیر لیبی، بوده است.

این در حالی است که حساسیت بازار به خاطر برخی از نگرانی های ژئوپولتیک برانگیخته شده است: ترس از اینکه با بالا گرفتن اختلافات در خاورمیانه، درعرضه نفت اختلال ایجاد شود یا اینکه با بالاگرفتن جنگ تجاری، رشد اقتصادی و در پی آن مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

عرضه نفت ایران به عنوان سومین تولید کننده بزرگ اوپک با تولید ۳.۷۵ میلیون بشکه در روز تحت فشار های افزاینده دولت آمریکا قرار گرفته که قصد دارند تا ماه نوامبر واردات نفت کشور های دیگر از ایران را متوقف کنند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در روز یکشنبه به آمریکا گفت که “با دم شیر بازی نکنید، که پشیمانی ابدی برای شما به بار خواهد آورد”. وی در پاسخ به این تهدید آمریکا که نمی گذارند نفت ایران صادر شود، بیان داشت: من شک ندارم که نمی‌فهمند چه می گویند... وقتی ما می‌گوییم هنگامی که نفت ایران صادر نشود، نفت کسی صادر نمی شود، می گویند به دنبال بستن تنگه هرمز هستیم. بستن تنگه هرمز روش ساده آن است؛  بسیاری تنگه‌های دیگر برای این کار در اختیار داریم.

دونالد ترامپ نیز در پاسخ به رئیس جمهور ایران گفت: هیچگاه ایالات متحده را تهدید نکن، وگرنه پیامدهایی خواهید دید که کمتر کسی قبلا در طول تاریخ دیده ‌است.

از سوی دیگر بازار نفت تحت تاثیر نگرانی از رشد اقتصاد جهانی و تقاضای انرژی به خاطر اختلافات تجاری در حال افزایش میان ایالات متحده و شرکای تجاری این کشور است.

دونالد ترامپ اخیرا اعلام داشته بود که آمریکا آماده وضع تعریف های جدید بر روی کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۵۰۰ میلیارد دلار است.

تقاضای پایین نفت در آمریکا و چین به دلیل کاهش سرعت رشد اقتصادی برآمده از جنگ تجاری میان این دو کشور، می تواند تاثیر شدیدی بر بازار نفت بگذارد.

آخرین اخبار