کد خبر: ۴۶۵۸۳۷
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵

علی لاریجانی در جریان سفر به قم گفت: برخی از مدیران در بخش های اجرایی باید تغییر می کردند حتی باید زودتر تغییرات انجام می شد تا نیروهای توانمند و با انگیزه کارها را انجام دهند.

به گزارش شفاف، علی لاریجانی، رییس مجلس دهم که به استان قم سفر کرده‌است عصر امروز (چهارشنبه، 3 مرداد ماه) در مراسم افتتاح و بهره برداری پروژه عظیم بلوار آیت الله العظمی بروجردی شهر قم با تبریک میلاد با سعادت امام رضا (ع) گفت: جلوگیری از فروش نفت و ایجاد اخلال در ارتباطات بانکی از محورهای مهمی است که دشمنان در پی آن هستند حتی آنان می‌خواهند که چنانچه ایران بتواند نفت را نیز به فروش برساند در انتقال درآمدهای نفتی مشکل ایجاد کنند تا وضع اقتصادی ایران از حال طبیعی خارج شود؛ در هر صورت دشمنان در پی ایجاد یأس و ناامیدی و مساله‌سازی هستند حتی اندیشکده‌های آمریکا و سیاستمداران آنان به طور مشهود این موضوعات را بیان می کنند.

نظام همه راه‌ها را رفت تا فشاری به مردم وارد نشود

رئیس نهاد قانونگذاری بیان کرد: دشمنان در منطقه نیز از نیروهای واپس‌گرا استفاده می کنند تا فشار روانی را بیشتر کنند؛ در هر صورت با اهداف دشمنان آشنا هستیم اما سوال این است که آیا جمهوری اسلامی و مسئولان نظام می‌توانستند مانع اقدام آنان شوند؟ باید توجه کرد نظام جمهوری اسلامی همه راه‌ها را برای جلوگیری از اقدامات دشمن انجام داد تا فشاری به مردم وارد نشود.

روسای جمهور کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام گفتند ایران حق مقابله به مثل دارد

وی افزود: باید توجه کرد جمهوری اسلامی ایران هیچ زمانی با آمریکا مذاکره نکرده بود اما در مسئله هسته‌ای با تدبیری که اتخاذ شد ایران مذاکرات طولانی با گروه 1+5 انجام داد و وزیر امور خارجه حدود دو سال گفت وگو را پیگیری کرد بنابراین مسیر را جمهوری اسلامی طی کرد و به تعهدات خود عمل کرد حتی زمانی که رئیس جمهور آمریکا با رفتار ناشیانه اصطلاحا زیر میز زد و بسیاری از کشورها این اقدام را تقبیح کردند. روسای جمهور بسیاری از کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام تماس گرفته‌اند و اظهار کرده‌اند ایران حق مقابله به مثل دارد اما ما می‌خواهیم که با ایران کار کنیم و از روش‌های مختلف برای مبادلات بانکی و خرید نفت استفاده کنیم که ایران این موضوع را رد نکرد.

نمی‌توان روی مذاکره با اروپایی‌ها حساب باز کرد

لاریجانی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به این دلیل درخواست اروپایی‌ها را رد نکرد که نمی‌خواستیم فضا تندتر شود و رفتاری مشابه با آمریکا انجام دهد البته مذاکرات همچنان ادامه داد و همان طور که مقام معظم رهبری اشاره کردند مذاکرات در حال انجام است اما اینکه چقدر مذاکره با اروپایی‌ها به نتیجه برسد نمی‌توان روی این موضوع حساب باز کرد که علت‌های مختلفی دارد. در هر صورت نمی‌توان سرنوشت ایران را به وعده و وعیدها گره زد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران تمامی راه‌های ممکن را رفت که موجودات موذی برای کشور گرفتاری ایجاد نکنند اما دشمنان به کارشکنی‌های خود ادامه دادند.

وی افزود: با استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای داخلی می توان فشارهای دشمنان را تبدیل به توسعه و ترقی کرد.

لاریجانی بیان کرد: اگر فضا برای سرمایه‌گذاری در کشور باز شود می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد، معمولا در شرایط اضطراری ایرانیان کار بزرگ انجام می‌دهند و گویا درس خواندن در شب امتحان به فرهنگ ما تبدیل شده؛ حتی در زمان جنگ تحمیلی روی تقویت بنیه دفاعی کار شد و توسعه بنیه دفاعی در آن زمان باعث شد که امروز ایران ظرفیت بازدارندگی داشته باشد.

کسی به غرش دشمنان اعتنا نمی‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر چند دشمنان اصطلاحا غرش می کنند اما کسی اعتنا نمی‌کند و می‌توان رفتار آمریکا با ایران را با سایر کشورها مقایسه کرد به طور مثال برای سعودی‌ها خجالت‌آور است که با یک تلفن 250 میلیارد دلار برای بازسازی زیرساخت‌های آمریکا پرداخت می‌کنند یا 110 میلیارد دلار تسهیلات نظامی خریداری کردند و حتی آمریکا در جریان کنفرانس ریاض شروط چهارگانه تعیین کرد تا با اسرائیل ارتباط داشته باشد و حتی دعوا بین دو کشور راه انداخت و از هر دو کشور پول دریافت کرد اما درباره ایران نمی‌توانند اصطلاحا حرف گنده‌تر از دهانشان بزنند چرا که ایران توانسته است بنیه دفاعی خود را تقویت کند.

مجلس شورای اسلامی از تغییرات خوب دولت استقبال می‌کند

لاریجانی گفت: برخی از مدیران در بخش های اجرایی باید تغییر می کردند حتی باید زودتر تغییرات انجام می شد تا نیروهای توانمند و با انگیزه کارها را انجام دهند. از تغییراتی که در دولت آغاز شده استقبال می کنم به شرط اینکه افراد با برنامه و با فکر و با کار حرفه ای سرکار بیایند، مجلس شورای اسلامی نیز از تغییرات خوب استقبال می کند مخصوصا در بخش هایی که می تواند برنامه ریزی و ساماندهی اقتصادی کشور را شکل دهد، ضرورت دارد مردانی مسئولیت را برعهده بگیرند تا بتوانند خواسته های مقام معظم رهبری و مسئولان کشور را برای هدایت امور به درستی در زمان مناسب انجام دهند.

وی ادامه داد: وزارتخانه ها و دستگاه ها که خرید خارجی داشته اند باید به شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها رجوع کنند و با به کارگیری ظرفیت های داخلی زمینه جهش کشور را فراهم کنند.